Kakasını tuvalete yapmasını nasıl saglarım

srye soruyor: 5

kızım 27 aylık kakasını soyluyo ama tuvalete yapmak ıstemıyor. tuvalete yapmasını nasıl saglarım.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Yesil_anne

Çok bilmişin bu konuda çok güzel bir yazısı var bloğunda bi okuyun derim


TATLI_CADI

genelde çocuklar kakasına değer verdiğinden vücudundan bir parça olarak gördüklerinden klozetin sifonunda kaybolup gitmesinden korkuyorlarmış ve kakayı birkak kere daha görmek istiyorlarmış.alaturka tuvaletle başlamak daha yerindeymiş.yaptığında kakayı temizlememek gerekmiş.çocuğa istediği zaman kakasına bakabileceğinizi söylemeliymiş.çocuk vedalaşmak istediğinde sifon çekilecekmiş.bunları bir pedagogdan dinledim.bana komik geldi ama işe yarayabilir diye düşünüyorum.

süslü janjanlı klozet adaptörleri var,onlardan bir tane edinip özendirebilirsiniz.birşeye alıştırmak için aynı hikayeyi 3-5 gün önceden başlayıp her gün anlatmak gerekiyormuş(sabiha keskin paktuna diyor)birkaç gün sonra bunu(cici adaptörü) klozete takıcaz,ve sen artık büyüdüğün için bizim gibi klozete yapacaksın.sifonu sen isteyince çekicez vs diye hikaye anlatılacakmış...


ozgu_naz

kızım kakasını söylüyor sadece ve uzun zamandır da klozete yapıyor.İlk başlarda açtırmak istemedi bezini ve ben en sevdiği aktiviteleri tuvalete taşıdım. Hamur yaptık,baloncuk oynadık resim çizdik vesaire.Sevdi sonunda klozete oturmayı.ve artık kendi istediği ile gidiyor tuvalete ve artık bu aktiviteleri taşımıyorum. Ama kendince istekleri oluyor otururken hala.Tuvalet kağıdından dolma sarıyor yada banyo toplarıyla oynuyor.Alıştırma aşamasında deneyebilirsiniz.


cbarlak

merhaba
benim oğlumda 1 hafta sonra 27 haftalık olacak ve dün ilk defa klozete kakasını yaptı. benim oğlumda kesinlikle klozete oturmak  bile istemiyordu
biz bir oyun oynadık belki sizdede işe yarar
bir aydır tuvalete alışması için klozete tuvalet kağıdı atıyor ve sifona basıyor bunu günde bir kaç kez yapıyoruz sonra tuvalet kağıdı giderken güle güle deyip el sallıyoruz. buda onun hoşuna gidiyor oturması için hiç ısrar etmiyorum sadece bunu yapıyoruz ve çıkıyoruz dün ilk defa ona "arda bugün klozete kağıt atmak yok buraya sadece çiş yapanlar kağıt peçete atabilir dedim önce üzüldü sonra düşündü ben çiş bapcam dedi. 15 dk oturdu bende oraya oturduğu için onu övdüm sevdim böyle aşırı bir sevgi seli oldu kısacası ve sonra kakasını yaptı:)))


srye

önerılenız saolun. bunları denıycem.umarım ıse yarar.Cevaplamak için Üye ol