izmir'de sarılık yaşamış anneler...

ritalar soruyor: 10

selamlar...

annelerimiz için de izmir'de doğum yypıp da sarılık sorunu yaşayanlar deneyimlerini paylaşırsa çok sevinirim... kuvezi nerde buldular? kaç gün kaldılar? hastane şartları nasıldı? ya da kiraladınız mı? v.s.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


olcameric

selam,
2 haziranda kent hastanesinde doğum yaptım.4 gün sonra bilirübini kontrol ettirdik ve hemen hastaneye yatırıldık.bunun için de kent i seçtik zira doğum sonrası takipler orda yapılmıştı.ortamı son derece sakin ve hoş, hastane gibi değil pek.biz toplamda 3 gün iki gece kaldık,iki makina kullanıldı bu süre boyunca.eğer tek makina kullanılsaydı süre uzayabilirdi.makina dediğimiz şeyde hastanede görünce şok olduk bildiğimiz florasan ve sonradan öğrendik ki millet doğmadan evine florasanı takıp bebişi altına yerleştiriyomuş. bu böyle uzunca bir süre,neyse artık risk geçene kadar açık kalıyormuş...imkanınız olursa yapın derim.biz kiralama işini bilmiyorduk çok ani yakalandık bu duruma o yüzden bişey diyemiyeceğim.ama şöyle bi durum geldi aklıma.şimdi biz ordayken gelip gidip kan alıyorlardı sürekli takip ediliyordu bebeğin durumu (ilerlemiş bir vaka idik,neyseki kan değişimi falan gerekmedi ama) evdeyken bu takip işi nasıl olur ki?
dip not:bizim özel sağlık sigortamız vardı da oraya gidebildik yoksa fiyatı iki florasan+kan tahlilleri  için gerçekten fahiş.


ritalar

kent hastanesinin fiyatları ulaşılmaz. günlük küvez ücreti 1000 tl diye duymuştum- duymaz olaydım. 8)
eve kiralama işini araştırıyorum şu aralar. eve gelir gelmez sarılık çıkmasa bile o küveze yatırmak zararlı olmaz herhalde demi bebişe?


olcameric

zannetmiyorum ya neticede ışık sadece... bir zararı olmaz bence.aslında en sağlıklısı gün ışığına çıkarmak ama çırılçıplak çıkaramayacağımıza göre..
sen şimdi hsatalık başlamadam kiralayalım demişsin ya bence onun yerine kan tahlilini sık sık yaptır sınıra gelince kiralarsın.


Zelal_

Ben de Kent hastanesinde doğum yaptım, kuvöz'e ihtiyaç duyulmadı, sarılığı çok hafif geçirdik. Hastane olarak Kent hastanesi oldukça iyi, özel sigortanız varsa başka yer düşünmeyin. Öte yandan şuandan sarılık vs için kuvöz kiralama işine bence hiç girmeyin, araştırın, bilin ama nasılsa zararı yok diyip böyle bi girişime girmeyin bence. SGK anlaşmalı birçok özel hastane de sarılık için uygun kuvöz var, ogunel'in dediği gibi çok teferruatlı bişey değil sarılık için olanlar. Hatta özelleri geçtim başlıbaşına Behçet Uz hastanesi var. Ancak doğumunuz için her ihtimale karşın yeni doğan yoğunbakım ünitesi olan bir hastaneyi tercih etmekte fayda var, ki bence bu sarılıktan önemli bi nokta. Yine de bildiğim kadarıyla hastanenizde böyle bi donanım yoksa ve ihtiyaç varsa yenidoğan ambulansıyla Behçet Uz'a yönlendiriliyorsunuz, bu noktada mesafeyi değerlendirmek gerek tabi... Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum... Sarılık için de çok endişelenmeyin, bebeğinizi olabildiğince sık emzirin, zaten 3.günde topuk kanı için tahlil yapılacak o sırada sarılık değerlerine de bakılır, sizde zaten bebeğinizle sürekli bir arada olacaksınız emin olun çok hafif düzeyini bile hemen fark edersiniz, doktorunuz gerek görmediği sürece tahlile gerek yok bence. Odasındaki ışığı ilk hafta beyaz ışık tercih edin. Aydınlık olsun. Size de rahat ve sağlıklı doğumlar diliyorum.


