tracy hogg yatır-kaldır

burcukorpe soruyor: 9

merhaba,

Tracy hogg'un yatır-kaldır yöntemini deneyen var mı?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Sedaus

Merhaba,

Oglum yaklasık 6 aylıkken metodu iyice okuyup, gercekten kendimi hazır hissettiğimde uygulamıstım.
Bu metodu deneyecek olan kişinin kendini hazırlaması cok cok onemli. Yorgun ve sinirli olmamalı. En onemlisi kararlı olmalı. Metodu uygulamaya başlayıp, aglama karsısında vazgecmek cok daha yanlıs.

O vakte kadar oglum, meme emerken uyumaya alışıktı ve ben işe başlayacaktım. Bunun bir sorun olmaması için işe başlamadan once bu durumu halletmeye karar vermiştim.

İlk gün gercekten zor gecti, cunku yataga yatınca uyunabilecegini bilmeyen bir bebek, boyle bir davranıs karsısında ne yapacagını bilemiyor, aglıyor. Her agladıgında ona destek verdiğinizi, kucagınıza aldıgınızı, sinirlenmediğinizi gorunce zamanla rahatlıyor.

İlk gunlerde uyuması yarım saati buluyordu, gunler gectikce bu süre 10 dakikaya indi.

En onemlisi herseyin kontrol altında oldugunu ona hissettirmek. Sakin ve yumusak tonla konusmak da cok onemli. sakinleştirici bir müzik de işe yarıyor, cok agladıgı zaman müzüğin sesini biraz daha actıgımda dikkatini cekiyor ve susmasını saglıyordu.

Bu metodla birlikte gunduz uyku süreleri de uzadı, cunku onceleri meme emerek uyumaya alısık oldugundan uykudan uyandıgında uykuya daldıgı pozisyonu hatırlıyor ve tekrar onu istiyor sanırım. Yatagında uyumaya basladıktan sonra, uykudan uyansa da, tekrar uykuya dalabiliyordu.

İlk gunden sonra aglamalar azalıyor ve yatagında uyumayı ogreniyor.
Su anda 19 aylık ve uykusu geldiği zaman bizi odasına goturdugu ve yatagına yatmak istedigini anlattıgı cok oluyor. 

Umarım siz de basarılı olursunuz...


burcukorpe

Cevap veren herkese teşekkürler. Aslında soruyu sorduktan sonra geçmiş yazılara dönünce gördüm yazılanları ama delete edemedim soruyu...

Ben de deneyimimi paylaşayım: oğlum doğduğunda ilk 2 hafta herşey çok iyiydi. Sünnet olmuş olmasına rağmen uykusu vsde hiç problem yoktu. 3. haftadan itibaren  tam 3-4 hafta süren bir kabus dönemi başladı. tam olarak kolik diyemem. Ama inanılmaz gaz sancısı vardı. Bütün gün ağlıyordu. Dolayısıyla hep kucağımızdaydı. O yaşta bile kucağımızda olduğu halde oturduğumuz anda yaygarayı basıyordu. bu çocukta yükseklik sensörü var heralde demeye başlamıştık:) Sonuçta memede uyuyan, memede uyayamazsa odayı kucakta arşınlamak suretiyle (bazen 1 saat sürdüğü oluyordu) uyuyan bir bebek oldu. Bunun dışında da hiçbir problemimiz olmadı. Şimdi 9 aylık. Kendi odasında yatıyor. Ama 1 aydır resmen saat başı uyanıyor. Biliyorum ayrılık korkusu...ama iş şuna döndü: uyanıyor, kucakta sallanıyor veya emziriyorum...uyanıyor, yanına yatıyorum, emziriyorum. uyanıyor, kendi yatağıma alıyorum, emziriyorum. Beni emzik gibi kullanmaya başladı...Bu arada doğduğundan beri hiç emzik almadı. Aslında gece oğlum için uyanmak benim için zul değil. Ama şöyle bir hal aldı: 7 de uyanıyor, bakıcısına veriyorum, ben çok uykusuz olduğum için 12ye kadar uyuyorum. Hem sabahları onunla vakit geçirmek istiyorum, çünkü çok tatlı oluyor...hem de kesintisiz 2 saat bile uyuyamadığı için vicdan azabından öleceğim. Ben bir yerlerde hata yapıyorum dedim...(bu arada babası da yurtdışında...haftasonları var sadece)

