katılarak ağlama

ozlembala soruyor: 6

Büyük kızım bebeklikliğinden beri hep katılarak ağlıyor, hala devam ediyor bu durum pek önemsemedim aslında. Dr bunun daha çok karakteristik birşey olduğunu sakıncası olmadığı çok abartı devam ederse ilaç verebileceğini söyledi. Çok kızdırmamaya, inatlaşmamaya gayret edin dedi ama bir söze bile alınan bir çocuk bundan dolayı bile bu şekilde ağlıyor.. Nasıl geçer bilmiyorum bu durum. Aynı sorunu yaşayan var mı aranızda..

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


kocamanbina

Benim oglum bebekliginde yapardi bunu, o zaman arastirmistim.   Eger doktorunuz bunun sadece " aglarken nefesini tutma" sendromu diye adlandirabilecegimiz  durum oldugunu dogruladiysa endise edecek birsey yok (epileptic seizure gibi ihtimaller elimine edildiyse). Bu en gec 4-5 yasina kadar devam edebiliyormus ama sonra geciyormus. Bebeklerde yuze kuvvetlice uflemek ise yariyor, daha buyuk cocuklarda ise yarar mi bilmiyorum. Bir de "anemi" (kansizlik?) acisinda degerlendirmek lazimmis cocugu, anemi ile bu durum arasinda baglanti varmis. 


burcaksahin

Ozlem deneyimlemedim ama dilerim yakinda gecer demek istedim :(

Yanlis bilmiyorsam katilarak aglama veya aglarken bir an nefessiz kalma gibi durumlari cocuklar 3-4 yasina kadar koz olarak kullanabiliyorlar. Senin de dedigin gibi mumkun oldugu kadar az buna firsat vermek lazim.

Benzer durum sayilir mi bilmiyorum sadece sesli dusunuyorum. Ablamin kizi bir ara cok agliyor ve kendini kusturuyordu. Bir dr tavsiyesi ile hic paniklemeden ( veya panigi caktirmadan) " kus kizim kus" diyerek bekliyorlardi. Hatta bazen onune torba koyuyorlardi. Ve bir hafta veya iki hafta gibi kisa bir surede Duru kendini kusturmayi birakti. Demek istiyorum ki bir sure İklim aglarken susturmaya calismayip "agla kizim agla" deseniz zamanla azaltir mi acaba??


ozlembala

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Kocamanbina, bizim doktor da 5 yaşına kadar geçer dedi, kuvvetlice üflemekten de bahsetti işe yarıyormuş. Burçak İklim ağlarken katılmasına rağmen, nefesini toparlayamamasına rağmen "ağla kızım ağla diyorum" çünkü çok sık oluyor üzerine fazla düşmedim. Ama o andan zaten nefesini toparlayamadığı için birimize sarılma gereği duyuyor, elinde değil sanırım farkında o da kötü halde olduğunu hemen kollarını açıyor sarılıyor sonra geçiyor zaten. Umarım büyüyünce geçer bu durum. Teşekkür ederim tekrardan..


elifce

tamda bahsettiğiniz durum benim oğlumda da var sanırım bizimki biraz daha abartıyor bu durumu bir kaç kez bayılma noktasına glene kadar nefesini tuttu ağlamaya başlıyor ve o kadar uzun sürüyor ki ağladıktan sonrada bir süre halsiz kalıyo ve morarması yavaş yavaş açılıyo bizede doktor koz olarak kullanılır diyor ama her zaman soğukkanlılığımı koruyamıyorum


yesim

Bizdede oluyordu. Ağlamaya başladığında olayın katılmayla sonlanacağını bildiğimden, katılmadan hemen kuvvetlice yüzüne üfleyip açık havaya çıkarıyordum. Böylece katılmasını engelleyebiliyordum. Çok şükür uzun zamandır olmuyor inşallah bir daha da olmaz. Gerçekten insanın o durumda soğuk kanlı kalması çok zor oluyor :((


honeygirl

katılarak ağlama nasıl oluyor bilmiyorum ama benim minnak kızım da kendini sıkarak bağırıyor, volümünü arttıra arttıra bağırıp ağlamaya başlıyor kıpkırmızı oluyor nasıl kendini sıkıyor üstelik daha minicik bu kadar ses nasıl çıkıyor anlamıyoruzCevaplamak için Üye ol