Oğluma müdahale edilmesi..

mert_mert soruyor: 7

     nurti anneleri size yine bir şey sormak istiyorum..buna benzer bir konu daha açılmıştı yakınlarda benimki biraz daha farklı yorumlarınızı düşüncelerinizi bekliyorum..

      komşum fazla yok merhabalık dışında ..zaten burdaki bayanlarlada anlaşabileceğimi düşünmüyorum herkes yaşını başını almış kapris hava peşinde olan kişiler gibi geldi ve dedikodu olayıda mevcut o yüzden merhaba dışına çıkmıyorum..
   neyse konuya geleyim :)) durum böyle olunca oğlumuda çok fazla site içine değilde parka vs götürmeye özen gösteriyorum..mesela oğlum bir dönem vurma paylaşmaması vardı şimdide çoçukları seviyor mesela sarılıyor sırtını pış pış yapıyor kafasını okşuyor filan ..çok cana yakındır ilk gördüğü bir kişinin bile kucağına atlar hemen sarılır ..yani fazlasıyla cana yakın güleryüzlü..siteyede çıkarmaya başladım ''zorunda kaldım'' bisiklete binmek istiyor top vs filan engel olamıyorsun..yaşıtları ilede oynuyor ama aynı yaş çoçuğu olan bayanlar nedense çoçuğum sarılsa çoçuğuna veya oynamak istese aaa lütfen sen burda oyna ,bu benim oğlumun ver diye elinden alıyor araba oyuncak ne varsa, taşları eline alma sonra oğluma atarsınki böyle şeyler hiç yapmadı bu zamana kadar yani ne bilim çok müdahale ediyorlar mesela bir bayanın oğlunun sırtını okşadı kadın çoçuğumun elini tuttu neden vuruyorsun vurmucaksın diye ki vurmuyor zaten..ben ses etmedim karışmıyorumda ama ben ses etmedikçe bayan ileri gitmeye başlıyor mesela dediğim gibi elini tutuyor belkide sıkıyor bilemedim orayı yani ben bu durumda kendimi pasifmi bırakmış oldum yoksa onun olduğu ortamdamı durmayım yada ağzının payınımı vereyim..
    kavga etsem çoçuk için kavga komik olur birşey desem diyorum komşu ayıp olur bilmiyorum dışarı çıkarmamak çözüm değil onu yüzünden ..yani sizinde böle çoçuğunuza müdahale eden oluyormu..muhatap olmak da istemiyorum ..sizlere böyle şeyler oluyormu

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


nurus

madem ki komşuluk dialoğunuz yok belki böylelikle olur...???


eğer müdahale oyun oynadığı veya oynamak istediği çocuktan-arkadaşından geliyorsa tabikide müdahele etmeyin kendi aralarında iletişimi sağlar onlar...

ama yok müdahil taraf bu çocuğun ebeveyni ise ve sizin çocuğunuza ise orada başka...

çocuğunuza yapılacak temasa dikkat derim ben !!!

nezaketi bozmadan uygun bir dille amacının ne olduğunu direkt anneye belirtin.sonrasında da çocuğuna.anlamadıysa da yanlarından uzaklaşın..

böyle ebeveynler çoookkk...ondan sonra da ''benim çocuğum paylaşmıyor,yanımdan ayrılmıyor,arkadaş olamıyor ''diye hayıflanır anneler..çocukları yabanileştiren bu tip insanlar.biraz empati,biraz hoşgörü ve olgunluk ama dimi ???? 


mert_mert

herhalde çoçuklarına zarar vericek sanıyorlar ama bu dediğim kişilerin çoçukları akşama kadar soıkakta top oynar yere yuvarlanır bisikletten düşer annesinin umrunda değildir benim oğlum zarar verir diye bir koruma..hayır vurmaz o seviyor desemde aaa vurucakti işte diye tepki anlamsız belki ama insan stres yapıyor dışlanmış hissediyor kendini. 

  çoçuğumu uzaklaştırsam yanlarında durmak istiyor ağlıyor ..ve ben sırf onlar rahatsız oldu veya sorun çıkardı diyede neden oğlumu ağlatıcam diyorum..bendemi hata var bilemedim..bazen kibar olmak kırıcı olmamak da sessiz kaldı diye ezilmeye sebep oluyor ...


ipekkusgoz

Belki bahsettiğiniz daha önce vardı dediğiniz vurma ya da paylaşmama huylarına şahit olmuşlarsa hala öyle olduğunu bu davranışları sürürdüğünü zannediyorlardır. Başka bir şey gelmedi aklıma.


mert_mert

ben kimseye bu şekilde davranmam şahsen yenisi eskisi yoktur yani asansörde karşılaşşam merhaba iyi günler selam alır veririm açıkçası..zaten önceleri çalışan bir bayandım 5 senedir oturuyorum burda ama dışarı çıkma çoçukla oldu..öncesi iş ev..ama yinede hoş değil bazen cahil olduklarından diyorum ama cahil gibi değil görünüş olarakda eşimde sessiz kalma neden susuyorsun diyor geçiçi dünyada insan kırmak istemiyorum ama oğluma müdahale edilirse çok sinirim bozuluyor ..dün kadının elini tutması son noktaydı ..gözlemliyordum uzağından ama sıktımı anlamadım sordum ama uf uf dedi oğlum sanırım sıktı..yani 28 aylık çoçuğa bir annenin böyle müdahale etmesi cidden cehalett


SimgeAda

komsularla ıletısım gercekten bır sanat :( cocugunuza gereksız mudehaleye kesınlıkle musade etmeyın bence.. zaten yanındaysanız sureklı vuruyor mu baskasına zarar verıyor mu sız gorursunuz.
sız zaten yanlıs davranısına mudehale edersınız dıye dusunuyorum.
gerekırse bu sekılde anlatın ben zaten yanındayım kontrolum altında yanlıs bırsey yaparsa lutfen bana bırakın deyın mesela bence...


kapibara

Çocuğunuza müdahale eden kişiye nazikçe "merak etmeyin ben gözlemliyorum,çocuğumun kimseye zarar vermesine müshade etmem,hırçın yetiştirmemeye çalışıyorum aksi bir durum olursa zaten ben müdahale ederim"demelisiniz.Sizin ilgilendiğinizi bilsinler,bu tepkinize rağmen müdahale etmeye devam ederlerse sabırla açıklamayı yineleyin artık hala tavırlarını değiştirmezlersede yapacak bir şey yok uzaklaşın derim.İnsan ilişkileri önce sabır gerektiriyor.Sakin ve sabırlı olarak tavrınızı koyun.


mert_mert

çoçuğumu o kalabalık insanların olmadığı saatte çıkarmaya çalışıcam o bayanın tutumunu gözlemledim dün öle balkondan bakarken genel olarak bu şekilde ..mesela oğlu koşuyo zıplıyo düşüyo ağlıyor kılı kıpırdamıyor ama yanına bir çoçuk gelse bebek dahi olsa hemen yapışıyo çoçuğunun yanına ..koruma içgüdüsü olabilir ama bence gerginlik yaratma, belkide anlamadım ben yaptıklarını..Cevaplamak için Üye ol