Güvenlik önlemleri, ev kazaları, istismar

nilayy soruyor: 6

Arkadaşlar, son zamanlarda yaşanan ev kazaları veya iğrenç olaylar hepimizin malumu. Hepimizin en kıymetlilerini korumak için elimizden geleni yapmamız lazım, mümkünse gözümüzün önünden ayırmamamız lazım. Bu konuda alınabilecek önlemler hakkında yardımınızı istiyorum. Daha doğrusu ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama atladığım birşey varsa sizden öğrenmek isterim. Benim kendimce aldığım önlemler;

-Evin bütün cam ve balkon kapılarında güvenlik kilitlerimiz var. Ayrıca evin kapısı gün içinde/gece sürekli kilitli. Deterjanlar kilitli dolapta ve kapısı sürekli kapalı duran banyoda muhafaza ediliyor (ve oğlum kapıyı açamıyor). Parka gittiğimizde kimsecikler yoksa geri dönüyoruz, biraz kalabalık olduğunda (çocuğu gözden kaçırmamak kaydıyla) kalıyoruz. Televizyonlarımız henüz duvara monte edilmedi ama malesef televizyonların üzerine düşüp de hayatını kaybeden çocukların sayısı oldukça fazla. bu yüzden en kısa zamanda onları da duvara monte edeceğiz.Benim oğlum henüz cinsellikle ilgili birşey anlatmak için küçük, sadece mesela elini göğsüme götürdüğünde ''kimsenin memişleri ellenmez annecim'' diyorum. Oğlumu dudaktan öpmemeye gayret ediyorum ki, bu olayı normalleştirmesin. Ocakta yemek varsa illa duvar tarafında pişiriyorum, ne olur ne olmaz diye ön tarafa koymuyorum. aynı şekilde çay da hep arkada. fırınımızda güvenlik kilidi var, kepeğını açamıyor ama mesela geçen gün fırını çalıştırmış. o öğlen uykusuna yatınca, bende yatağa yattım. sonra bir su içeyim dedim, mutfaga bir girdim ki, fırın çalışıyor, içerde bir koku anlatamam. o sırada fırının içinde kutusuyla bulunan kurabiyelerden geliyormuş. Allahtan kutu alev almamış. bu olaydan sonra fırının içine de fırın kaplarından başka birşey koymaz oldum.  

Allah'ım hepimizin çocuklarını korusun, bizlere bağışlasın ve düzgün insanlarla karşılaştırsın. Aklınıza gelen başka şeyler varsa sizler de paylaşırmısınız?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


mer_ve_

llahkorusun ama sakin parkta oynaması hiç sorun diil bence kalabalıkta gözden kaybedeiyorum açıkçası sonra dudaktan öpmenin ne sakıncasıvar ki anlatırsınız onlar öğreniyo bu sevgi biçimi olduğundan öperim ben ama başkalarını aslada öpmez dudaktan. sizinkisi küçük ama 2 3 yaşından sonra anlıyorlar. gözden kaçırmayacaksınız. birde normal çocuk açıp kapıyı çıkmaz hatta uzaklaşınca arkasına dönüp bakar ve belli bir noktadan sonra uzaklaşmaz, eğer arkasına dönmüyorsa konuşmuyortsa yada gözteması yoksa adına tepkisi yoksa evden çıkıp gidebiliyorsa muhakkak doktora gidilmeli.


nesejoy

bu konuyu sorulara değil de gruplara taşır mısınız? ev kazaları ile ilgili daha önce bir grup kurulmuş olabilir. kurulmamış ise siz kurabilirsiniz. 

