Emzirme

POYRAZZZZ soruyor: 7

Merhaba,

Oğlum 36 günlük uyurken kesinlikle emmiyor sütümü sağarak veriyorum uyanık olduğunda da emzirme esnasında sütüm çok geldiği için emme esnasında ağlıyor bazen emzirmeden önce sağıyorum ama yinede belli bir süre ağlıyor sonra emiyor konu ile ilgili yapabilecek farklı bir durum varmı? yardımlarınızı rica ederim.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


zeyneb

Bazı bebekler uyurken almaya istekli olmuyorlar. İlk kızım da uyurken almıyordu ve annem ısrarla uyurken emzir diyordu. Neticede bebek çok ufak ve çene kasları geliştikçe uyurken de emecek. Uyanması için ilk kızımda hemşireler bana ayağını sıktırmayı ve çenesini uyarmayı önermişti. Ve işe yarıyor, biraz canını yakmış olabilirim. Biraz sabır gerektiriyor.

Sütün çok gelmesi ile ilgili siz zaten yapılması gerekeni yapıyorsunuz. Sütün ilk fazlasını sağmak gerekiyor. Bir de iki memenin akış hızı aynı mı? Daha az gelenle de başlayabilirsiniz?


POYRAZZZZ

peki bu durum kaç ay sürer böylemi gidecek her daim


eczzeliha

bedeniniz bebeğinizin ihtiyacına göre süt üretmeye başlayacak bir süre sonra. bebeğiniz de ustalaşacak emmek konusunda. meme ağzında olduğunda bile aranan kızım şimdi ham diye yakalıyor.


ema

Emzirmeden önce muhakkak bir miktar sağin sütünüzü gecede biberon deneyin.


Navypier

Merak etmeyin memeler hep boyle dolu dolu olmuyor, yaklaşık 3 ayda normal ihtiyaç kadar süt üretmeye başlıyorlar. Siz bu arada fırsatı değerlendirin zaman oldukça sağın ileride ek gıdaya geçtiğinizde sağdığunız sütler çok işinize yarar.


POYRAZZZZ

önerileriniz için teşekkür ederimm


fistikcik

Merhaba,

Yaşadığınız meme reddinin sebebi sizin de fark ettiğiniz gibi süt akışının fazla hızlı olması. Sütünüzü sağmanız çok iyi. Yalnız sağdığınız sütleri normal biberonla vermeyin. Biberonun emilme şekli memeden farklıdır, biberona alışan bebek memeyi hepten reddeder. Bu riskin önüne geçmek için sağdığınız sütleri kaşıkla, damlalıkla, iğnesi çıkarılmış bir şırıngayla, Ek beslenme sistemi ile ya da Medela Calma biberonla verebilirsiniz (normal biberondan farklıdır).

Bu durumda süt akışı hızını bebeği rahatsız etmeyecek hale getirmek lazım. Bir de tabii bebeği memeye tekrar dönmeye ikna etmek.

Sütü biberonla vermekten vazgeçtikten 2-3 gün sonra denemelere başlayabilirsiniz. Bebekle ten temasını arttırın. Emzirmeyi denemeden hemen önce çok kısa süre sütünüzü sağın. Sadece hızlı süt akışı geçene kadar. Tişörtünüzü çıkarın, ayağa kalkarak bebeği omzunuza alın. Omzunu emmeye başlayacaktır. Hafifçe sallanarak (ayakta kalmaya devam ederek) bebeği yavaşça kollarına doğru indirin. Sonra yavaşça memeye yaklaştırın. Ayakta kalmaya ve sallanmaya devam ederek emzirmeyi deneyin. Diğer alternatifler bebeği dik tutarak ya da anne yatar konumdayken emzirmedir.

Kolay olmayabilir, bir süre böyle emzirmeden önce çok kısa süre sağmaya ve ayakta emzirmeye devam etmek gerekebilir. Pes etmeyin. Sonunda bebek akış hızına alışacaktır.Cevaplamak için Üye ol