Bu yıl hangi yıl doğumlular okula başlıyor?

Damla soruyor: 10

Ilgaz'ın ne zaman okula başlayacağını anlamaya çalışıyorum.

Bir de okul öncesi konusu ne oldu, her ilkokulda var mı, bir yıl mı, iki yıl mı?

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


nisa06

ana sınıfı zorunluluğu pratikte başlamadı.yani çocuğunuzu ister bir ilköğretim okulunun ana sınıfına gönderin ister özel kreşlerin 6 yaş grubun a gönderin.ancak 1. sınıf kayıt işi adrese dayalı nüfus kayıt sistemi ile e-okul işbirliğiyle yapılıyor.bu yüzden pencerenizden gördüğünüz bir okul bile olsa adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde başka okula kayıtlı olabilirsiniz.ancak çocuk okula başladıktan sonra gerekli şartları sağlarsanız nakil aldırma şansınız olabilir.


Nil


Damla düşündüklerinde çok haklısın. Malesef ki bahsettiklerini biz yaşayarak öğrendik.
Kasım doğumlu Eliz. Çok tereddüt ettik beklese mi, başlasa mı diye.

Eğitim pedagogları, yuvadaki öğretmenleri ve hatta başlayacağı ilkokulun öğretmeni "gayet donanımlı ve yeterli" bulup "boş yere" beklememesi gerektiği konusunda bizi de "ikna" ettiler.

6. sınıfa geldiğimiz bugünlerde (daha 2. sınıfta, sınıf üyeleri en küçük olanı farketmişlerdi çoktan, en uzun kızlardan biri olmasına rağmen) öylesine pişmanım ki beklemediğimize. Evet hiçbir zaman diğerlerinden daha zor öğrenmedi, geri kalmadı (hatta ileride oldu), fizik olarak da 5. sınıfa geçene kadar birçoğundan uzundu, ama hele de ergenliğe geçişlerin bol miktarda yaşandığı bugünlerde diğerleriyle arasında dağlar kadar fark oluştu.

Neyse ki bir tane daha kendisi gibi arkadaşı var yoksa çok sıkıntılı geçecekti bu süreç. Ayrı dünyalardalar resmen, bahsettikleri, hissetikleri, giysileri, davranışları...

Aslında ikinci sınıfa geçtiğinde farkettik yaptığımız hatayı ama geri de dönemedik. Eliz 2. sınıftayken bir alt sınıftaki çocukların bir çoğuna çok daha yakındı yaş olarak, kendi sınıfındaki Ocak doğumlulardan 10 ay küçükken, bir alt sınıftaki Ocak doğumlularla arası sadece 2 ay. Her sınıfta bekleyenler de olunca kendisinden bir yıldan fazla büyük sınıf arkadaşları oldu. Bir alt sınıfta da olsa zaten bu kadar bir fark olacaktı o sınıfın en küçüğüyle arasında.

Bekleseydik bir sene daha oynayarak geçireceği bir süreç de olacaktı.

Cumartesi Ekim doğumlu kızı olan ve bizim gibi  (ve şimdi 6. sınıfta olan) bir arkadaşım da aynı şeylerden sıkıntı yaşadıklarını anlatıyordu ve "keşke bekleseydik" diyordu o da.

Yurtdışında birçok yer (ABD ve İng. 1 Ağustos doğumlu olanlardan itibaren bir sonraki seneye bekletiyorlar, diğerlerini çok iyi bilmiyorum) bekletiyor.


ritalar

nilcim ben de sana katılıyorum. nasıl olsa örgün öğretimden yakalarını kurtaramayacaklar. ne kadar geç o kadar iyi bencede.


Ulku

5. yas devlet anaokuluna kayit gidip basvurarak oldu bizim ornekte. nisa'nin dedigine gore, 6. yas da oyleymis.


ezgik

off ben de 25 aralık 2009 doğumlu bebeğimi veririm diyordum 2009 lularla ama vermeyeceğim sanırım Nil seni okuyunca, ağbi 20 ağustos 2005 o anasınıfına başladı bu yıl, sorun yok ona normal sanırımNil

Kardeşimin oğlu da Kasım doğumlu (2007) Ezgik, bizim ağzımız çok yanınca onlar daha yuvadan önlem almaya karar verip, bir alt yılın sınıfına başlatacaklar.

Böylece "neden arkadaşlarım okula başlıyor da, ben yine yuvaya-yada anasınıfına- gideceğim" deme durumu da önlenmiş olur (bizdeki açıklardan biriydi bu).

25 Aralık 2009, 2010 gibi zaten.

Hayırlı olsun, okul hayatınız da-hepinizin okul hayatı oluyor mecburen, yavaştan yaşamaya başlamışsınızdır:)- bu arada.  Sorunsuz akıp gitsin..


ezgik

çok teşşekürler Nil daha şimdiden karnım ağrıyor bugün gitmesemler başladı!


asna

ezgik - daha cok var ama, benim 2.nr.da 20 augustos dogumlu, bu durumda o yil gidenlerle baslatmak cok sikinti olmuyormu yani?

agustos tam ara bir ay, gerci bende 24 agustos dogumluyum, Avusturya'da o zaman 1 augustos sinirdi ama beni okuma yazma bildigim icin almislardi (yani annem öyle anlatiyor ben hatirlamiyorum :) sorun yasamadim sükür ama devir degisti :)

bu üc nr.da kasim, hatta kasim sonu, Nil yazdiklarin aklimizda kalsin o zamana insallah :)

bi ilkte tutturmusuz yauv o nisan dogumlu :)ezgik

Asna:)
ya biz sorun yaşamadık pek, fiziksel olarak maşallah fena sayılmaz, bir de kreşlerde aylara göre grup yapıldı hep o nedenle kendi ile aynı zamanlarda doğanlarla beraber oldu, şu an da fena değil öğretmeni ile toplantımız var bakalım o ne diyecek, yazarım gelişmeleri


dondut

aynı sorular benim de beynimi kemiriyor. Dilay 12 Ekim 2006 doğumlu. geçen sene kreşe gitti. bu sene izmire taşınınca farklı bir kreşe gitti. normalde 2006 doğumlular 5 yaş diye geçiyor ve 5 yaş grubunda öğle uykusu yok. benim kızımsa öğle uyumadan duramaz. öyle olunca da 2007 doğumlularla aynı sınıfa verdim. şimdi ise karar aşamasındayız. bu şekilde 2007 lerle devam edip 1 sene geç mi başlasa yoksa 6 yaş grubu anasınıfına mı versek diye. karar vermek zorundayız çünkü 5 yaş daha çok oyun 6 yaş ise çizgi çalışması vs okula hazırlık. 
Dilay kendinden büyüklerle vakit geçirmeyi daha çok seviyor ama bu tabiki kıstas değil.
 2006 sonunda doğan çocuğu olanlar ses verin. düşünmekten vücudumda kırmızı lekeler oluşmaya başladı:(  Cevaplamak için Üye ol