Bu yıl hangi yıl doğumlular okula başlıyor?

Damla soruyor: 10

Ilgaz'ın ne zaman okula başlayacağını anlamaya çalışıyorum.

Bir de okul öncesi konusu ne oldu, her ilkokulda var mı, bir yıl mı, iki yıl mı?

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


Ulku

basak, sistemin otomatik yuklemesinde yila degil aya bakiyorlar, yani 72 ayi doldurmus olmasina. bu durumda siz ertesi seneye kalirsiniz. ritalarin dedigini de goz onunde bulundurmak lazim. benim kizim da ocak dogumlu, ben de bilemiyorum erken mi gitse gec mi gitse.

bu arada, anaokulunda da aya bakiyorlar. ama ilkokul kadar resmi degil. temizlikcimin oglu 2006 Kasim dogumlu. 5 yas sinifi icin 48 (4X12) ayin bitmesi sartini aradilar, ama tabii cocuk 46 aylikti. 2 ay icin almayacaklardi, biraz israr etmek gerekti.


Damla

Bir istatistik okumuştum, başarı/doğum ayı karşılaştırması yapıyorlar, Ocak/Şubat doğumlu çocuklar istatistiki olarak daha başarılı çıkıyor. Bunda okul zamanında diğer çocuklardan ay olarak daha gelişmiş olmalarının etkisi olduğunu düşünüyorlar. Daha büyük okula gitmesi bana daha avantajlı geliyor. Zihinsel olarak gelişmiş bir çocuk bile olsa, diğer çocuklardan fiziksel ve duygusal olarak daha geride olabilecek, bir takım şeylerde boş yere zorlanacak. Zaten senelerce okuyacak, 1 yıl insan ömründe nedir, geç başlatıp daha büyümesini beklemek kendi başına ortalama başarısına katkı sağlayacaksa? 1 yıl erken başlamaktansa akranlarından gelişmiş olsun, ortalamanın üzerinde kalsın, derslerde zorlanmasın ki evde geçireceği şeyleri sevdiği başka şeylere harcayabilsin, hobileri olan, hayatından keyif alan bir insan olsun diye düşünüyorum.

Okul araştırmaya başlamamız gerekip gerekmediğini anlamak için 2 yıl okul öncesi olan okulları bulmaya çalıştım, ya bu okul varmış, biz zaten buraya verecekmişiz, niye zamanında başlatmamışız hayıflanması yaşamamak için, ama böyle bir liste bulamadım, devlet okullarından söz ediyorum. Böyle bir listeye ulaşabileceğim bir sayfa biliyor musunuz?


ikicocukannesi

benim bildigim yok damla boyle bir liste, varsa bile bende merak ediyorum, ulasırsan bana da yaz lutfen.

bu arada yeni farkettim senin oglunla benim kızım aynı yıl dogumlu.-hatta oglunla aynı gun dogmusum ben- bak ben hic bunu dusunmemisim simdi sen yazınca dusunmeye basladım. basarı / yıl oranını. uzerinde  calısılması gereken bir konu.

okula bir yıl erken basladım ben. bes yasındayken, altı yasında birinci sınıf bitmisti yani:) basarı konusunda bir etkisi olmadı ama. o zamanlar -yaslanmısım yahu- boyle ozel bir ara sınıf oluyor ve bir takım testler yapılıyordu cocuklara, iste benimkiler-annemle babam- beni o sınıfa aldırmak icin testlere sokmuslardı. sonucunda da ilkokula bes yasında baslamıs oldum:) cabuk sıkılan bir cocuktum, kreste zaten hazırlık sınıfındaydım, ilkokulda da okumayı ilk sokenlerden oldum. birazda cocuga gore hareket etmek gerekiyor bana kalırsa. cok net hatırlıyorum, okumayı ve yazmayı ogrendikten sonra sınıfta bebeklerimle oynamaya calısırdım. zira diger ogrencileri beklemek cok sıkıcı gelirdi:)))simdi is kendi cocuguma gelince, aklım karman corman...annemle babam ne cesurmus:)

siz 2007 dogumlu oldugunuza gore yinede de iki yılı olan anasınıfları icin bir sonraki donemi beklemek durumunda olmuyor musunuz? yoksa benim gibi 2006'lı cocukların sınıfı icin mi ugrasıyorsun? secenekler cok az damlacım. bursa icin konusayım; her devlet okulu iki sınıf acmıyor. mesela benim fikrim su idi; iyi ve yetkin buldugum devlet okulunda cocugumu anaokuluna yollamak ordan da eger icime sinen bir ogretmen ile anlasabilirsem ilkokula gecis yapmak. lakin kabul edilmedik, bakalım seneye tekrar deneyecegim sansımı...

her halukarda bize bu yıl icin hem abla ve hem kardeste ozel bir kres yolu gozukuyor.
size bol kolaylık diliyorum,
liste ve veri bulursan bizimle de paylas lutfen.


