Oğlumun hırsız korkusu

nilayefe soruyor: 10

arkadaşlar 3.haftaya girdik nerdeyse oğlumda hafif cümle başlarında kekeleme var. nedenini bir türlü çözemedik ve sorularda da danıştım ortak cevap her çocuğun bunu yaşayabildiği ve bir süre sonra geçtiğiydi. bizde o zamandan beri takip ediyoruz. çok fazla sıkmıyoruz. sabırla bekliyoruz. verilen tavsiyelere uyuyoruz ama bir değişme yok. 

dün akşamda eşimle farkettik ki bizim oğlan anneme giren hırsızdan çok etkilenmiş. annemlere bir akşamüstü hırsız girmiş ve hiçbirşey almadan sadece evi biraz dağıtıp gitmiş. haber alıp oraya gideceğimiz zaman Efe çok ağladı ve bırakamadık babaannesinde O nu da götürdük mecburen. Annemin korkusunu, polisleri gördü. evin biraz dağınık oluşunu falan. o günden sonra kendi odasında yatmıyor. Tv de yada başkasında hırsız lafını duysun hemen soruyor bana nerde, nereye girmiş falan diye. Efe ye sorsak hırsız ne yapar diye dediği şu "hırsız gelir ışıkları açar gider" yani hırsızın gerçekte ne yaptığını bilmiyor. 
şimdi sormak istediğim şu; bu korkusunu nasıl yenicez. bir fikri olan daha önce benzer şeyler başına gelen varmıdır. yardımcı olursanız sevinirim. eğer çözemezsek pedagoga gidicez. çünkü çocuklukta yaşanan korkuların etkisi çok olur bunu biliyorum ve endişeleniyorum.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


mert_mert

konuda size yardımcı olamıyacağım ama ben bu yaşımda halen korkarım hırsızdan.hayatta en korktuğum şey eve hırsız girmesidir.hatta hamileliği boyunca hep kabus görüp çığlıklar içinde uyanırdım.6 ay belkide hep aynı rüya gördüm.hatta bir yorumcuya danıştım belki haberci rğyadır demişti tedbir alın dedi ve 3 4 ay sonra biz evdeyken aynı rüyamda gördüğüm şekilde eve hırsız girdi.fakat tedbir alıp evin kilidini kasa kilidi gibi yaptığımızdan sadece kilitleri kırıp kapıyı iteklemekde kaldı içeri giremeden biz farkettik kaçtı anlayacağınız..çoçuğun korkması çok normal bence bunu oyun haline dönüştürün.ben hırsız olayım sende polis haydi beni yakala gibi koşturmaca veya araba oyunu gibi.bazen korkular oyunla pekişince tatlıya bağlanır.biz doktor korkumuzu oyunla yendik.


Taita

Nilaycım, insan başına gelmeden güncellemelerdeki şeyleri çok farketmiyor ama maalesef 1 sene boyunca kekeleme bizim de kabusumuzdu. çok üzüldük bir ara geçer gibi oldu sonra daha çok kekeleme ile tekrarladı kabusumuz. neyse ki 3,5 yaşı itibariyle bu kabusumuzdan kurtulduk.

keleme için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. dışardan müdahale etmeyin, gözlerinin içine bakarak ve size bir şey söylemeye çalıştığı zaman mutlaka onu dinleyin. inşaallah geçecektir..

hırsız korkusu için de evde tiyatro gibi bir şey yapabilirsiniz mesela. biriniz hırsız olursunuz diğerini ev sahibi. önlem alırsınız eğer önlem alınırsa hırsızın bir şey yapamayacağı gibi..

kızım şimdilerde bize ölüm konusunda sorular soruyor. "anne sen ölücek misin?, lütfen ölme anne" vs vs..


nilayefe

çok teşekkür ederim önerileriniz ve yorumlarınız için. hepsini evde tekrar okuyacağım. oyun fikrini deneyeceğim. bakalım atlatırız inş. kısa sürede


ipekkusgoz

Biz de wow oyuncağın bir seti var. Polis arabası, hırsız,polis ve polis köpeği var sette. Aldığım günden beri en sevdiği oyuncağı. Sizin konunuzu okuyunca farkettim ki bizim evde çok sık telaffuz ediliyor hırsız kelimesi o oyuncaktan dolayı. Aaa hırsız burda, polis hırsızı yakaladı vs vs. Belki öyle bir oyuncak da işinize yarar.


nilayefe

hmm Kaşif Dora   ve oyuncak seti wow bakılacak teşekkürler mumsy

Turkiye'de muhakkak vardir,kitabin ingilizcesi "what the ladybug heard" yazari Julia Donaldson.

Hefty Hugh ve Lanky Lan isimli iki hirsizin ciftcinin odullu inegini calma plani yapmasiyla baslayan ve bunu yaparken ugurboceginin duymasi herkesi uyarip yaptigi bir planla hirsizlari polisin yakalamasi ve siyah beyaz renkli panda arabalarina bindirip butun hayvanlarin mutlu dans etmesiyle biten cok guzel bol hayvan sesi efektli bir kitap.

Konusu birebir size uyumlu,ben okula gitmeyi sevmemesi sorununa bile kitapla cozum buldum.

Umarim ise yarar,ne kadar uzuldugunuzu anlayabiliyorum.


nilayefe

çok teşekürler araştırıcam onu da şimdi 


ipekkusgoz

Sizin şansınız olsa gerek. Bugün unnado'da wow oyuncak kampanyası başlamış. belki inanmazsınız ben o oyuncağı aldıktan sonra ilk defa tekrarlanıyor bu kampanya. Dediğim gibi o zaman aldığımın canına okudu elinden düşürmeyerek, yenisini alsam falan diye düşünüyordum.Sabah görünce siz geldiniz aklıma. Hem teşekkür edeyim hem haber vereyim istedim:).

Siz de durumlar nasıl bu arada , düzelme var mı?neretva

Doğru bir yaklaşım mı bilmiyorum ama benim de aklıma hırsız-polis oynamak geldi. Diğer arkadaşlar da aynı şeyi söylemişler. Siz hırsız olun mesela. O da polis olsun. Hatta şapkasını, kelepçesini de alın (silah olmasın bence). Siz onun bir eşyasını ondan izinsiz alın, o da sizi yakalasın ve siz de özür dileyin, eşyayı geri verin. Bence üst üste oynanırsa hırsızın normal bir insan olduğunu, yanlış birşey yaptığını ve yakalandığını, anne-babası, polisler varken ona zarar veremeyeceğini anlar ve korkusu geçer. Belki gerçekçi bir oyuncak köpek almak ve bu bizim bekçi köpeğimiz bizi korur vs. demek de işe yarayabilir.


nilayefe

arkadaşlar verilen tavsiyelerden yola çıkarak 

öncelikle oğluma hırsızı örnekler vererek anlayacağı şekilde anlatmaya çalıştık. işte polislerin onları yakaladığından hapishaneye götürdüklerinden, bir daha çıkamadıklarından falan bahsettik. 
birde farkettik ki oğlum babasından da çekinip korkuyor. birşey yaptığı zaman nedense babasının ona çok kızacağını sanıyor. babasıda çok ılımlı bir yaklaşımla onu çok sevdiğini, ona kızmayacağını falan söyledi. 
her fırsatta Efe ye onu çok sevdiğimizi söylüyoruz. o da bize karşılık veriyor. 
en öenmlisi de kekemeliği geçti. evet çok mutluyuz geçti. eskisi gibi çok güzel anlatıyor herşeyi.Cevaplamak için Üye ol