çocuk odası

gorkemozlem soruyor: 5

Slm arkadaslar bu yaz Görkemin odasını bebek odasından cocuk odasına dönüsturmeyı dusunuyorum.. Ama nasıl olacak ne yapabılırım tek basıma hıc bır fıkrım yok sızce neler yapabılırım.. Bana bıraz fıkır verebılırsenız cok sevınırım..

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


nilayy

Sevdiği bir karakter varsa onun nevresim takımını ve duvar yapışkanlarını alabilirsiniz.


gorkemozlem

Cars karekterlerını cok sevıyor ama onlarda rengarenk duvarı klasık mavımı yapacam ozaman


osgey

Merhaba,

Daha önce yazdığım mesajım gitmemiş sanırım.


ben hem kendi fikrimi yazayım hem de daha önce gitmiş olduğumuz bir oyun grubunda çocuk terapisti Iraz Toros'un bir çocuğun oynayacağı odada mutlaka olmalı diye bize önerdiği şeyleri söyleyeyim.

Odanızın büyüklüğü ve bu iş için ayırdığınız bütçe ne kadar bilmiyorum ama bence odayı mobilyayla doldurmak yerine çocuğun rahat rahat vakit geçirebileceği kullanışlı ve ferah bir ortam oluşturmalısınız. 

Örneğin benim şimdiki aklım olsa öyle tam teşekküllü oda takımları yerine. Bol rafı/çekmecesi olan genişçe bir gardrop ve ikea'dakiler gibi çocuğun kendi kendine rahatça girip çıkabileceği şekilde alçak ve fazla yer kaplamayan bir yatak alırdım. Büyüyebilen yatak alırız ilerde de kullanır diye düşünebilirsiniz ama eğer imkanınız varsa  onu gerçekten büyüdüğünde alın derim. Erkek çocukları için caddeler şeklinde tasarlanmış halılardan da alabilirsiniz. Ancak böyle bir şey düşünmüyorsanız çocuk oynarken gözünü rahatsız etmeyecek mümkünse fazla desenli olmayan sade ve kolay temizlenebilir bir halı.

 Bunun dışında bize önerilen listede şunlar vardı.

 • Kendi boyutlarına uygun masa/sandalye
 • (oyuncaklar bu raflara düzgün bir şekilde yerleştirilmeli. Bizlerin yaptığı gibi oyuncak sepetlerinde tutulmamalı ve 1 ay gibi bir zaman diliminde burdaki oyuncaklar değiştirilmeli demişti)  Yine kendi boyuna uygun açık bir raf sistemi.
 • Bir ayna
 • Kitapları önyüzleri dışa dönük şekilde yerleştirebileceği 1-2 raftan oluşmuş kendi boyuna uygun kitaplık.

Oyuncak olarak da şunlar mutlaka ortada olmalı demişti. 

 • Kağıt, kalem, makas, değişik çeşitlerde boyalar
 • Oyun hamuru
 • Kuklalar (parmak kuklası, el kuklası)
 • Meslekler vs. şeklinde insan figürleri
 • Hayvan figürleri
 • Legolar/Ahşap bloklar (bunları kutular içine yerleştirip raflara yerleştirebilirsiniz demişti)
 • Kendi boyutlarına uygun mutfak aletleri, çocuklar için tasarlanmış el işi aletleri (çekiç, tornavida vs.)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Daha sonra hatırladıklarım olursa yine eklerim.

Şimdiden kolaylıklar diliyorum.


iflah_olmaz

biz ıkeaya gittik karyolasını yatağını  nevresim takımını, elbise ve oyuncak dolabını aldık.halı perdemasa sandalye  vs.derken hepsinii ıkea da hallettik.1500 tl.ye koca odayı aldık.

çok mennunum ıkeanın ürünlerinden tavsiye ederim.kolaylıklar dilerim:-))


egokce

bencede ikea çok güzel oda sade olmalı çyle karakterler renkler hiiç sevmiyorum bi yatak bide dolap yeter bizimkiler düz beyaz bebek odası gibi diil büyüyüncede aynını kullanıcaz diye önceden öyle aldık büyüsün normal yatağa geçiririm belkide yer yatağı, kendi boyuna uygun dolaptan aldık ikeadan büyüyünce kendisi kullansın diyeCevaplamak için Üye ol