Bu yıl hangi yıl doğumlular okula başlıyor?

Damla soruyor: 8

Ilgaz'ın ne zaman okula başlayacağını anlamaya çalışıyorum.

Bir de okul öncesi konusu ne oldu, her ilkokulda var mı, bir yıl mı, iki yıl mı?

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


Damla

dondut, öğrendiğim kadarıyla ilkokula başlayabilmesi için zaten ay olarak 72 ayını doldurmuş olması gerekiyor. 


Benim oğlum şubat doğumlu, okula başladığında 79 aylık olacak, eğer aynı sene verirsek kızın 83 aylık yani oğlumdan sadece 4 ay büyük olmuş olacak.

Eğer bir yıl erken verirsen 2006'nın şubatında doğmuş 83 aylık başka bir çocuktan tam 7 ay küçük olacak.

Bu hesabı şunun için yazdım, anne-babalar 72 ayı duyunca, ya benim çocuğum 71 aylık bir ay için 1 sene geç mi başlayacak diye düşünüyorlar. Aslında bu 72 ay minimumu ifade ettiği için, tüm çocukların ay ortalamasına göre yine hemen hemen 1 yaş erken başlamış oluyorlar.

Şu an için zaten uyumadan olmuyor diyorsunuz, okula başladığında da yaşıtlarından biraz büyük olması onun için her açıdan avantaj. Öte yandan bu şekilde erken başlatılan çocuklar arasında görece daha büyük olacak, çünkü kasım, aralık doğumlu çocuklar da yukarıda bahsettiğim yanılgı yüzünden erken okula verilme eğiliminde olabiliyorlar, onlara göre yine 1-2 ay daha büyük olacak. Bence her iki durumda da bir sorun yok, çocuğunuzun şu anki keyfine, sınıf öğretmeni ile ilişkisine göre karar verebilirsiniz.

Ben olsam ilkokul araştırırdım bir yandan. İlkokul öğretmenleri çocukları 5 yıl okuttukları için, belki iyi bir öğretmen hangi yıl birinci sınıfları okutacak, bunu göz önünde bulundurarak da bir seçim yaparsınız. 


Damla

Evet benim bildiğim bu şekilde. 


Damla

Öykü şu anda 43 aylık, eylülde 46 aylık olacak. 1 yıl sonra 58, 2 yıl sonra 70, 3 yıl sonra 82 aylık olacak. Bu durumda eğer doğru hesapladıysam evet 2 yıl sonra 2013 Eylül'de anaokuluna, 2014 Eylül'de ilkokula gidecek.


Damla

Ben de aynı fikirdeyim. dondut

eskiden eylül ayı itibarıyla  72 ayını dolduranlar 1. sınıfa kayıt ediliyordu. ancak bir kaç yıldır istemi değiştirdiler ve yıl itibarıyla kayıt olunuyor. yani kızımdan örnek verecek olursam 1 ocak 2006 doğumlular ile 31 aralık 2006 doğumlular aynı yıl kayıt olacak. o yüzden çocuğu yılın son aylarında doğan anne babalar 1 sene bekletsem mi diye düşünüyor. bazı eğitimciler zamanında başlamalı derken bazı eğitimciler ise beklemeli görüşünde. karar vermek çok zor


Damla

dondut, evet haklısınız sanırım. Hatta bu yıl değişmiş olabilir mi? Ben geçen yıl araştırdığımda kayıt tarihinde 72 ayı doldurma şartı aranıyordu diye hatırlıyorum.


dondut

hayır damlacım en az 3 yıl oldu


dondut

çevremde iyi okullardaki 3. ve 4. sınıf öğretmenlerini araştırıyorum. kendim de öğretmenim ama kendi okulumu düşünmüyorumCevaplamak için Üye ol