çocuk istismarı konusunda ise bir çalışma başlattık. grubumuzun linki

Emine_ArasJan

market alışverişlerinde, gerek otomatik açılır-kapanır kapı gerekse raflara dikkat etmek gerekiyor. en güvenlisi market arabasının içine koymak çocuğu. parkta, çocuk treninin vagon kapısını artık açabiliyor ve açmayı da seviyor benimki. O yüzden kavrıyorum iyice çocuğu.  Oyuncak araçların tekerlerinde bazen çıkan lastik halkalar var, genelde çek-bırak arabalarda oluyor, onları birbir itinayla çıkarıp ağzına sırayla atıyor biriktiriyor, sonra da yanıma gelip ağzını açıyor, ben çığlık atınca da zevk alıyor. Minik araba alırken, tekerlerine bakar oldum artık. Banyo taburesini evin içinde dolaştırıp yüksek yerlere çıkıyor. Cailo gibi kaya tırmanışı yapıyorum diye televizyonun üstüne çıkıp oturuyor. Televizyonum çok ağır 2 kişi eve zor taşımıştık ama yine de tehlikeli tabi. Bir de arabaya indirip-bindirirken, arabadaki eşyaları önce sonra çocuğu indirmekte fayda olabilir. Çünkü eşyalarla uğraşırken yola kendini atıyor, kaldırımda dur diyorsun, tamam diyor ama dinlemiyor mesela. Böyle riskler de var. 3. şahıslardan gelecek istismar, zararlar konusunda ise tam bir kabus yaşıyorum. Senin de dediğin gibi son zamanlarda basında yer alan haberlerden iyice tırlatmış durumdayım. Benim çocuk önüne gelenden yiyecek kabul ediyor mesela, hatta ellerinden bile alıyor.


nilayy

.


mystrawberry78

  Öz abi, kardeş, amca, dayı, teyze vb dışındaki insanlar için bu terimleri kullanmamak. Öp amcanın,teyzenin elini falan gibi yönlendirmelerde bulunmamak.  Biz bunları annem ve eşim nedeniyle başaramadık ama çocuğunuzu kendiniz büyütüyorsanız bence uygulayabilirsiniz. Bizim de öz akrabaları dışındaki insanlara bey, hanım eklerini kullandırtmamız lazım. Ama bizim toplumda uzaylı muamelesi görebiliriz. Bunun dışında bezsiz dönemin  başından itibaren iç çamaşırıyla banyo yaptırmak. Tuvalete girince mutlaka kapıyı kapatmak. İçeride o ve yardım eden biri varsa başka kimsenin girmesine engel olmak.Biraz daha büyüdüğünde özel bölge kavramı anlatılabilir. Ama iç çamaşırıyla banyonun çok önemli olduğunu çocukta otomatik olarak özel bölge kavramını geliştirdiğini biliyorum.


esmiragul

çocuğa saygılı davranmak lazım ki dışarıdan gelen aykırı hareketler anormal olduğunu fark etsin-meme ,popo -baba dahil-göstermiyoruz,herkes önünde elbise değiştirmiyoruz,kimseye mıncıklamaya,sevmeye vermiyoruz(akraba,dost dahil),kamera ile çekerken bile izin almaya çalışıyoruz,tanımadığımız (baba ve anne dışında herkes buna dahil)bir şey almıyoruz,konuşmuyoruz,yanağa makas attırmıyoruz.

ilerde özgüven olsun (ve dışarıda aramasın diye)diye resimleri ,yaptıkları beğeniyoruz..

hayır demeyi öğrensin diye bir şeye (yemek örneğin)zorlamıyoruz ,anlata-anlata ikna ediyoruz

geçenlerde gazetelerde geçen 14 kural hatırlatalım-

Çocuğunuza öğretin! 14 güvenlik kuralı
1- Yalnız yerler güvenli değil. Ben hep arkadaşlarımla oynarım!
2- Tanımadığım kişilerden şeker, hediye almam!
3- Ailemden izinsiz arabalara binmem!
4- Yardım istersem, üniformalı birinden isterim!
5- Kendi adımı, annemin, babamın adını bilirim. Telefon numaramızla adresimizi de bilirim!
6- Su birikintisine, kuyu nehir veya denize yanımda yetişkin olmadan yaklaşmam ve girmem!
7- İstemediğim şeylere hemen hayır derim!
8- Tedirginsem, hemen oradan uzaklaşırım, kaçarım!
9- Biri bana dokunduğunda kötü hissedersem, “Hayır, bana dokunma” derim! Bu benim en doğal hakkım.
10- Sesim alarmımdır benim. Tedirginsem, korkarsam hemen bağırırım! Çekinmem.
11- Başkalarıyla konuştuklarımı, aileme de söylerim!
12- Bir yere gitmeden önce, aileme sorarım!
13- Korkarsam, kendimi kötü hissedersem, hemen birine söylerim!
14- Büyük biri benden yardım isterse, yardım etmeden ailemden önce izin alırım!
Cevaplamak için Üye ol