Burun temizle(t)me(me) mücadelesi

YesilAnne soruyor: 3

Bizim Tenten, neredeyse 2 aydır  burnuna ne serum fizyolojik damlatmamıza, ne de burnunu aspiratör ile temizlememize izin veriyor.

Çok ciddi şekilde reddediyor. Öyle menevralar yapıyor ki bir türlü burun deliğine ulaşamıyoruz..
Bir de burnu tıkalı olduğunda sürekli nefesiyle içine çekiyor. Bazı geceler çok terliyor, sıcaklar burayı fena bastı evet ama, ben burun tıkanıklığına da yormaya başladım.

Ne yapabilirm de bu inadını kırabilirm. Böyle bir dönemden geçtiniz mi? Mücadele önerileriniz neler çok merak ediyorum.

Teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


erkisisi

bu işi kaç kişi deniyorsunuz bilmiyorum ama biz birimiz koltuğumuzun altında bacaklarını ve ayaklarını tutarken diğerimiz işlemi yapıyor genelde


esraozlem

yesil_anne Ada'nın da uzun süre bu şekilde bir dönemi oldu. Mücadele ederek yaptığımızda ağlamaktan krize giriyordu. Başlangıçta biz de bir yol bulamamış ve çaresiz kalmıştık. Sonra bir gün kendiliğinden şöyle bir durum gelişti.

Evde yalnızdım ve burnunu temizlemem gerekiyordu. Serum fizyolojiğe göre kullanımı daha kolay spreyli okyanus suyundan vardı elimde. Kucağıma aldım, sakin bir şekilde burnunu temizlememiz gerektiğini, isterse okyanus suyunu burnuna kendinin sokabileceğini anlattım. Gözlerini kocaman açıp dinledi, ve kafasını saldı tamam anlamında. Okyanus suyunu burun deliğine kendisi yerleştirdi ve ve ben sıkarken biraz irkilse de sesini çıkarmadı. Sonra aspiratör'ü de aynı şekilde kendisi yerleştirdi. Aspiratörde daha fazla direnç gösterdi ama ağlayıp kaçmaya çalışmadı.

Bu şekilde aşmaya başladık bu sorunu ve epey bir süre de oyun haline geldiği için sorunsuzca devam etti. Sonra sümkürmeyi öğrenince rahatladık biraz daha. Zamanla geçecektir tenten'in de itirazları. Belki böyle bir yöntem deneyebilirsiniz siz de.


YesilAnne

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Nukhethus ve hilal, bir keresinde zor kullanmayı denedik iki kişi ama serum fizyoloji burnundayken kafasını öyle bir çevirdi ki, burnu hafif kanadı. Çok canı yandı. Bidaha da korktuk o şekilde tutarak zorla yapmaktan.
esraozlem, ah evet bir öğrense sümkürmeyi. Ben daha şimdiden öğretmeyi deniyorum ama şimdilik sonuç yok. Bir de nefesini içine çekmeyi buaralar oyun haline getirdi daha da tıkanmasına neden oluyor. Sakince anlatmayaı denyeceğim. Teşekkürler :)Cevaplamak için Üye ol