Feber yöntemini okudum. Ama bize göre birşey değil. Keisnlikle onu yalnız başına odada bırakıp ağlatamam. Denemedim bile. Ben istedim ki güven içinde büyüsün. Sonra Tracy Hogg'un kitabını aldım. Şuna ikna oldum: Ben, oğluma kendi kendine uyumasını öğretemedim. ( bu arada yatağına yatırıp konuşarak sakinleştirmeyi filan da denedim. Çok ağlamıştı...Ve uyuyamamıştı. Ondan da vazgeçtim) Şu an 3 gündür deniyorum yatır-kaldır'ı. Başak ve Evren'in söylediği gibi bir noktada shut down ediyor kendini...İçim cız ediyor, pes etti diye...Ama dün gece aylardan sonra ilk kez sadece 2 kere uyandı...Biri 1de, biri 5.5ta...5.5ta emzirdim. (Çünkü gece dışında emmiyor benim oğlum. Gündüz kahvaltıda anne sütü alıyor...) Bu arada ben de nurturia ve diğer bloglarda kafayı yedim diyebilirim. Oğlumu susturuyor muyum kendi rahatım için diye....Hatta gece 3te gittim yanına yattım, sarıldım..anne burda, onu hiç bırakmayacak diye...Ama da uyuyor ya...Gerçekten uyuyor oğlum...Ve mutlu bir çocuk. Çok zorunda kalmadıkça ağlamaz...Ağlamayı mı öğretiyorum diye de üzüldüm...Üzüldüm de üzüldüm yani...Kafam da karıştı...Ama galiba Trac y ablaya devam edeceğim...


NooB

Ben oğlum ilk doğduğundan beri Tracy Hogg'un kitabından çok faydalandım. Oğlum daha 4 aylıkkken yatır-kaldır ile rahatça uyumaya başladı. Sonra bakıcı ablamızın benim emanet ettiğim günde 1 uykusunda gizlice :) kucakta uyutması ile davranışımız bozuldu.

6.5 aylıkken Tracy'nin de kitabında önerdiği gibi tekrar yatır kaldır yaptık. Çok da güveniyorduk sisteme. Oğlum ertesi günlerde giderek daha huysuz davranmaya ve geceleri uyandığında daha şiddetli ve uzun ağlamaya başladı. 
Çok üzüldük. Oysa bir bu yöntemi oğlumuzu Ferber'deki gibi incitmeyeceği için seçmiştik. Galiba her bebek farklı.
Şimdi neredeyiz ben de bilmiyorum. Biraz akışa bırakmaya karar verdik...


xyzqw

tecrübesizlik başa bela önce onu söylemeliyim. bu yüzden oğlumu da kendimi de çok hırpalamışım ne yazık ki siz yapmayın. boşverin uyumazsa uyumasın.

tracy hogg (merhume) yaşasa idi kendisini soru yağmuruna tutacaktım. sanki akşama not verecekmiş gibi bende bir heves yapıyorum her yazılanı. bu arada bizim ki ağlıyor hatta cinnet geçiriyor ve sonunda kucakta uyuyordu. hatta kendimi kandırıyorum neyse en azından bu sefer 2 dakika erken uyudu diye. neyse ne yatırdım oldu ne kaldırdım oldu derken ki arada yatırmak yerine fırlatma girişimlerim de olacaktı ki birden 12 aylıkken yatırdım kakmak istemedi. ben de anlamadım. hala arada sapıtıyoruz ama küçük başarılarla mutlu olmaya alıştırdım kendimi.
aslında bir kitap okudum hayatım değişti demek istemezdim ama oldu marc weissbluth diye bir adamın uyku üzerine bir kitabı var. okuyanlarınız olmuştur. çok karışık bir kitap ama bana çok önemli bir ip ucu verdi. 6. aydan sonra 12. aya kadar bebekler 2 saat aralıklarla uyanık kalırlar ve bu aralık giderek açılır. aranın açıldığı günler anne bu çocuk niye uyumuyor diye cinnet geçirir ama saate bakıp aralığı ölçünce anlar ki aralar uzamış. (tabi bu benim yorumum)
evet rutin çok önemli ama uyku aralıklarını her 6 hatta 3 ayda bile değişiyor. hatta her çocuğa göre değişiyor. mesela Pamir 14 aylık nerdeyse ve iki uyku arasında 4-5 saat olmazsa istersen yatağa çivile uyutamıyorsun ama 4.5. saatte koy 5 dakika sonra uyumuş oluyor.
yani ben şu yöntemi uyguluyorum.  uyandığı saate bakıyorum ve ona göre saat ekliyorum ve odasına götürüyorum. eskiden kasıyordum yok yatma rutini filan. artık hiç uğraşmıyorum hadi yataga diyorum itiraz ediyor! ama farketmez 5-10 dakika sonra uyuyor.  tracy'de yazmış kitabında bence kitabın en altın cümlesidir. ilk 6 ayda bebeklerin 1 ssat 20 dakikada uykusu gelir. ( hakikaten pamir uykusu yokmuş gibi gözükürdü ama uyurdu) 6 aydan sonra 2 saate bir sonra (30 dakika filan esneme payları koyun tabi) sonra 3 saat ...vb. zaten zamanla tek uykuya iniyor.
hatta bunlar bir yaşından sonra tam 12 saat uyurlar filan yazıyorlar ama bence hikaye ya da bu çocuklarda sene de 1 tane üretiliyor. hala zombi gibi geziyorum tabi bizimki sabah 05:45'te arzı endam ediyor. herkes 2 yaşında düzelir diyor. inanmak istiyoruz kocamla ben. inanalım mı hakikaten bilemiyorum. sevgilerZelal_

