Yürüteç hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Sivana soruyor: 10

Arkadaşlar çok hareketli ve asla yalnız kalmak istemeyen bir kızım var.Sürekli kucak istiyor ama benim boyun fıtıklarım buna pek müsade etmiyor artık...Yürüteçin pek sağlıklı birşey olmadığını duymuştum.Ama sanki peşimden ben nereye gidersem gelirse daha rahat edecek gibiyim.Yürüteç kullananlar ve kullanmayı reddedenlerden fikir istiyorum...

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


hale15

benim kızımda doğdu doğalı hareketli maşallah ve ben de 7 aylıkken onu yürütece bıraktım ama uzun süreli değil ara ara en fazla 10 dak,şuan 11 aylık hala bırakıyorum ama eskisi gibi sevmiyor artık.kızım gelişim süreçlerini normal olarak yaşadı emekliyor,şua arada 5-6 adım atıyor karşılıklı durduğumuzda.ben yürütecin zararını görmedim.


Sivana

Denizcim o kadar ilginç ki babası uyutsun diye bırakıyorum inanılmazzz ağlıyo gözleri bi yaşlı bi hıçkırıyo inanamazsın.babannesine ananesine yapmıyo :( ama ben hariç kimse uyutamıyor. 8 de uyumak istedi 10 da uyudu ilk kez.uyurken de kolumu tutuyo bırakınca uykusundan uyanıyor :( sabredicez o zaman yapacak bişey yok ama boyun fıtığım inanılmaz safhaya ulaştı :( zaten 2 tane protezim var bi ameliyat geçirdim ikincisinden korkuyorum.bi tane de belimde var fıtığım :( offff geçsin biran evvel bu dönem :(


ema

Ben yürüteç aldım fakat zararlı olduğunu bir çok yerde okuduğum için kullanmak içimden gelmedi(aldıktan sonra araştırdım malesef. Doktorum yürücete koyabilirsin demişti 6.ayı doldurduktan sonra). Bu arada yürütece artık pes dediğim zamanlarda koyuyordum basıyordu yaygarayı..Omuzumda taşımaktan lenf bezin iltihap etti ve halen çok taşırsam şişiyor.

Ben ergo baby kanguru aldım evde iş yaparken sırtıma bağlıyorum öyle iş yapıyorum 11 aylık yürüdü ve şuan her yeri karıştırıyor:)))evde onu bir yere bırakıp iş yapmam mümkün değil gene sırtıma bağlayıp öyle iş yapıyorum.


Sivana

Anam bu veletler ne böyle.biz de böyle miydik.anneme soruyorum divanın üstüne koyardım ucuna gelirdin bakardın ki inemeyeceksin geri geri gider geri otururdun der.çıtım çıkmazmış.ne zaman gelip alırlarsa o zaman inermişim.Bunlar resmen ateş parçası.kızım bir sinirli alllahımmm yırtıyor kendisini.kucağa gelse orda da durmaz sürekli hareket eder.dk durmuyor arkadaşlar.birçok bebekten daha çok yiyip kilo almıyor.nasıl alsın yerken bile kollar ve bacaklar harekette :(


nilinmasali

Gündüz asla uyumayan,ve tüm gün kucak isteyen bir bebeğim olmasına ragmen ,kullanmadım,hem kifoz ve skolyoz gibi omurga hastalıklarına sebep olma olasılıgından,hem yanlış kasları calıştırdıgını bildiğimden,hem de kafa travmasına sebep olan ev içi kazaların en büyük sorumlusu olduğundan bana cok masum bir oyuncak gibi gelmedi acıkcası,birde etrafımda gördüğüm yürütec kullanan bebeklerin çoğu düşmeyi bilmiyorlar,düştüklerinde tepkileri daha fazla oluyor,mesafeyi ayarlamakta zorluk çekiyorlar,yürütecsiz yürüdükleri ilk dönemlerde kapıya duvara vs carpıyorlar,kızım henüz yürümüyor,ama yürümeye yeltendiğinde eger düşerse büyük tepkiler vermiyor 1-2 düşmeden sonra artık kendini daha dengeli bırakıyor yere,tabiki tercih meselesidir ama ben oyumu olmasada olurdan yana kullanıyorum:)

 urasbebek

daha basit bi çözüm oyun parkını dene:) yanlız kalmak istememesinin sebebi sensin canım:) her mızıldandıgında kucagına almış olmalısın:)) seni çok iyi anlıyorum tabi hiç bi anne bebeginin aglamasına dayanamaz ama bence artık biraz yanlız oynamayada alışmalı birazcık mızıldanacak:) karnı tok altı kuru ve bi rahatsızlıgı olmadıgı zaman kendi oynaması lazım onun için ortam yarat oyun parkının içine koy oyuncaklarla özellikle müzik olsunki kendini yanlız hissetmesin ilk on beş dakka sonra yarım saat süreyi böyle uzatabilirsin . mızıldandıgında alma onunla konuş gülümse bi oyuncakla dikkatini çek eline ver ve koybol:) yazması kolay :) ya yapması :) tabi biraz zor olacak benim büyük oglumda erken dogdugu için hep kucagımdaydı ama 7 aylık aldugunda aynı sorunlarla karşılaştıgımda dr böyle demişti :)( bende senin gibi eminimki diyorsun )tabi tabi demiştim :) ama emin ol zamanla alışıyor umarım başarırsın )


elifnazar

bizim doktorumuz almayın demişti.özellikle erkek çocuklarda faydadan çok zararı oluyor demişti.benimde mantığıma yattığı için düşe kalka büyüsün diye almadım :) evde artı bir döküntü olacaktı oraya buraya toslayacaktı onu düzelt,düştümü diye strese gir...zor geldi açıkçası. :)))


fraua

benim oğlum daha şimdiden senin kızın gibi sivana. üstelik 9,5 kilo ve onu bütün gün taşımaktan ölücem yakında :) belim de rahatsız.ben şimdiden düşünmeye başladım yürüteci vs. eksiden yerde kendi kendine oynuyordu 5-10 dk. şimdi yüzüstü dönmeyi öğrendi ama normal hale gelemediği için basıyo çığlığı :) yere de bırakamıyorum artık. çok zor bu işler çok. chroma

Kızım 7. aydan sonra yürütece bindi. Çok rahatlamıştım. Pek çok uzman kesinlikle kullanmayın diyor ama biz bir zararını görmedik. İlk haftalar ayakları yere tam değmiyordu. Parmak ucunda zıplaya zıplaya ilerliyor ve çok eğleniyordu. 10 aylıkken sıralamaya, 13 aylıkken de yürümeye başladı.
Bir de yürütece koyup saatlerce tutmadık tabi orada. En fazla 10-15 dk. durdu. Zaten daha fazla durmayı kendisi de istemiyor, sıkılıp mızmızlanıyordu. Ayrıca, gözünüz üstünde olsun, boyuna bakmadan yürüteçle akrobasi yapmaya çalışıyor, direkt kablolara, çiçeklere ve elektrik prizlerine gidiyordu Simay.


SelmaOnurEmre

Sling alabilirsiniz. Benim oğlum da aynen kızınız gibiydi. Çok iyi anlıyorum sizi. Yürüteç olayına hiç girmedim, çünkü doktorlar hiç bir şekilde önermiyorlar. O zaman bu slinglerden haberdar değildim ama olsaydı kesinlikle alırdım. Kullananlar çok çok memnun. 2.ye alıcam inşallah...Cevaplamak için Üye ol