1.sınıf

veysel soruyor: 7

Merhaba arkadaşlar çocuklarınızı kaç aylıkken ilkokula başlattınız? Oğlum şu an 66 aylık eylül de 72 olacak ve sistem direk 1.sınıfa kaydedecek.Fakat ben bir sene daha ana sınıfına göndermek istiyorum bilişsel anlamda hazır çoğu yaşıtlarından ileride ama çok çekingen ezilir diye düşünüyorum bir sonraki eylülde de 84 aylık oluyor sizce geç mi? Fikirlerinize ihtiyacım var

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


guta

Benim oğlum şu anda 72 aylık, 78 olacak okula başladığında. Benim fikrim 72 ayın üstü artık okula başlamalı. Bugün Eylül ayı olsa ben oğlumu şu anda gönderirdim. Çünkü kendisi de gitmek istiyor, hazır olduğunu hissediyorum. 84 aylık bence çok geç.  Tabi çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız ama bence artık çocuklar 72 aylıkken hazır oluyor okula.


assi

Kızım 70 aylık başladı ilkokul 1. sınıfa. Hiç sorun yaşamadık, her şey yolunda gidiyor..


Basak

Okula başlama yaşı erkene çekilmeden önce 72 ayını dolduran çocuklar okula başlıyorlardı. Yani oğlunuz okula başlamak için en uygun ayında olacak, muhtemelen sınıfında ay olarak kendisinden küçük çocuklar da olacak.


Bence gelecek seneyi beklemeniz ve 84 aylık başlatmanız geç olur. O zaman 66 aylık olup da okula başlayan çocuklar ile arasında 1.5 yaş fark olur. Eğer şimdi anaokuluna gidiyorsa, Eylül'de 1. sınıfa başlatın bence, zaten bilişsel olarak da hazır demişsiniz. Çekingenlik biraz daha karakter ile ilgili bir durum, 1 sene daha anaokuluna gitmesi veya 1. sınıfa başlaması bu anlamda pek değişiklik yapmaz diye düşünüyorum. Belki 1. sınıfa başlaması, artık büyüdüğünü düşünmesine, özgüveninin artmasına, yeni arkadaşlar, yeni bir okula başlamanın heyecanı belki çekingenliğinin bir nebze azalmasına katkısı bile olabilir.


veysel

Çok tşk ederim arkadaşlar


ayberke

Dön dön aynı şeyler.Oğlumu 79 baylık olarak okula başlattım bu sene, geçen sene önce zorunlu kayıtlı idik sonra delet isterseniz dedi biz hop anasınıfını tekrar ettik.İyikide tekrar etmişiz.

Burada yazılan 84 aylık yanında 66 vs ler küçük kalır, anasınıfına giderse tekrar sıkılır düşüncelerine şaşkınlıkla okuyorum.Bu bir deneme tahtası değil.Şuanda iyiki bu sene 1 sınıfa gidiyoruz diyorum.
Ödev yaptırmada sıkıntı, oyun oynamak isteme, dersten sıkılma, gibi bizde olup, mevcut nerdeyse bütün velilerde aynı problemler var.Problem nasıl çözülüyor zamanla.Bir sonraki sınıf sonraki sınıf şeklinde.Problem yaşamayan küçükler varmı var. Azınlıkta ama.Öyle olmasaydı devlet kendisi zaten vazgeçmezdi.Öğretmenler konuşsa keşke yazsalar keşke takır takır.
Kimse kimseyi kandırmasın, herkeste aynı problemler var .Adı ne olursa olsun baskıdır bu aa büyük sizinki küçüklerin arasında.Varsın büyük olsun küçükleri gönderen veliler düşünsün.Ben niye küçük gönderdim diye.Herkes aydınlansın artık.Eğitim sistemimiz gittikçe geriye giderken küçüklermi başarılı olacak daha geçen açıkladılar giderek sınavlarda yapılan soru ortalamalarının düşmesinden kimse bunları okuyup yorum yapmıyormu anlamıyorum ben.
Veysiye tavsiyemde götürün çocuğunuzu pedagoga size yardımcı olsun.Bu bir problem değilki kararnınızı vermede size yardımcı  olacaktır.
Ben pedagoga götürmüştüm sınıfının küçüğü olacağına  büyüğü olsun yaptıkça kendisine güveni artar buna parelel başarısı artar demişti.
Erken göndermemekle(69 aylıkken) ne kadar doğru karar verdiğimi(pedagoga da danışarak) görmüş olduk.
Sizde çocuğunuzun geleceği ile oynamadan önce sakin düşünün yardım alın.
Sevgiler.

 


sahinur

benim oğlum 71 aylıkken başladı,çok sorun yaşadık.keşke 1 yıl daha geç gönderseymişim diye çok pişman oldum.evet bilişsel anlamda çok çok iyiydi ancak duygusal olarak hazır değilmiş ne yazık ki:((çevremde yakından tanıdığım bir kaç çocuk var okula 1 yıl geç başlayan ,onlar hallerinden çok memnunlar.tabi çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız zorlanacağını düşünüyorsanız bence bir sonraki yılı beklemenizde sakınca yok


veysel

Sevgili ayberke tavsiyene uyucam okullar açılmadan bir pedegogla görüşücem sahinur size de teşekkür ederimCevaplamak için Üye ol