Sancaktepe anabilim üyep sınıfı

alvkrsln soruyor: 10

Merhabalar. Kızım 3. sınıf ve okul değişikliği düşünüyorum. Sancaktepe Anabilim üstün yetenekliler sınıfları hakkında bilgisi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


hepsidolu

Anabilim ile ilkokul araştırması sırasında görüşmüştük. Belirli bir grup öğrenciyi diğerlerinden ayırıp adını “üstün yetenekliler” sınıfı koymak o çocukların psikolojisi açısından doğru bir yaklaşım olarak gelmemişti bize. Ayrıca ticari odaklı görünmüştü biraz da. Deneyimlemiş olanlar varsa yorumlarını öğrenmek isterim, takipteyim. 


Florian

Merhaba, Benim büyük oğlum Anabilim Üyep sınıfındaydı 1. ve 2. sınıfta, bir seneliğine yurtdışında yaşayacağımız için geçen sene ayrıldı ancak önümüzdeki dönem yeniden eski sınıfına dönecek. İlk olarak şunu söyleyeyim. Üyep sınıflarını Maltepe Kampüsüne alıyorlar, bu konuda bilginiz vardır ama yine de yazmak istedim. Gelecek senelerde Maltepe'den devam etme şansınız olmayacaksa bir düşünmekte fayda olabilir.

Üyep bana da açıkçası başta ticari gelmişti, belki gerçekten öyle bilemiyorum. Benim gözlemlerime göre farklılıklar da şöyle:

(1) İngilizce ders sayısı diğer sınıflara göre daha fazla ve farklı bir kitap ile işliyorlar. 3. sınıfı uluslararası bir okulda okumuş oldu oğlum bu sene ve ilk günden itibaren zorluk çekmeden anlaşabildi. Oysa Anabilim'e giderken İngilizceyi düzgün öğretmediklerini düşünüyordum, öyle değilmiş meğer, epey iyi iş çıkarıyorlarmış. 

(2) Bilim ve Ben adında bir dersleri var 1. sınıftan beri (diğer sınıflarda olmayan), hipotez ve test kavramlarını deney yaparak öğrenmeye başlıyorlar. Ben en çok bu dersin olmasına sevinmiştim. Çocuklar da epey seviyorlar dersi. 

(3) Kullandıkları kitaplar da farklı. Konularla ilgili sorular ve çıkarımlar vs. oluyor. Bize söylenen sadece cevaba odaklanmak yerine o cevaba ulaşacak başka sorular sormalarını ya da sorular yazmalarını istedikleri. Analitik okuma- yazma diye bir başlık var mesela kullandıkları kitaplarında. Ancak benim başka deneyimim olmadığı için kıyaslayamıyorum bu kısmı. Ne kadar iyi öğretiliyor ya da ne kadar farklı bilemiyorum.

Bu arada 2 yıllık deneyimlerime göre okulda öyle bu sınıf özeldir diye bir ayırım göremezsiniz ne psikolojik ne de fiziksel olarak. Hatta 2 yıl boyunca diğer sınıflara göre çok daha dar ve nispeten az ışık alan sınıfları oldu. Çocuklar da bilmiyorlar (bazı aileler bahsetmiştir belki ama çoğu çocuk bilmez). Zaten üstün yetenek dediğimiz şey bir potansiyel. Doğru yönlendirilmesi önemli. Bunu ne kadar başardıklarını da açıkçası bilemiyorum. Genel olarak ortaokuldaki veliler farkın ilerleyen sınıflarda çıktığını söyleseler de "kime göre neye göre" durumu var. O nedenle birçok fikir alıp karar vermek lazım. 

Şurada 2018-2019 yılı için sorulan soruda çok güzel cevaplar var. Sadece Anabilim değil diğer okullarla da ilgili. Anabilim ile ilgili cevaplar şurada. Çok katkım olabildi mi bilmiyorum. Kolaylıklar diliyorum. Umarım gönlünüze göre olur her şey. 


alvkrsln

Çok teşekkür ederim ilginiz için.


Asozen

Büyük kızım 6 senedir Ümraniye Anabilim üyep öğrencisi. Sancaktepe üyep ile ortak müfredatları var. 

Üyep sınıflarına öğrenci kabul şartlarını biliyorsunuzdur, eğer kızınızda böyle bir durum varsa, üstün yetenekli çocuklar için Anadolu yakasında daha iyi bir alternatif olduğunu sanmıyorum. 


alvkrsln

Şartlara uygun, sadece bu programın ona ne gibi artıları olacak, sevecek mi kararsızım. Çünkü hiçbir şey bilmiyorum. Ayrıca İngilizce konusunda ne durumdalar bu da önemli benim için.ayberke

Merhabalar, arkadaşımın kızı ilkokulu sancaktepe kampüsünde bitirdi.Onlar ilkokulu bitirince gerek uzak oluşundan gerekse ingilizce dersi ve beden eğitimi dersindeki hocalardan duydukları memnuniyetsizlikle kayıtlarını enstitü kolejine almışlardı.Orasıda battı.Şimdi Uğur kolejindeler. Arkadaşımın kızı üyep sınıfında değildi.Ama aileler arasında ve çocuklar arasında bu şekildeki ayrımdan dolayı sıkıntılar yaşandığını birkaç kez söylemişti arkadaşım.


hepsidolu

Hangi çocuğun üyep sınıfına kaydedilebileceğine okul nasıl karar veriyor? Bu seçim hangi yöntemler kullanılarak yapılıyor? 


Asozen

@hepsidolu, uzman psikologlar ya da ramlar tarafından yapılan test sonucunda üstün yetenekli olarak belirlenen çocuklar kabul ediliyor programa.

Yapılan test, Wisc-r testi oluyor genelde.elcintz

bana üyep sınıflarının maltepe kampüste olduğu söylenmişti sancaktepede de mi var? @alvkrsln


alvkrsln

Evet var @elcintzCevaplamak için Üye ol