Ek gıda sorunu

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


CokBilmis

Emiyor mu?

Emiyorsa hiç sorun değil. Uykudan aç uyanırlar zaten. Koyun önüne yediği kadar yesin. Sonra da emzirirsiniz. Hem aç kalmaz hem de yemek yemeyi öğrenir.


mert_mert

mar bazen verdiğin cvplar çok uç geliyor bana..10 aylık bir bebek ten bahsediliyor..kendi nasıl yesin anlamadım..evet şimdi sen sıralarsın benim kızım yapardı diye :))) ben 10 aylık halini hatırlıyorumda yok yani..


CokBilmis

:))) Sırf mar'ın bebeği değil ki 10 aylık kendi kendine yiyen. Bu bir akım "Baby led weaning" diye google görsellerde arama yaparsanız pek çok kendi kendine yiyen bebek örneği görebilirsiniz.

Benim kızım da 10 aylıkken pirzola sıyırıyordu :))) İnanmıyorsanız videosunu bile ekleyebilirim :)

http://uzuncorap.com/2012/10/31/kendi-kendime-yiyorum-yemek-yemeyi-seviyorum/


iflah_olmaz

benim oğluşumda hep iştahsızdııı:-))))oyy oyyy diyorummm:-))ve evet kendi kendilerine yemek isterler bu dönemde genelde.bende çok yararını görenlerdenim kendi kendine yemesine teşvik ederek.size de tavsiye ediyorum.şuan kendi kendine çatalını kullanır,bardağından içeceğini içer,kaşık da biraz zorlanıyor ama yakında onu da halledicek:-)))

önüne haşlama sebzeler,peynir parçaları,minik minik doğranmış omletler yapın.meyvelerini yine küçük küçük doğrayıp önüne koyun...


yuksel_

Biliyor musunuz, keşke benim kızım da 10 aylıkken bana Mar gibi veya Çokbilmiş gibi akıl veren birileri olsaydı. Maalesef yoktu, ve benim kızım şu an 4 yaşında hala tam olarak kendi yemiyor, mutlaka desteklemek gerekiyor. Evet biliyorum bazı çocuklar zor bazıları kolay yer, bunu da gayet iyi anlıyorum (ne büyük sıkıntılar yaşadığımı burada uzun uzun yazmayacağım) ama bebeği ne kadar serbest bırakır ne kadar kendi yemesini teşvik eder ve evet önüne koyup yediği kadar yesin mantığını oturtursanız, ileride o kadar rahat yiyen ve gerçekten herşeyi güzelce isteyip/yiyen bir bebeğiniz olur. O yüzden, verilen fikirleri yargılamadan önce acaba mantıklı mı, ben ne yapabilirim diye düşünmekte fayda var.
sevgilermert_mert

tadına bakmak ayrı ama öğün olarak yemesi cidden şaşırdım..bende eline verince öle 2 3 tadına bakmaya ben yemekten saymadığım için belkide abartı geliyor..

 yüksel hanım benim böyle bir sorunumn yok şükür.karşıma önceden böyle fikir sunanlarda olmadı ama iç sezi olarak yapınca rayına oturuyor.


psychomom

 annelerın beklentisi hep tabağı bıtırmelı,çok yemelı oldugu ıçın öyle gelıyo.Annesı izin veren çoğu sağlıklı bebek kendı kendıne kemırmeye başlar,ortalıgı batırır o esnada..salonun zemınıne sofra bezı yayıyordum,yazın sıcagında kızımın artıklarına karıncalar gelırdı=) bunları umursamazsanız yer yani gayet=)


 kızım 26 aylık, her çeşit yemeği kendısı yıyor,10 aylıkken de yıyordu döke saça.


iflah_olmaz

8-9 aylık bebeklerin neler yediğini bi görseniz abartı gelmez:-)))benim bebem öyle iştahsız ki böyle videoları izleyince hala içim giderrr:-))mar ın bebeği tek örnek değil bi dolu blw bebeği varr:-))))ah ahh diyorum:-))Florian

İki sebebi olabilir (ya da her iki sebep de aynı anda olabilir): 


1. Kendi yemeğini sevmiyordur ve sizin yemekleriniz gibi yemekler istiyor olabilir. Mesela oğlumun sebzesini buharda haşlayıp, sonradan suyunu ve yağını ekliyordum. Bir süre sonra protestoya başladı. Ne yapsam yemiyor. Kendi yemeğimizi tuzsuz pişirdim, bayıla bayıla yedi.

2. Kendi yemek istiyordur. Mar ve çokbilmiş'in dediği gibi önüne koyun yemeğini. Eliyle, çatalıyla, kaşığıyla uğraşa uğraşa yiyebilir. Eğer yiyemediğini düşünürseniz o kendi tabağıyla uğraşırken, siz de yedirebilirsiniz. Kendi tabağına konsantre olduğu için kolayca ağzını açacaktır. (Açıkçası 10 aylıkken tam besleyemiyordu kendisini, ben hep o uğraşırken aradan takviye ederek yedirirdim)

Ben bu iki sebebi gördüm kendi oğlumda ve bu şekilde çok şükür çözdüm sorunu. Şu an kaşığını güzelce tutup, yemeğini alıp yiyebiliyor. 10 aylıkken bunu yapsaydım, yine illa aradan ben de yedirirdim. Zira oyun oynmaya başlayabiliyor bir süre sonra. Kolay gelsin.


gizemmm

Yanında oturup ıkı uc yemesıne ızın vermek degıl,tabaga onun yıyebılıcegı mıktarı onune koyup onun yemesıne tesvık etmek,ve evet bı tek mar ın cocugu boyle degıl daha bır cok cocuk var nurtıde boyle yıyen,genelde mar sorulara cevap yazdıgı ıcın bı tek onunkı yıyor sanmayınCevaplamak için Üye ol