Akşam Saat Kaçta Uyuyorlar?

meycan soruyor: 10

Gülce yaklaşık 1 aydır sabahları 08.00-08.30 gibi uyanıyor. Öğlen genelde 13.00-16.00 saat aralığında 1,5-2 saat kadar uyuyor. Akşam da 23.00 civarında ancak uyuyor.

Akşam çok geç uyuması artık beni epey zorlamaya başladı. Çünkü kendime ait hiç vaktim kalmıyor. İşten 18.30-19.00 gibi geliyoruz. Yemek, oyun, süt, masal faslı derken ancak uyuyor. (Uyku ritüelin saat 21.30 gibi başlamamıza rağmen...) Sonrasında da zaten benim de uykum geliyor ve uyuyorum. Çünkü işe gitmek için sabah 06.00da kalkıyoruz...

Saat 21.30-22.00 gibi uyusa 1 saat bana yetecek zaten, ama nerdeee.
Diyorum ki, acaba öğle uykusuna yatırmasak mı? Ama biz yokken de annem "ben uyutmuyorum, emziğini istiyor, uykum geldi deyip yatıyor" diyor. Ben daha böyle uyuduğunu hiç görmedim :)

Ya da öğle uykusunu en fazla 1 saat mi yapsak?...

Offf, yani çocuk da ne yapsın, bizi bütün gün özlüyor, akşam da vakit geçirmek istiyor. Ama ben giderek pilimin bittiğini hissediyorum, bitk pille de kızıma ne kadar faydam olur bilemiyorum.

Bu arada eşim de benimle aynı durumda. Yani ben ilgileniyorum, o ilgilenmiyor diye birşey söz konusu değil. Akşam oturup iki çift laf edemiyoruz...

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


esraozlem

meycan son zamanlarda bizde de benzer bir sorun var. 2 ay kadar önce Ada azı dişlerinin çıkarma telaşı üzerine bir de hastalıkla bu uyku saatlerini bir şekilde 22:00'ye kaydırdı. Son iki gündür 23:00'ü buluyor uyuması. Gerçi hastalığı yüzünden yatağa yatsa da nefes alamadığından dönüp duruyor ve uyumuyor ama sonuçta 22:00 dahi geç bence. Öncesinde 21:00 de uyuduğu düşünülürse. Sabah 08:00-08:30 gibi kalkıyor. Gündüz uykusu öğleden sonra tek ve 2-2,5 saat sürüyor ortalama.

Ben de dün akşam aynı konuyu düşündüm. Yaşı büyüyor, uyku ihtiyacı azalıyor, öğle uykusunu azaltsam mı diye ama uyuyan çocuğu da uyandıramam ki. Akşamları bizim de rutin şu anda mecburen 21:30 gibi başlıyor. Bir kaç kere erkene çekmeyi denedim ama saat 22:00 olmadan gözünü kapatmadı ben de yoruldum o da yoruldu boşuna germek istemedim. Bir de sabah erken kalksa filan da değişmiyor bu yatış saati ben onu gözlemliyorum. Var mıdır bir çaresi, yöntemi merak ettim şimdi :)


ikicocukannesi

meycan merhaba,
bizdeki durumu anlatayım;

aksam saat 7 gibi evde oluyorum bazen 7,30. 8,30'a kadar yemek faslı ancak bitiyor. 8,30 9,00 arası uppsy dasiy saati. trt cocukda tavsiye ederim. saat 9 ve 10,30 arası serbest oyun. bir aksam montessori metaryelleri, bir aksam karaoke ve muzik beraberinde dans aksamı, baska bir aksam hopidik yatak aksamı, baska bir aksam karakterize oyun ve kızılderili cadırı, baska bir aksam evcilik ve boyama aksamı. sonrasında kitap ve yatıs 10,30 11 arası. bazen 11,30'a da cıkıyor.

hafta ici hic kendimize vakit ayıramıyoruz. malesef ve iyi ki:)ama ne olursa olsun ctesi geceleri bizim gecemiz! ablayı gunduz uyutmuyoruz kardesinde gunde iki olan uykusunu bire indirgiyoruz. boylece saat 9 gibi sızıyorlar. kalan vakitte de ya dısarı cıkıyoruz ya evde takılıyoruz, bebekce konusmadan ve hopidik yapmadan yetiskin gibi olmak iyi geliyor:)

hoscakal,
imza:haftaici ikicocuguyla deliren haftasonu ctesi aksamı yetiskin olan ikicocukannesi:)  


tweety0555

canım yıgıt ı ben bıldım bılelı 8 de cok nadır oda bu sene gec saate bırakıyoruz...
yıgıt ı ufaklıktan bu yana hep aynı saatte yatakta olması gerektıgını ılk zmanlar bende yanında yatarak ogrettım ama ogle uykusunu 6 yas gubuna gıdıyor onda uyku yok ama hala haftasonları uyutuum...uyku bence cok onemlı...yanı anlıcan 5 yası dolu dolu bıttı ogle uykusu hep aynı satte ve bazen zorla da olsa uyudu ama gece aynı saatte gene uyudu ..alıstırmak ıcın bence ıyı bır zamandasınız...bende calısıyorum dedıgın gıbı ınsan kendı ıcın zamn ıstıyor...
sende yat aynı zamnda onunla ve hıc konusma ve sevme (basarabılırsek tabııkı)
bellı zaman sonra uyuyor...haa aklıma geldı aynı saate alıssın dıye ben ayagımda salladım bır donem...hep aynı saatte salamıstım dogru...
vallahı benım aklıma glenler bunlar... bakalım mertte nasıl olacak gercı bundada sasırıyorlar bunuda hep 8 de yatırıyorum ve bende yatıyorum...gercı bu sıralar satı 9 u 10 u buluyor...


