stresli geçen hamilelik bebeği nasıl etkiler?

olcameric soruyor: 10

Merhabalar,
Annemin uzun süreli ve ciddi rahatsızlığı nedeniyle oldukça stresli ve üzüntülü bir hamilelik geçiriyorum.Üzülüp stres oldukça bebeğimin bundan etkileceğini düşünüp daha çok üzülüyorum.Yani böyle saçma sapan bir döngüye girdim.Kafamın bi köşesinde sürekli bebeğimin bunlardan nasıl etkileneceği sorusu var.Şimdiik kontollerde sadece gebelik şekeri çıktı bebeğim çok şükür ki sağlıklı görünüyor.Ama bu konuda tecrübeleri olan varsa lütfen aktarabilir mi?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


ikicocukannesi

ilk gebeligimin uzun ugraslar sonunda olustu, daha ilk gunlerden kaybetme korkusu yasadım, zira gecmiste kayıplarım vardı. 23. haftadan sonra da su gelmesi sorunu yasadım. 29. hafta sonrasında da amniyo sıvısı oldukca azdı. son haftada da enfekte olmustu, erken dogum oldu. 34. haftada geldi abla. buyuk stres altında idim mumkun oldugunca kendimi rahatlatmaya calıstım ama, sonuc: saglıklı bir bebek:)

ikinci gebeligimde hic dusunmedigim bir anda olustu, depresyon yasadım gebeligimde. ablaya haksızlık ettigimi dusunmekten... 26. hafta sonrasında da yine sorun yasadık, perde parmak olabilir endisesi vardı. her hafta usg kontrolleri, tuhaftı. sonuc: saglıklı bir bebek daha:)

mumkun oldugunca huzurlu ve sakin olmaya calısın,
bebekler huzurlu ve sakin annelerde daha mutlu oluyorlar. 


ozguranne

Öncelikle kendinizi suçlamayın. İnsanız hepimiz. Üzüntülerimiz, sıkıntılarımız oluyor. Bebişe zarar verdiğinizi düşünüp endişelenmeyin. Ancak stresi azaltmak için önlemler almaya çalışabilirsiniz. Ben o dönem çok yoğun çalışıyordum, stresliydi işlerim. 

  • Hamile yogasına gittim. Olanak yoksa internette videoları da var. Hafif yürüyüş de olur. Kafayı boşaltıp bebeğe odaklanmaya birebir.
  • TVde eğlenceli, hafif, aile filmleri izlemek. Hamileyken neredeyse tamamen komedi filmi izledim. Kafamı çok dağıttı, iyi hissettirdi. 
  • Ilık duş. Rahatlatıcı etkisi var.
  • Yine internetten "relaxation" diye aratıp bulduğum doğa sesleri, rahatlatıcı müzikler gibi şeyleri dinledim. 
  • Hayal kurma. Kafam çok daraldığında işte kızım olacak onun elinden tutacağım denize gideceğiz, nasıl yüzme öğreteceğim gibi yakın olmayan gelecekteki şeyleri düşünürdüm. 
Umarım işe yarar... sevgiler.


olcameric

Hepinize teşekkürler!!

Ah ashes,
Hayal edebilmek ne kelime , ağlayarak okudum yazdıklarını, yasadıklarımız nerdeyse aynı.Anneme meme ca teşhisi konmuştu ve geçen sene metastaz yaptı.Morali düzelsin, kafası dağılsın, torun görebilsin diye bebek planını öne aldık.işten ayrıldım,  bakımını üstlendim...her kontrolde ömrümden ömür gidiyor.Herkes biraz olayın dışında kal derken senin böyle demen mutlu etti beni.
Endişelerimin arasında süten kesilme de vardı.Nasıl rahatladım sana anlatamam.


ozguranne

Allah kolaylık versin. Çok üzüldüm:(


olcameric

kayıtlara düşsün diye yazıyorum.
Endişelerim yersizmiş.Doğumdan 15 gün önce annemi kaybettim.onun öncesinde tahmin edebileceğiniz stresleri yoğuncaaa yaşadım.veee çok sağlıklı sakin, benim bile böyle olduğuna inanamadığım bir çocuğum oldu.Endişesi olupta bu bölümü okuyan arkadaşlara lafım engellenebilir strsleri elbetteki yok etmek için çabalamak gerekir ama benim durumumda olanlar yaptığınız fedakarlıklar sizi ne kadar yorsa da iç huzuru verdiği müddetçe bebişler sağlıklı olabiliyormuş.sevgilerrselencem

Basin sagolsun. Bebeginle mutlu, saglikli ve uzun bir yasam dilerim.


perihan

Başınız sağolsun, elinizde değilmiş ki üzülmemek, oğlunuz anlamıştır belki de sizi.


rana_defne

Başınız sağolsun, Allah sabırlar versin.
Perihan'ın dediği gibi, oğlunuz da anlamıştır haklı nedenlerinizi.
Sağlıklı, uzun ömürler dilerim oğluşunuzla..Tosuncuk

Başınız sağolsun oğlunuzla mutlu sağlıklı uzun uzun ömürler dilerim


Burcu

ogunel öncelikle başınız sağolsun :( Allah oğlunuza uzun,sağlıklı ömürler versin.. bizim gibi hamilelik veya devamında sıkıntı yaşayan arkadaşlar varsa diye yazıyorum...
kızım 9 aylık bebe iken anneme meme ca teşhisi kondu..sol göğsü alındı ardından kemoterapi,radyoterapi.. zorlu bir sene geçirdi annem ve yakınları olarak bizler de tabii... o dönem çok üzüldüğüm için ben de korktum sütüm kesilecek mi diye..ama ilk 1 sene o kadar sütüm vardı ki..göğüs pedi kullanmak durumunda kalacak kadar çok..ve 2 yaşındaki kızımı hala emziriyorum..huyu suyu da gayet iyi durumda..ee ara sıra  şu terrible two (iki yaş sendromu) yaşıyoruz her çocukta olduğu kadar..
yani demem o ki tabiiki üzüntü,stres bünyeyi etkiliyor ama iç huzur çok önemli.. inancını kaybetmemek de..
Cevaplamak için Üye ol