Yüzüstü bırakayım mı? kendi haline mi bırakayım?

eh_iste soruyor: 8

Oğlum 2gün sonra 5ayını bitirecek.
Gün içerisinde kısa sürelerde yüzüstü bırakıyorum hiç hoşlanmıyor, bunalıyor. Hemen almak istiyorum :) Eşimde kolları gelişsin, kafasını tutmayı iyice öğrensin diye hemen alma uğraşsın diyor. Aslında bende öyle düşünüyorum ama o bunalınca bende bunalıyorum.
Gün içinde yine bu şekilde yüzüstü durması için teşvik mi edeyim?  yoksa hiç farketmez mi gelişimde bu konular, bunaltmayıp kendi haline mi bırakayım?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Eminik

bir fizyoterapist olarak cevaplayayım.. bence yüzüstü durması boyun-sırtkaslarının gelişimi açısından çok önemlidir ve bir bebeğin fiziksel gelişimini geliştirebilmesinin belli sıraları vardır, ilki yüzüstü baş-boyun kontrolüdür. baş-boyun kontrolünü sağlasın ki gövde kontrolüne ve kol bacaklarını daha iyi kullanmaya geçebilsin, emeklemeye hazırlık olsun vs..
bir anne olarak ise şunu söyleyeyim, benim kızım da nefret ederdi yüzükoyun yatmaktan. hemen ağlar bunalır sıkılırdı. yüzüstü biraz oynatmaya çalışsam da çok başarılı olamadım doğrusu. önüne normal yattığımız yastığı koyup (bebek yastığı değil, bizim yastıklardan birini) üzerine gövdesini yüzükoyun yatırıyordum, böylece biraz daha fazla kalıyordu..
ama yerde kendi yuvarlanmayı seviyorsa, o şekilde de oyalanıyorsa elbet sonra kendisi de çabalayacaktır. bir zaman sonra kızım da yuvarlanarak, bir şeylere ulaşmaya gayret ederek geliştirdi kendini :) çok da fazla zorlamasan da olur bence yani ..


nilufer_daphne

kendi haline bırakayım mı demişsin ya çok güldüm:)))benim kızımda ilk başlarda yüzükoyun yatmaktan hiç hoşlanmazdı.çünkü buna hazır değildi.sizin bebeğiniz gibi homurdanırdı.ben de kaldırırdım.eşimde sizin eşiniz gibi bırak,zorlansın derdi.ben de yapabileceği şeylerde zorlayalım derdim.çünkü böyle yatırınca nefes nefese kalıyordu,çok yoruluyordu yavrucak.şimdi kendisi hep yüzükoyun yatıyor,önüne koyduğum oyuncaklara ilerlemeye çalışıyor.emeklemesine az kaldı.bence bebekleri gelişsin diye çok zorlamamak,orta derecede zorlamak önemli.siz zaten anne sezgisiyle ne kadar zorlandığını anlarsınız.başederse ne ala.


domer

uyku ve beslenme zamanlari disinda 5. ayni doldrums bebeklerin yuzukoyun birakilmasi gerektigini okumustum.sirt ve kol kaslarinin gelisim I icin. bebek aynasi,oyuncak gibi seyleri onune koyarsaniz zamanla yuzukoyun durma suresini uzatabilirsiniz


cnst

Ben de aynı dertten muzdaribim, kızım 6 ayını bitirdi, yüzüstü yatmaktan nefret ediyor. Oyun halısı, ekstra oyuncak koyma herşeyi deniyorum, 2 dakikadan fazla kalamıyor, sırt üstü dönüp ağlamaya başlıyor :) Azimle koymaya devam bakalım ne zaman inadı bırakacak :)fistikcik

Bence bebekler  bazı şeyleri hazır oldukları anda yaparlar. Bir bebek bunu yapmaya hazırsa zaten bu pozisyonda ağlamaz. Elbette teşvik edebilir ve denemeler yapabilirsiniz, ama zorlamamak lazım.


eh_iste


Görüşleriniz için hepinize teşekkür ederim :)
Ne onu nede kendimi bunaltmadan kısa sürelerle tavsiye ettiğiniz şekillerde yatırmak en iyisi sanırım.


majideniz

yuzustu bebegı bırakarak  onune bır hedef koyun oyuncak gıbı sonra  elınızle ıkı ayagını ıtermıs gıbı tutun o kendılıgınden one dogru hamle yapacak tırtıl gıbı bu sekılde kaslarını dahada cok gelıstırebılırsınız ve emeklemeye yardımcı olur, bızede doktorumuzun tavsıyesi


eh_iste

Öneri için teşekkürler :)


Cevaplamak için Üye ol