Tatile bebeksiz gideyim!??

kelebek soruyor: 10

Merhaba. Bebeğim şu an 5 aylık. Temmuzda tatil planlıyoruz. O ayda 9 aylık olacak. Açıkçası bu bir haftalık tatilimi bebeğimi anneme bırakıp eşimle başbaşa geçirmek istiyorum. Lohusalık şu bu derken iyice doldum arkadaşlar, ne sosyal hayat kaldı ne özel hayat. Sizce nasıl olur? Sizler nasıl yaptınız ilk tatilinizi?

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


okanumut

Yine ilk cevabı ben vereyim:)) Yaşadıklarını çok iyi anlıyorum..sanırım ben de, pek çok anne de aynı şeyleri yaşıyor..benim de hiçbir hayatım mevcut değil.. Fakat ben o gün geldiğinde bebeğini bırakıp gidemeyeceğini düşünüyorum, gitsen de 2.gün dönersin:))


kelebek

Haklısınız belki. Rahat geçirmek istiyorum bu kısacık bir haftayı. Çok özleyeceğim orası kesin. Ama hakikaten çoookk sıkıldım...


rabbit

Eşimin doğumgününde, oğlum 10 aylıkken 3 gün bodruma gittik  2.günde dayanamadık döndük:))


Aysegul_Yagmur_Irmak

Tatile çıktığımızda oğlum 6,5-7 aylıktı. Mükemmel bir tatil geçirdik, inan hamileyken bile tatilimiz bu kadar keyifli geçmemişti. Aynı yere, yazlığımıza gittik bu arada, mekan da aynı yani.

Ve bu yaz bizim ikinci bebiş geliyor, ben şimdiden tatile gidemeyeceğimiz için üzülüyorum. Tatile gitmeyi çok istiyorum, sık sık da eşime eylülde 1-1,5 aylık olacak gidemez miyiz diyorum ama bu sefer durum farklı tabi 2 bebek olacak. Ben biraz fazla çılgınım galiba. :))


calemity

bebeğinize bağlı aslında biraz da bu durum biz kerem 7,5 aylıktı geçen sene tatilimize gittiğimizde benim de kesinlikle en güzel tatilim oydu diyebilirim size bu sene nasıl olur bilemem ama..kerem aayip mutluylu o bile anladı tatilde olduğunu yani..ben bırakıp gidemezdim zaten yapamam gibi gelyor..o yüzden başa gelen çekilecekti ama oğlum sağolsun harikaydı...aslında bebeklerinde ihtiyacı var bence ortam değişikliğine denize güneşe bence tekrar düşünün derim benburcukeklik

bizde temmuzda tatil planlıyoruz bebeklerimiz aynı aylarda seni anlıyorum. gideceğim yerin bebeğime uygun olması lazım uzun bir yolculuk düşünmüyorum uçakta veya arabada durmayabilir fazlasıyla çekincelerim var geçen sene gittiğimiz otelede çok bebek vardı yan odamızdaki hiç durmadan bütün gece ağlıyordu 2 gün sonra tatillerini bitirip dönmek zorunda kaldılar ama diğer bebekler ,2 aylık bile vardı çok mutlu gözüküyordu. biraz bebekle alakalı benim oğlumda uykusuz bir bebek ama yinede onsuz bir tatil düşünmüyorum


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bir şey daha eklemek istiyorum. Arabada çok eşya (malum bebeğin eşyaları, park yatak gibi) olduğundan oğlumun yanına oturamamıştım arabada ve ben önde, o arkada anakucağında İstanbul'dan Kuşadası'na zerre kadar sorun yaşamadan gitmiştik. Sanırım ben çok şanslıymışım. Daha sonra 1 kere daha bu şekilde yolculuk etmek zorunda kaldık.


ozguranne

Kelebek merhaba,


Biz ilk tatilimize Ela 6.5-7 aylıkken çıktık. Yazlığa gittik. Sonra, Ayvalık'ta bir tatil köyünde bir hafta geçirdik. Gerçekten çok güzeldi. Deniz, güneş. Ela'nın kaşıkları, tabakları yıkanıyor, sterilize ediliyor filan. O uyuduğunda başbaşa zaman geçirme şansımız oldu. Sakin bir tatildi. Daha sonra uçakla Antalya'ya gittik. Tam tatil sayılmaz, eşimin ailesinin yanına gittik. Gündüzleri kızı bırakıp dolaşma şansımız oldu.

