Bu yıl hangi yıl doğumlular okula başlıyor?

Damla soruyor: 10

Ilgaz'ın ne zaman okula başlayacağını anlamaya çalışıyorum.

Bir de okul öncesi konusu ne oldu, her ilkokulda var mı, bir yıl mı, iki yıl mı?

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


ikicocukannesi

2007 ilk altı ayında doganları bazı devlet okulları anaokula kabul ediyor, lakin wc egitimi almıs olmak sart. yonetimin insiyatifinde.

normal sartlarda bildigim kadarıyla 2006 dogumlu olmak kafi.

devlet icin konusuyorum,
devletin anaokulları icin konusuyorum,
sadece bursa'da cok istedigim ve bildigim iki okul ile gorustum,
not : kabul ediilmedim malesef:(


Damla

Peki okula ne zaman başlanıyor, yani 1. sınıfa. Kaç yıl sonra 1. sınıfa gitmesi gerektiğinden emin olamadım.


Nil

2004'lüler 1. sınıf bu sene Damla.

Okul öncesi bir yıl mecburi galiba (pilot bölgelerde daha uzun süre de olabilir) ama yuvaların 6 yaşına gitse de olabiliyor diye biliyorum (emin değilim).

Artık TR'de de kasım aralık doğumlular bir sonraki sene gidecekler diye duydum ama bu sene uyguladılar mı onu da bilmiyorum. 


Damla

Yani küçük grup bu sene 2006'lıları alıyorsa, seneye 2007'lileri yani Ilgaz'ları alacak, üstelik Ilgaz şubat doğumlu, haydi haydi tutturmuş oluyor yaşı. Eğer 2 yılsa o zaman seneye Ilgaz'ı gideceği ilkokula vermemiz gibi bir durum ortaya çıktı birden. Biraz hızlı oldu sanki bu, oof, of.

İÇA, sizi yaştan dolayı almadılar sanırım. Bunun dışında okula kabul edilme kriteri var mı ki? Devlet okullarından söz ediyorum, ikametgaha göre oluyor diye duydum ama, yeni taşındığımız bir yerdeki okula verebiliyor muyuz mesela?


ikicocukannesi

evet yas ve wc egitimi yuzunden damla.

okulun insiyatifinde iki yas aralıgında anaokulu sınıfı acmak. yani 2006 ve 2005 liler icin her okulda olmuyor ayrı ayrı sınıf. bazı okullarda 2006'lı cocuklar bulunuyor. lakin bildigim odur ki 2005 liler kesinkes alınıyor anaokuluna.

buna karsın eger okul yonetiminde tanıdıgınız ya da ogretmenle ilsikiniz iyi ise 2007 ilk altı ay icinde olan cocukları 2006'lıların sınıfına yollayabiliyorsunuz. ama biz alınmadık:( wc egitimi durumu:( oysa bu gorustugum okulda 2007'nin ilk altı ayından olan bir cocuk vardı vardı ama wc isini cozmus cocuk...

anaokulu icin ikametgah sormadılar bize. is yerime cok yakın iki okul ile gorustum. birinde esimin kuzeni ogretmen, digerinde hic tanıdık yok. her iki okulda sormadı ikametgah. sadece servis yok, kendi imkanınızla goturup getireceksiniz. iş yerimle okulun arası 25-30 dakikayı buluyor bu arada...ikicocukannesi

yanlıs yazmısım evimle okulun arası demek istedim:)


Basak

Benim oğlumda 18.10.2007 doğumlu. Hep merak ediyorum ilkokula, aynı yıl doğan yaşıtlarıyla mı başlayacak? Yoksa yılın son aylarında doğduğu için, bir sonraki sene mi başlaması gerekecek? Yani ilkokula başlarken, kayıt yapılırken hangi ay doğduğu dikkate alınıyor mu? Okullar Eylül' de başladığı için 6 yaşını tam doldurmamış olacağından bir sonraki sene mi  başlaması uygun bulunuyor? Birde ilkokula devam edeceği okulun anaokuluna gitmesi gibi bir şart var mı, ya da şart demeyeyim de ideali bu mudur?


cavidan_

 2005 doğumluluar anaokuluna 2004 doğumlular 1. sınıfa başlıyorlar...1. sınıfa başlama kriteri 72 ayı tamamalamış olmaları gerek. sistemde zaten direkt öğrenciler okula kaydoluyorlar aile isterse özel okula alabiliyorlar.ritalar

başakcım  10. 11. 12. aydaki çocuklarını genel de 1 sene sonraya bırakıyorlar. ancak okulu ikna edebilirseniz erken başlatabiliyorsunuz. özel eğitim merkezlerinde DENWER testi diye 1 sey yapılıyomuş. kalem, makas tutabiliyo mu? gibi püssürü kritere bakıp cocugun 1'e baslamasına uygun olup olmadığına karar veriyorlar. işe yarar 1 sey bence.


Basak

Neyse daha 3 senemiz var, bakalım nasıl olacak. Bu okul konusu beni çok heyecanlandırıyor. Aslında endişe daha fazla: Hangi okul olacak, devlet mi, özel mi? Hangi okul iyidir? Şimdiden düşünüyorum. Biz ilkokula başlarken herşey ne kadar kolaydı. Her çocuk mahallesindeki, evine en yakın okula giderdi. Anne, babaların düşünüp, taşınmasına, uğraşmasına gerek kalmazdı. Sadece bazen bir öğretmenin adı daha fazla öne çıkardı, bu öğretmen çok iyiymiş diye duyulurdu, ailelerin tek çabası çocuğunu o öğretmenin sınıfına verilmesi için uğraşmak olurdu. Ve yürüyerek gittiğimiz okulumuzda, iyi eğitimler aldık. Şimdi ise daha çocuklarımız okul çağına gelmeden, bu konu kafamızı meşgul etmeye başlıyor.Cevaplamak için Üye ol