Damla

ikicocukannesi, ben de erken başlayanlardanım, aynı senin gibi ben de sınıfı beklerken sıkıldım yine de. Bu bir yıl sonra da yollasalar çok değişmeyecekti. Çünkü ben bunun sebebini genetik bir zeka seviyesine değil, okula gitmek için çok istekli olmama, evdeki ablalarımdan dolayı müfreadatın bir kısmını onlardan kapmış olmama bağlıyorum. Bu bir yıl geç başlasaydım bu ne kadar değişecekti? O bir yılın çoğunu oynayarak, azını okul müfredatından bir şeyler öğrenerek geçireceğim için iki kat artmayacaktı. Ama özellikle ergenlik döneminde bir yıl daha gelişmiş olsaydım kesinlikle rahat ederdim, üniversite sınav tercihlerini yaparken bir yaş daha yaşlı olsaydım, kesinlikle daha doğru karar verirdim. Annemin babamın rahat evinde bir yıl daha mutlu mutlu gelişir büyür, sonra kendimi öğrenci yurtlarına atardım. Ilgaz zaten şubat doğumlu, zaten aydan avantajı var ve bu şekilde olması iyi bence. Okuldaki sıkılmayı telafi için az saat olan bir okul bulmak istiyorum, bir de öğretmen çok önemli ve bu konuda ne yapabilirim bilmiyorum.

Ilgaz zaten özel bir kreşe gidiyor, bu yıl ikinci yılı, öncesinde bir yıl da oyun grubu var, her durumda en erken önümüzdeki yıl göndereceğiz devlet okulunun kreşine, araştırmaya bu yıl başlamalı mıyım, yoksa gelecek yılı beklemeliyim bundan emin olmaya çalışıyorum. Bir yandan da İstanbul'da ihtiyacımızı karşılayacak bir devlet okulu bulabilecek miyiz bunun yanıtını bulmaya çalışıyorum.


ikicocukannesi

ne komplike bir durum di'mi? bence gec kalmadın. zira onumuzdeki okul donemi karsılasacagın bir durum.

simdi,, biz bunu hayal olarak konusmustuk burada.

resmi olarak isin icine girmedigim icin henuz arastırmadım, ne yapabilirim, ogretmen secilebilir mi ya da devlet okullarının mufredatı esnek midir, ogretmenle kontak, gelisimi icin mudahele gibi konularda musamma gosteren okullar var mıdır vs. vs...anaokulu icin esnek yerleri devlette bulabilecegimi dusunuyorum ama is ilkokula gelince zihnim duruyor. dolayısıyla ya kokten bir degisim ya da maddi olarak hazırlıklı olmak gibi iki secenek cıkıyor karsıma. her iki durum icinde yedek plan olusturduk evde. ya tasınacagız iki uc yıl sonra ya da ozel bir okul tercih edecegiz biz. 

her birimize kolaylık diliyorum, egitim isinin sakaya gelir bir kısmı olmayısı gozumu korkutuyor.

iyi ki her anlamda hazırlanmak icin onumde iki yıl gibi bir vaktim var:) ya da kendimi boyle avutuyorum:)

hasılı goz atmak istersen;

http://www.nurturia.com.tr/questions/c35763ba-09f5-40ff-b9ef-9cdc00e65af0/1/cocugunuz-bugun-orgun-ogretime-katiliyor-olsa-idi-hangi-okulu-tercih-ederdiniznisa06

2004 doğumlular başladı bu yıl 1. sınıfa.Yaren im de 1 sınıf oldu.


zeynep_bartu

Damla, Ilgaz'ın Aydo'ya gittigini hatırlıyorum. Eğer o bölgeye yakın oturuyorsanız ki ben de yakın sayılırım, bu bölgenin devlet okulları diğer devlet okullarından daha iyi.
2 yıl okul öncesine gelince, aynı okulun ana sınıfına 2 yıl üst üste göndermek çok mantıklı değil gibi geliyor bana. Bence maksimum kresden faydalanıp, 1 sene ana sınıfına gitse daha iyi olur.  2012 Eylülünde 60 ayını doldurduğu için ana sınıfına başlayabilir.


Damla

bartum biz Soyak Göztepe sitesinde oturuyoruz. Bizim adresimize göre siteye çok yakın bir ilkokul çıkar, sanırım internetten kayıt olsak Ilgaz'ı o okula verirler. Acaba ana sınıfından kayıt yaptırdığımızda da aynı şekilde internetten mi atanıyor? Bu çevrede okullar daha iyi demişsin, acaba sınıftaki öğrenci sayısı az okullardan var mı yakınlarda?nisa06

çocuğunuz hangi kreşe hangi anaokuluna giderse gitsin adresinize göre size en yakın mahalledeki okula e okul sistemi kaydınızı yapacaktır.


Damla

nisa06, yani dieylim ki devlete ait bir ilkokulun ana sınıfına kaydettirdik, bir yıl gitti buraya, birinci sınıfa kayıt olurken okulun değişebileceğini mi söylüyorsunuz? Gerçi ana sınıfına kayıt nasıl yapılıyor onu da bilmiyorum.Cevaplamak için Üye ol