ritalar

cevaplar için tşk ederim.. başka deneyimleri olanlar da paylaşırlarsa sevinirim.

son durumum şu. behcet uzun yeni doğan bölümünün sefi 1 arkadaşımızın yakını cıktı ver bize gerekirse yardımı dokunacak ve çocuk dr umuz da bu bayan olacak.  özel sigortamız yok malesefi, elden geldiğince devlet üzerinden yürümeye çalışacağız.

iyi dilekleriniz için de cok tşk. bol gülücük sacan bebişlerin dünyada artması dieğiyle...ritalar

sütüm gelecek zaten ondan hiç şüphem yok da hani gene de kötüyü düşünmek lazım.. 8)


zeynepanne

ritalar ilk çocuğumda sarılıktan çok çektiğim için bu konuda hayli tecrübeliyim.
büyük kızım nefin, 1 haftalıkken billurubin değeri yüksek çıktığı için, doğum yaptığımız hastane çınarlıya geri döndük. 3 günlük tedavi sonucu düştü ama doğumda çok hoşnut kaldığım çınarlıdan, sarılık tedavisi esnasında hiç memnun kalmadım. ama bu neredeyse 8 yıl önceydi.
çıktıktan sonra sarılığı yine tam düşmedi. tüm tahliller yapıldı. anne sütüne bağlı sarılık teşhisi kondu. geçmesi 3-4 ayı bulabilir, bebeğe hiçbir etkisi yoktur dedi doktorumuz. ama bebişim 1 aylıkken benden grip kaptı ve tehlike o zaman başladı. fizyolojik sarılık tek başına zararsız, ama vücutta başka bir enfeksiyon var ise son derece tehlikeli olabiliyormuş. hemen tekrar hastaneye yattık. bu kez ege sağlık tercih ettik ve sarılık tedavisi kısmından çok memnun kaldık.
1 hafta orada yattık, hayatımın en kötü günleriydi. aldıkları kanda bir mikrop çıktığını ama kültür sonucu için beklememiz gerektiğini söylediler. damar yolu açıp, serum ve antibiyotik tedavisine başladılar. bebeğim 1 aylıktı henüz. 3.günün sonunda nefinin sarılığı artık bitmişti. serum ve antibiyotik devam etti. son 2 gün boş boş yattık. sonuç çıkmadı diye eve de göndermediler. ben artık bebeğimde bir hastalık var, benden saklıyorlar diye düşünüp aklımı oynatacakken, doktorumuz laboratuara kızdı ve bizi eve çıkardı. sonra sonuçlar geldi, kanı alan kişinin elinden bulaşmış olması yüksek ihtimal olan bir mikropmuş. yani o ege sağlığın laboratuarından da çok çektik. neyse...

sarılık tedavisi esnasında, 2 saatte 1 emzirdim, emzirme ile 1 saat aralıklı olarak da su verdik. tüm zamanlarını ışık altında geçirdi.
sonrasında bu işi araştırdığımda, su vermenin çok kritik önemi olduğunu öğrendim. ben bebek anne sütü almaz, anne sütü çok önemli gibi gerekçelerle ilk kızımda terör estirmiş, kesinlikle benden habersiz su verilmeyecek diye herkesi tembihlemiştim.
billirubinin atılması için en önemli nokta idrarmış. bebek ilk günlerinde zaten ne kadar emiyor ki yeterli idrarı üretsin? bazı bebeklerde yeterli idrar olmadığından bu madde vücutta kalabiliyormuş. doktorlar su vermeyin diyor ama, herkes bir değil, çok su verir, bebeğin anne sütü ile beslenmesine engel olur gibi kaygılarla böyle sert konuşuyorlar. bu söylediklerimi başka bir çocuk doktorundan duydum. kızımın arkadaşının babası oluyor. siz bakmayın, su vermek iyidir demişti.