esraozlem

ikicocukannesi, Ada da haftasonları bizimle zaman geçirme telaşından olsa gerek sanırım öğle uykularını kendiliğinden 1-1.5 saate düşürüyor. Ama bizde pek etkili değil uyumaması ya da az uyuması. Akşam aynı şekilde 22:00'den önce uyumuyor. Erken yatırsak da yatağına yatıyor, orada sorun yok, kalkmak filan da yok, ama uykuya geçmesi uzun sürüyor. Kırk defa odaya çağırıyor, susadım, sarılmak istedim, bir ninni daha söyle, vs. uzayıp gidiyor sonunda saat 22:00 olunca arkasını dönüp uyuma pozisyonunu alıyor. Nasıl bir biyolojik saati varsa bilemiyorum artık :)


meycan

esraozlem,
biz geçen yaz, (gülce 15-18aylıkken) akşam en geç 21.30 gibi uyuyorduk. Sonrasındaki birkaç aylık dönemde 22.00-22.30 oldu, şimdi de böyle... sanırım siz de o döneme doğru geliyorsunuz :)

ikicocukannesi;
trtçocuk zaten bizim kanalımız, gece bahçesi, bernard, neşeli böcekler, nam nam, iri ile tıfıl..... İşin komik yanı, bize gelen tüm eş dost da hepsini biliyor, her akşam heyecanla gece bahçesi bekliyoruz. Acaba maka pakanın taşları nerde, tombilibular bu akşam ne yapacak :)))

yeteer deme hakkım olsaydı keşke, dans zamanı hep birlikte ayağa kalkıp dans ediyoruz. O bitince de eğer hızını alamadıysa kolbastı yapıyoruz :)))
şaka gibi di mi.... ikicocukannesi

esraozlem,

kolaylık size, ada bebege ayrıca tebrik:)demek ki ilerde de kafasına koydugunu yapacak, ne guzel:) cok yormayı deneyin ctesi aksam saatlerinde, belki ise yarar, aklıma geldi yazayım dedim. bol dans bol hopidik bol zıplama bol kızılderili kosusu...

hoscakalın.

not: hopidik: iki ayagı yanyana getirip simetrik zıplamak demek ikicocukannesinin lugatında, abla bayılıyor hopidik yapmaya:)

kızılderili kosusu: kısa adımlarla hızlıca yurumek demek. birde bu sırada hıyyaaat diye bagırmak gerekiyor:)


ikicocukannesi

meycan,
gece bahcesinin kitapları da var, ykb'nin. kemirmeye de musait tavsiye ederim. pelus oyuncaklarından da iyi uyku arkadası oluyor:)
soyle bitirelim;

benim adım iggle piggle
iggle piggle piggle piggle diggle
evvet adım iggle piggle
iggle piggle piggle piggle
duuuuu:)

hoscakalın.


meycan

:)))))
aynen öyle, kitap da var, küçük oyuncakları da, 30cm'lik konuşanları da :)
Hatta Gülce'nin uyku tulumu maka pakanın renginde. Giyince salona koşup "babaaa makamaka olduuum" diyoruz her akşam :)esraozlem

Dans zıplama hoplama tüm gün dışarıda gezme filan fark etmez bize. Hatta aşırı yorgunsa iyice zıvanadan çıkıp uyumayabilir :)  TV henüz gündemimizde yok, 2 yaşına kadar net olarak, 3 yaşına kadar mümkünse hiç şeklinde tv izletmeme kararı almıştık. Azimle devam, o konuda rahatız, oyun, kitap, dans, şarkı, zaman nasıl geçiyor anlamıyoruz. Benim endişem giderek uzayan bir eksende bu yatış saatlerinin kaymasından yana. Kendimize zaman ayıramamaktan şikayetçi değiliz, yoruluyoruz, ama Ada uyuduktan sonra gece 1'e kadar yolu var, fazlasında ben dağılıyorum :)

Gerçi son iki gündür 23:00'de uyumasından dolayı biraz agresif yaklaşıyor olabilirim konuya. Belki de budur Ada'nın olayı. Hep 22:00'de yatacaktır. Bebeklikten çıktığında çocuk olduğunda böyle kalacaktır. Hastalık geçsin gitsin de durum eski haline dönsün bir daha değerlendireyim bakalım :)


ikicocukannesi

esraozlem,

gunde bir saat izliyor benim minnolar, bunun yarım saati uppsy daisy, diger yarım saatte de sectigim karaoke ya da uygun cizgi dizi:) bir yasından sonra basladık, iyi ki de baslamısız. zira hem onlara hem bana terapi, bende cok seviyorum upssy daisy'i evet itiraf ediyorum, hele acılan etegine bayılıyorum:)eee aaa diyor ya super:)ama bunun dısında zaten tv'nin oldugu oda degisti cocuklar hayatımıza dahil olunca. 

gecici bir sure olabilir belki .mumkun oldugunca aynı saate aynı ritulede deneyin, biz oyle yapıyoruz zira duzene ihtiyac duyan cocuklar benimki. bir sassın, mahvoluruz.

hoscakalın.Cevaplamak için Üye ol