Ek gıdaya geçiş ve süt sağımı

burcu_colak soruyor: 5

Merhaba,

Kızım 6 ayını doldurdu ve ek gıdaya geçiyoruz. Bu zamana kadar anne sütü aldı. 2 yaşına kadar da vermeyi planlıyorum(bir aksilik olmazsa:) ) ... Ek gıdalara yavaş yavaş geçiyoruz, öncelik yine anne sütünde şuan, birkaç ay daha böyle devam edecek diye düşünüyorum. İki ay sonra da çalışmaya başlayacağım. 
Şimdi soruma geleyim o vakit. Ek gıdalara geçişte kuzum beni daha az emeceği için sütüm azalır mı acaba? Sütüm azalmasın diye süt sağmaya başlasam mı? 
Yorumlarınızı bekliyorum :)
Herkese kolaylıklar, iyi eğlenceler...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


aakin

ek gıda aldığı için 3 saatte bir emziremeyeceksiniz muhtemelen. pompayla 3 saatte bir sağarsanız çalışmaya başladıktan sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz. biberon almıyorsa kahvaltılarını hazırlayabilirsiniz. ben öyle yapıyorum. kızım 7,5 aylık olduğunda çalışmaya başlamıştım. derin dondurucumuz süt dolu :) 11 aylık oldu hala sağıyorum. meşakatli biraz ama içtiği sürece sağmaya devam edeceğim.


indigoR

Ek gidaya gecince, sizi eskisi kadar emmeyecek dolayisiyla da vucudunuz eskisi kadar sut uretmeyecek. Yani evet sut azalacak ama bu kotu birsey degil , isin dogasi boyle. Vucut bebegin ihtiyaci kadar uretiyor. Zaten ise baslayinca sagmak zorunda kalacaksiniz, simdi bebeginizle gecirdiginiz zamanin keyfini cikarin bence:) O sizi emdigi surece sutunuz olacak, merak etmeyin. Ben de 2 ay once ise basladim, sizi cok iyi anliyorum. Ek gidaya gecince de gereksiz yere sut stresi yapmisim diyorum simdi:)


burcu_colak

Merhaba,

Öncelikle cevaplar için teşekkürler :)
O zaman çok endişe yapmamaya çalışayım süt miktarı için:) 
Peki çalışmaya başlamadan ne kadar önce sağmaya başladınız? Bizim fıstık henüz ek gıdaları bir öğün şeklinde alamıyor, ben de çok zorlamıyorum onu yesin diye, zamanla artacak tabi miktar ve öğün haline gelecek... O zamana kadar o bir memeyi emdiğinde diğerini de ben mi sağsam acaba? Bu sağma işini süt biriktirme amaçlı yapsam mı ki şimdiden?


aakin

Yapabilrseniz işe baślayınca faydasını görürsünüz. 6 ay saklayabiliyoruz zaten:)


indigoR

İse baslamadan 2-3 ay once, gunde birkac kez sut sagmaya baslamistim ben, emzirdikten sonra. Boylece ise baslayinca, iyi bi stogum olmustu. Hem de emzirmenin ustune sagmak, sutu artirma yontemlerinden biri:)Cevaplamak için Üye ol