tüm yaşlılarımız, su vermek lazım dediği halde ben dinlemedim. sonra fototerapi cihazı altında kendi ellerimle su verdim ama geç olmuştu. şükür geçti gitti.
ahdım var, ikinciyi doğurursam hastaneye şaşal götüreceğim diyordum. geçen sene ikinci kızım için dediğimi de yaptım. doktorumuz %80 bu da sarılık olur, paniklemeyin dedi ama ben, ilk 1 hafta 10 gün, her emme sonrası, çay kaşığı ile 2-3 kaşık kaynamış soğumuş su verdim. limon dediler, 2 damla limon bile verdim. sonuç, ufaklık hiç sarılık olmadı, azıcık bile sararmadı.
sana naçizane tavsiyem, doktorları pek dinleme, bebeğine, emzirme sonraları olmak kaydıyla, azıcık su ver. bu sayede sarılık sorununuz olmayacaktır. biraz kocakarı usülü çözüm oldu ama...
hastane konusunda yenidoğan bakım ünitesi olması iyidir. benim her iki doğumum da çınarlıda oldu. sağlık sigortamız vardı. buna rağmen bir miktar cepten ödedik.behçet uzda tandık da varmış. bence isabetli bir karar.
sarılıksız ve bol sütlü günler dilerim şimdiden.


ritalar

Bu 1 az su verme olayını duymuştum ama 1 cok duyumun arasında cok da kale almamıştım. 1 kaç yerde de okudum ama senin açıklamalarınla netleşti kafamda. mutlaka her emzirmeden sonra 2 3 kaşlık kaynamış su vereceğim işallah bebişime.ritalar

soruyu sorduğumdan bu yana sarılık deneyimi yaşayan 1 anne haline geldim... ben de paylaşayım yaşadıklarımı.
 
ilk gün 9,5 çıan değer önceleri korkutmadı ancak 3. gün 13 olunca hemen sevgili çocuk dr'umuzla konustuk. 1 arkadaşımız eve fototerapi aleti getirdi ama biz taze ebebeynler kıyamadık bebişe kullanamadık aleti. değer 15,7 olunca derhal behcet uz'a gittik dr'umuzun yönlendirmesi ile.  hastanede 1 adet anneli oda bulunmkata ve kızımla yerleştik. 2 gün kaldık, fototerapi aldık. cok temiz ve saygılılardı, cok memnun kaldık. değerimiz 11 lere düşünce hastaneden cıktık. her gün ölçüm almaya başladık. değerin yerinde sayması bile hayırlı göründüğü için artık korkmuyoruz..

sarılık değerinin yüksek seyretmesi sağırlık, zeka geriliği gibi hastalıklara sebep olabiliyormuş...

nikimi tedbirli anne olarak değiştirecem.. 8) daha bebüş doğmadan cocuk dr u bulmuş olmamım avantajını en alasından yaşadım...


_yasemen_

aradan epey geçmiş ama yine de paylaşmak istedim kendi tecrübelerimi,
zeynepanneye kesinlikle katılıyorum,bolbol emzirmek,su ve limon konusunda..bnm ilk bebeğim olmasına karşın asla kendi bildiğimi okumadım büyüklerin bir bildikleri vardır deyip hep dinledim.emzirme sonrası su verirsen bebeğin sarılığı hafif geçer dediler dinledim emzirme sonrası hep su verdim ve hiç değer falan ölçtürmedim hiçbi etki yoktugözleri biraz sarardı oda 15gün içinde geçti.birde 1çaykaşığına 1-2damla limon hıçkırığı keser dediler onuda dinledim hıçkırığı hep geçti.belkide limon sayesindede az atlattık bol bol emzirip su içirmem işe yaradı yani bende.fakat birsorum olacak ben oğlumun hiç sarılık dğerine baktırmadım iyi mi kötümü yaptım bilemedim şimdi??


Cevaplamak için Üye ol