Birden fazla sezeryan ve endişelerim...

edge soruyor: 10

Ben yeni üye oldum iyikide bu site var umarım psikoloğa gitmeye gerek kalmadan motive olurum SAYENİZDE :)))

Benim 14 aylık bir evladım var ve 2.yi doğurmama  1 ay kaldı ilk bebeğim genel anestezi sezeryanla olmuştu(bebek tersti,suyum azdı vs...)  ...Malum aralar kısa olduğu için gene sezeryan olacak...Kızıma annem bakacak eşim hastanede yanımda olcak doğumdan sonra eşim bakacak yani bana....Sorun şu kızımdan ilk kez ayrılacağım ve çok üzülüyorum bu duruma bir de sezeryandan çok korkuyorum dkt.um bu yüzden genel anestezi önerdi hem korktuğum hemde panik biri olduğum için sizce kızımdan ayrılıyorum diye gereksiz yere panik mi yapıyorum,ve genel anesteziden korkmalımıyım ilk de genel anesetezi ile olmuştu bir problem yaşamamıştım 2.daha mı zor olur...

HERKESE CEVAPLARI İÇİN TEŞEKKÜRLER...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ayberke

Bence korkmamalısın.Örneğin 3 arkadaşımın 2 si 2 tane bir tanesi 3 tane sezeryanla çocuk doğurdu.3 tane olanının çoçukları arasında 1 yaştan biraz fazla arası.Bende doğumdan 15 ay sonra büyük bir ameliyat geçirdim.genel anestezi altında .Ben ameliyatlardan korkmamda anesteziden korkarım.O anestzi riski ne kadar az da olsa insanı endişeleniyor.Canınızı sıkmayın yeni bebeişe kendinizi hazırlayın.İyi doğumlar diliyorum.


CokBilmis

Soru 1: Korkunun ecele faydası yok. Ben de fıtık ameliyatımı erteledim kızım küçük diye, sonunda felç kalma riskiyle apar topar ameliyata alındım. Kızım 18 aylıktı, 3 gün hastanede yattım, göremedi beni. Sonrasında da 1 ay salonda yattım, zorlukla kımıldadım. Ama kızımın psikolojisinde hiçbir sıkıntı olmadı. Gene odasında uyumaya devam etti, bana aşırı bir düşkünlük göstermedi. Şu anda da hatırladığını sanmıyorum.

Soru 2: İlkinde genel anestesi olmadığınız için neyi kaçırdığınızı bilmiyorsunzu :) Ben ilkini epidural ile yapıldım ikinciyi nrmal istiyorum ama olmazsa gene epidural isterim. O doğduğu andaki buluşma duygusunu hiçbir şeye değişmem. O kokuyu bir içinize çekerseniz, ne demek istediğimi anlarsınız.
Merak ediyorsanız benim epidural anestezi tecrübem şurada:
http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/02/epidural-anstezi-ile-yaplan-sezeryanda.html


gpsyfr

MERHABA, durumu yeni yaşamış biri olarak hiç korkmayın derim,1. kızımda sezeyandı ve aralarında 11 ay vardı ve sezeryanla ilgili bir sıkıntı yaşamadım sonrasında da en zoru kızımı bırakmak oldu ki sadece 1 gündü ve akşam hastaneye getirdi babası kardeşini ve beni görsün diye ona da bana da iyi geldi hastaneye gelmesi,belki sizde öyle yapabilirsiniz,rahat olun ,çok kolay geçecek herşey.bu arada ben 2nide epidural oldum,ama siz yok ben dayanamam diyorsanız tabikide genel anestezi daha uygun olur,sağlıkla alın bebişinizi kucağınıza,kolay gelsin...


ipek_35

Ameliyat masasında tek düşündüğün şey yeni doğuracağın çocugundan cok ilki oluyor...Ya bana bisey olursa kaygılarınla başetmeye calışıyorsun...şimdi doğum yapacaklara tek sey soyluyorum ya dogurabiliyorsanız normal doğurun ya da genel anestezi....bn ikisinide epidural oldum şimdiki aklım olsa 2.doğumumu genel olurdum...çünkü 2.doğumda daha heycanlı ve evhamlı olunuyor sanırım geride bıraktıgınız evladınız için,sevgiler.


ayberke

İpek'e şu yönden katılıyorum ne ameliyatı geçirirseniz geçirin geride kalan çocuk anneyi en çok üzen.Bende geçridiğim ameliyat nedeni ile 1 hafta ayrılmak zorunda kalmıştım insana zor gelen insanın kenidisine bişey olsa üzüleceğinden çok, geride kalan için.ama epudural genel anestezi derseniz bunun kararıda zor birşey ben eğer dayanabileceksem epudural secerdim.(ama endişeli, heyecanlı şeker tansiyon vb rahatsızlığın varsa doktorunuzla beraber karar vermelisiniz.)ecemre

yok canım hiç korkma ben de20 ay arayla iki sezeryan geçirdim inan ikinciyi hiç anlamadım benim epidural oldu hastanede bile hiç yatmayıp dolandım sürekli o kadar iyiydim ki eve geldikten sonra büyük kızımı kucağımda taşıyabiliyordum


ipek_35

Lece arkadaşım ,yazdıklarına sadece gülümsüyorum.


CokBilmis

Hah, ağzını seveyim ipek_35.

Lece gibi konuşanları görünce "Bende bir gariplik var herhalde" diye düşünüyorum. Böyle konuşan da o kadar çok kadın var ki... Sesimi de çıkaramıyorum, belki doğrudur diye.

Yumurtalıklarından kist aldırmak için ameliyat olanlar 3-5 ay yatıyorlar. "Çok ağır bir ameliyat" diyorlar. Sezeryanla, yumurtalık ameliyatı arasında da pek bir fark yok.

Nasıl oluyor da ameliyattan çıkan ve 10-15 dikişi olan bir insan ertesi gün 10 kilo yük taşımaya başlayabiliyor, bir türlü anlayamıyorum. Hakikaten bu işte bir gariplik var ama nedir anlayamadım ben...ecemre

walla kızlar ben de kendime hayret ettim çünkü ilk doğumumda 15 gün oturarak uyumuştum bırakın dolaşmayı vs yatamamıştım bile ağrıdan sızıdan tam olarak kendi başımın çaresine bakmam nerdeyse 2 ayı bulmuştu  ama ikinci gerçekten çok kolay oldu.

 


ecemre

walla kızlar ben de kendime hayret ettim çünkü ilk doğumumda 15 gün oturarak uyumuştum bırakın dolaşmayı vs yatamamıştım bile ağrıdan sızıdan tam olarak kendi başımın çaresine bakmam nerdeyse 2 ayı bulmuştu  ama ikinci gerçekten çok kolay oldu.

 


Cevaplamak için Üye ol