Kabızlık

nec5139 soruyor: 6

7 aylık kızım 4 gündür kaka yapmadı bugünde hiç uyumadı kabızlık için neler yaptınız fitil aldım ne zaman versem??

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


_serap_

benim bildiğim çocuk huysuzlanmadıkça kabızlık için ek müdahaleye gerek yok.ek gıda dolayısı ile düzenini buluyordur.

ama bebiş huysuzsa benim doktorumun dediği fitil yerine ağızdan şurup vermenin daha doğru olduğu.bi drunuza danışın bence.

çok huzursuz duramıyor biran önce müdahale edeyim diyorsanız benim fikrim  fitilin alışkanlık haline getirmedikçe bir kez kullanmanın problem olmayacağı yönünde.


eloskovecanuk

ek gıdalara başladıysanız eğer bizim doktorumuz 4 günü geçmemesini önerdi.Çünkü gittikçe katılaşıp daha zor çıkar hale geliyor, hatta yırtıklar bile oluşabiliyormuş. Ben 2 ay kadar kabızlık yaşadım bebeğimde.Aslında ondan öncesi de var ama sadece anne sütü alan bebeklerde kabızlık denmiyor olaya. Benim çözümlerimden bahsedeyim, sırayla hepsini denedim.Yani ilk maddeyi deneyip başarılı olamayıp diğerlerine geçtim diyebilirim. Yani son maddelere doğru olayı çözdük:)

1- Sebze çorbalarındaki pirinç ve patatesi çıkartmak veya azaltmak.Yerine bulgur koyup kabağı arttırmak.
2-Elma vermemek, armut suyu ve püresi vermek
3- Kuru kayısıyı geceden suda bekletip yumuşamasını sağlamak. Suyunu ılıtıp biberonla vermek, kuru kayısıyı da rondolayıp meyvesine, yoğurduna katmak
4-Yulaf ezmesi ile yemekler hazırlamak.Yulaf ezmesini rondodan un haline getirip, az suda pişirip, kahvaltısına, yoğurduna, sebze çorbasına katmak
5- Balkabağı! Tüm çorbaları balkabağıyla hazırlamak.Kabağın zaten mevsimi değil, onun yerine hep balkabağı koymak.MEvsimi biter diye de alıp küçük küpler halinde doğrayıp buzlukta stok yaptım.
6- tüm bu maddeleri yaparken bacakları ile yürüyor ya da koşuyo gibi egzersiz yaptırmak

Hepsi doktor tarafından onaylanmış denemelerdir.
3. maddeye kadar hiçbir sonuç elde edemedim ama yulaf ve balkabağını keşvedince olay çözüldü. Bir de kuru siyah eriği suda haslayıp püre haline getirip bir çay ya da tatlı kaşığı vermek de işe yaradı. Ama ondan da ben pek hoşlanmadım. En güzeli yulaf ve balkabağı sürekli kullanıyorum.Lezzetli, sağlıklı çözümler...Şimdi ise bayağı yoluna girdi, artık muz, pirinç vs. yiyor, bir problem de olmuyor. 


ema

Hergün kuru erik ve kuru kayısı yediriyorum.Hiç kabız olmuyor.Minik parçalar halinde veriyorum.Siz ılık suda bekletip suyunu içirebilirsiniz.


nec5139

ek gıdaya geçtik ama azar azar yani sadece günde 1-2 yemek kaşığı meyve püresi başkada bişey vermedim 5 öğün anne sütü ve meyve püresi kayısı suyu falanda verdim ne oldu anlamadım:( bugün uyumadı sabah yatırdım 30 dk falan geri uyandı tekrar uyutmayı denedim  olmadı öğleden sonrada aynı bende rahatsız mı oldu acaba diye endişelendim normalde sabah ve öğleden sonra 2 saate yakın uyurdu şimdi artık dayanamadı uyudu bakalım ne olacak


gokalpileseyrialem

Tam da katı gıdaya geçtikten sonra biz de böyle bir süreç yaşamış tüm lifli gıdalara rağmen bağırsak düzenleyici kullanmadan normale dönememiştik. Zaten gazlı bir bebekti yani bağırsak hep tembeldi. Dupholac ile normale döndük.

Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili TECRÜBELERİMİ paylaştığım bir blogum var. İşte kabızlığı içeren yazım.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/03/7-aylk-bebek-gelisimi-2-yemek-duzeni.html

*büyük harf uzman olmadığımı vurgulamak içindir yanlıl anlaşılmaya.


sesendere

Kaka yapmadan 4 gün geçirdiyse fitili verin artık. Benimde kızım bebekken çok çekti kabızlıktan doktorumuzun genel kuralı 4 gün geçerse fitil verilecekti. doktorunuza dorun yine de ama bir an evvel rahatlatın kuzucuğu.. sevgiler.Cevaplamak için Üye ol