En son Ela 14.5 aylıkken 5 günlüğüne Hongkong'a gittim. Gitmeden önce çok endişelendim, acaba Ela'ya bir zararı olur mu, nasıl olur diye. Bazı önlemler aldık. Annem bir ay öncesinden geldi, bizimle kaldı. Ela'nın düzenine adapte oldu. Babam geldi. Kardeşim burdaydı. Bakıcı abla daha uzun saatler kaldı, bir gece bizde kaldı. Bu yolculuğu genelde benim ortada olmama alışkın olduğu haftaiçine denk getirdik. Daha önceleri toplantı nedeniyle o uyuduktan sonra geldiğim olmuştu eve.

Bence düşünülmesi gereken bir kaç faktör var. Birincisi anne sütü alıyor mu? Eğer alıyorsa yolculukta sağmak, öncesinde süt biriktirmek, biberona alışmış olması vs gerekiyor. Eğer mama içiyorsa sorun olmaz. İkincisi bebeği kiminle bırakacaksınız? Anneanne, babaanne ise öncesinde onlara alışmış olması önemli. Bir kaç günlük ziyaretleri kastetmiyorum. (Sizin koşullarınızı bilmiyorum, belki aynı şehirdesinizdir, çok daha kolay) Üçüncüsü bebeğin içinde bulunduğu dönem. Eğer 9. ayda diş çıkarmaya denk gelirse, ya da yürümek için geceleri uyanmaya başlamışsa bırakıp gitmek zor olabilir. Dördüncüsü sizin hisleriniz. Pek çok anne suçluluk hissediyor sanırım. Ben Hongkonga giderken çok fena oldum. Havaalanına giderken vazgeçsem mi diye düşündüm. Sonra geçti. Orada eğlendim, kendimi kötü hissetmedim. Evden gelen neşeli raporların bunda büyük etkisi vardı. 

8. aydan sonra işe başladığım için, benim gitmeme, sonra gelmeme alışkındı Ela. Sabahları el sallamak, gelince onu kucağıma almak gibi ritüellerimiz vardı. Gitmeden ona bir oyuncak aldım minik bir şey. Bir yere koyduk beraber. Dönünce bulduk. 

Belki sonradan iptal edebileceğiniz şekilde bir ayarlama yapmaya çalışıp, o dönem yaklaştıkça duruma bakabilirsiniz. Şimdiden karar vermek çok zor. Eğer kesin karar verdiyseniz de o dönemi sorunsuz geçirmesi için gerekli önlemleri araştırabilirsiniz. 

okanumut

Özgüranne detaylı açıklamış ama diğer tecrübeli annelere soruyorum:)

Çocuğunuzun düzenini korumayı nasıl başardınız? Bilhassa uyku.. biz de çok problemli uyku.. bebeğim biraz fazla hassas..
Yemekler peki? Her ne kadar emziriyorsak da ek gıda vs.. Alet, edavatı yanınızda mı götürdünüz?


kelebek

BENİM BEBEĞİM 3 AYLIKKEN MEMEYİ BIRAKTI. ANNE SÜTÜNÜ DE BİBERONLA İÇİRİYORUZ ZATEN. BEN BU TATİLİ 1 YILDIR HAYAL EDİYORUM ZATEN. MESELA SİZ EŞİNİZLE HAVUZA DENİZE GİRDİĞİNİZDE BEBEK NEREDE OLUYOR? YA DA NE BİLEYİM BEBEKLİ AİLELERİN GENELDE ODAYA MAHKUM KALDIKLARINI GÖRÜYORUZ. AÇIKÇASI İYİ BİR TESİSE 2500 LİRA GİBİ BİR PARA VERİPTE BEBEĞİN DİBİNDE OTURARAK TATİL GEÇİRMEYİ İSTEMİYORUM. 6 GÜN ÖZLEYİVERİRİZ NE YAPALIM..Cevaplamak için Üye ol