Yenidogani uyandırma

Zeynep12 soruyor: 10

Merhabalar. 5 günlük bebegim bazen fazla uyuyor. Ben uyandırıyorum zorla, yani bazen iki uç saat geçebiliyor . Bırakayım uyusun mu bilemedim ?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


nilinmasali

Henüz cok küçük ilk günler yarım saatte bir uyandırıyordum,zor biliyorum ama iyiliği için bu gerekli,sizide tebrik ederim:)


Cansu88

Bnde uyandiriuordum cok zor biliuorum ama sariliktan korkuyordum ayak alti la.oynuyordm altini aciyordum cok ses yapiuordum zarzor uyaniuordufistikcik

Bu konuda doğru tavsiyeyi doktorunuz verir. Bebeğin erken ya da düşük kilolu doğup doğmadığı, sarılık tehlikesinin olup olmadığıjna göre en geç kaç saatte bir emmesi gerektiğini söyleyecektir. Bu durumlardan hiçbiri yoksa 4-5 saati geçirmemek üzere bırakın uyusun derim.


TATLI_CADI

miyadında doğmuş ve doğum kilosu iyiyse uyandırmamakta fayda var.kilosu normal olan bebekler kolay kolay hipoglisemiye girmez.gereksiz uyandırmalar uyku alışkanlığını etkileyecektir.ben miyadında ve 3600gr doğan kızımı uyandırmazdım ve 4 saat uyurdu.o zamana dek de gece çok seyrek emmek için uyanırdı.3. ayımızdan sonra kilo alımı yavaşlatınca ki benim hormonlu ria taktırmamla muhtemelen sütüm azalmıştı,ben kızımı gece 1 kez uyandırıp emzirmeye başladım.uykusundan etmenin kilosuna bir faydası oldu mu bilmem ama o tarihten sonra kızım gece beslenmesi için sık sık uyanmaya başladı.

yine de bir doktorlara  sorun (ben de paratisyenim bu arada)ama farklı fikirler vereceklerine eminim.çünkü bu konuda tıp dünyasının ortak bir fikri yoktur


maavii

Ilk gunlerde bebek en fazla 2 saatte bir emzirilmeli; hem midesi kucuk oldugu icin az emip cabuk sindirir, ac kalmamasi icin hem de sarilik acisindan. 2 saati gecmemeli. Ama uyurken emzirebiliyorsan birak uyusun. Bu sorunu cok yasadim. Boyle soylemisti doktorumuz.fattololo

Sarilik durumu, dusuk kilo, sut azalmasi gibi bir durum yoksa gunduzleri 3 saati gecirmemeli, geceleri de 6 saate kadar yolu var demisti doktor. Ama bu sarilik tehditi olmayan, kilosu 3500 gr olan, annesinin de sut fazlaligi sorunu olan, benim lolo icin soylenmisti, lakin ben uyandiriyordum cunku memelerimin sisinden uyuyamiyordum, o uyusa da ben acidan uyaniyordum. Uyandiriyordum diyemeyiz, besiginden sessizce alip emziriyordum uykusunda. Gayet de guzel emiyordu, sonralari memelerim normallesince uyandirmamaya basladim ama yaklasik 4-5 ayliga kadar mecburen, uykusunda emzirdim, uyanmadan devam ederdi uykuya.


Zeynep12

Teşekkür ederim. 40+2 de suni sancı ile normal dogum oldu. 3200 gr 50 cm doğdu. Sarilikla alakalı bi tehlikesi var ya da yok denmedi.


Zeynep12

Bir de bu sarılık olma ihtimali ne zamandansonra bitiyordu ?asyagezgini

Bebeğini uyanmadan emebiliyorsa 2 saatte bir,o şekilde ememiyorsa da yine 2 saatte bir emzirmeni tavsiye ederim.Çünkü 1.si sık emzirmen onu sarılıktan korur 2.si kan şekerinin düşmesini engellemiş olursun 3.sü sütünün azalmasını engellemiş olursun.Sık emzirme yapılmadığında süt başta çokmuş gibi görünse de giderek azalıyor,hele bir de zaten sütün az ise sık emzirme de yapılmadığında bebeğe beslenme yetersizliğinden dolayı dr  tavsiyesi ile mamaya başlanıyor,daha da kötüsü ise beslenme yetersizliğinden bebek hastanede tedavi altına alınıyor (serumla besleme vs gibi).Sen yine doktoruna da sor ama ben ne şekilde olursa olsun bebeğini 2 saatte bir emzirmeni tavsiye ederim.


maavii

Benim ki 8 saat uyanmamisti. Uykusunda da emmiyordu... Acile goturmustuk ve doktor sut veremezseniz acile goturcez kan sekeri dusmesin diye, sivi almasi lazım demişti. Ama hava inanilmaz sıcakti. Agustos ayında yani...Simdi hava soguk, boyle bir sorun olacagini ssanmıyorum ama doktorunun tavsiyesini sor bence. Hatta bence 2 saatte bir ver yani sana ağır gelmeyecekse... Gule gule buyut kızını. .. :) Ne guzeldir o simdi... :)Cevaplamak için Üye ol