Baştan belirteyim ben Tracy'i okumadım, Ferber'i okumak bile istemedim, oğlum bugüne kadar deliksiz sabaha kadar hiç uyumadı yani o uyudu da, acıkıp bizi uyandırdı, o uykusunda karnını doyurdu :)) 
Ben de tugbag gibi, uyandığı saate bakarak arada 3-4 saat olacak şekilde tekrar yatırıyorum. Bizimkinde gündüz uykuları hala 2 tane, teke düştüğü birkaç gün oldu  ve o günlerdeki uykuya dalma hızına ben bile inanabilmiş değilim hala ama genel olarak henüz günde 1 gündüz uykusuna dayanamıyor... Ben bugüne kadar belli bir yöntemi denemeye hiç çalışmadım, bazen kolay uyudu, bazen uyumadı. Ama benim tek hedefim vardı, ağlatarak uyutmak istemiyordum ve ağlatarak uyutmadım hiç. Kucağımda uyuduğu da oldu, ama genellikle yanına uzanıyorum hafif bir müzik çalıyo, genelde aynı cd... Uyuyo, bazen bende sızıyorum... Belki doğru belki değil, ama hoşuma gidiyor gündüz birkaç saat oğlumla kestirmek... Ben uykuları geldiğinde kolaylıkla uyuyabildiklerine inanıyorum. Ancak önemli nokta o zamanı yakalayabilmek, yani o anı yakalayıp yatağa uzandık mı kısa sürede uyuyor, ama o belirtileri kaçırmışsam enerji patlamasıyla karşılaşıyorum ve iş uzadıkça uzuyor pfff yani... Birde büyüdükçe hareketlendiğinden uyanık olduğu zamanlarda daha çabuk yoruluyor, ondan dolayı geçen bir iki aya göre uykuya dalma durumumuz daha iyi gibi...
İnşallah bir gün sütünü içip, bizi öpüp, poposunu çevirip uyuduğu günleri de görücez :)))
 


aymine

bısey sorucam gece uygulanıcaksaöbu yontem yanı saat 8 9 cıvarı odanın ısıgı nasıl olmalı tam karanlık olmaz tabı ama gece lambası olursada bu bebegn dıkkatını dagıtmz mı bu konuda ne dusunuyorsunuz


blackcrow

gece lambasını açmyı unutursak, gece uyandığında kıyametler kopuyor bizde. karanlıkta uyanmaktan nefret ediyor. bebekten bebeğe de olması gereken ışık düzeyi değişir sanıyorum.


gullika

benim kızım da gece ve gündüz uykularına emerek geciyor,tamam emzirirken problem yok zaten memede uyuyor diyorum ama kendi kendine uyumayı öğrenmesini de istiyorum çünkü seslere o kadar duyarlı ki bazen uykunun 15.dakkasında birden uyanıyor,daha yeni emzirdiğim için memeyi de almıyor,ne kadar pişpişlesem uyumuyor.Kendi kendine uyansa da tekrar uykuya dönebilmesi bu yüzden önemli,hem ilerisi için emzirme olayı bittiğinde de gerekli diye düşünüyorum.Şimdi benimki gibi meme bağımlısı bir bebeğe Tarcy-hogg,ferber..gibi yöntemler nasıl uygulanabilir? hani uykusu gelince yatağa koyun diyorlar ya, zaten uykusu geldiğinde emmek istiyor ve memede uyuyor yani uyandırıp yatağına mı koyayım şimdi nasıl yapmak gerekir..sadece memede uyumadığı,kollarımda sallamam gerektiği durumlarda uygulasam bir öyle bir böyle olmaz ,düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim....


dileksem

aishwarya benim bildigim tracy yatir kaldiri 4 aylik bebekler icin oneriyor. ilk uc ay ..şşşş pat yontemi ile uyutun, kucuk bebekler icin yatir kaldir cok uyarici olabilir diyor.


Cevaplamak için Üye ol