1. Sınıfa giden oğlum okula başladığından beri çok unutkan ve dikkatsizlik başladı tedavisi var mı?

TUGCE88 soruyor: 6

merhaba arkadaşlar, yine bir konuda tecrübelerinize ihtiyacımız var. Oğlum okula gitmeyi çok seviyor ama derslerinde hiç bir ilerleme olmadı ders çaliştırılken beni dinliyor gibi görünüyor ama tekrar et dediğimde ise donum kalıyor 5dk önce söglediğimi 5dk sonra unutuyor. Bide üstüne üslük geceleri altına işemeye başladı 6 yaşındaki çocuğun altını bezlemeye başladım ne kadar geceleri tuvalete kaldırsamda dakka geçmeden işiyor altına ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


duygu_kagan

daha önce anasınıfına gitti mi ya da kreşe


fistikcik

Konunun uzmanı değilim ama bir sorun yaşadığı kesin, bunu da altını ıslatarak size anlatmaya çalışıyor. Derslerinde başarılı olması için üzerinde fazla baskı hissediyor olabilir, belki de kaldırabileceğinden daha fazla yük yükleniyordur üzerine. Siz de evde bu konuda üzerine düşüyorsanız geriliyor olabilir. Mutlaka bir uzmanla görüşün.


olci

Merhaba, siz de de yeni bebek var sanırım ömürlü olsun, ben de bugün ödevler konusunda yazdım, aynı dikkatsizlik kızımda da var bizim bebeğimiz de 9 aylık bizimki ilk başlarda umursamadı, kardeşi büyüdükçe sorun olmaya başladı, belki sizinki de kardeşle alakalıdır. Bir de oğlunuz okula erken başlayan grupta mı? Öğretmeniyle ve okuldaki rehber öğretmeniyle konuştunuz mu? belki onlar yardımcı olurlar, üzülmeyin sorunu anlayıp doğru davrandığımızda çocuklar bizlerden çok daha çabuk toparlanıyorlar... 


TUGCE88

ANASINIFA GİTMEDİ AMA ÖZEL KREŞE YOLLADIM ANASINIFA GİTCEKTİ BU SENE AMA ERKEN BAŞLADI OKULA KARDEŞİNİ ÇOK FAZLA UMURSAMIYOR GİBİ DURUYOR AMA GENEDE BİLMİYORUM ÖĞRETMENİYLE KONUŞMAYI DENİYİM BELKİ FAYDASI OLUR İHŞALLAH İKİ ÇOCUK BÜYÜTMEK GERÇEKTEN ZORMUŞ ARKADAŞLAR YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.


fistikcik

Yeni kardeş olayını görmemişim :)
Bebeğiniz için tebrikler, ama sorunun büyük kısmı buradan kaynaklanıyor olabilir. Umursamıyor görünmesi sorun olmadığı anlamına gelmez. Hem kardeşin gelişi, hem de okula başlamak biraz ağır olmuş olabilir. "Kardeş geldi, beni evden postaladılar" diye düşünebilir. "Derslerimi başarmazsam annem beni eskisi gibi sevmez, artık kardeşi sever" diye düşünebilir ve minicik omuzları için çok fazla olur bu düşünceler.


duygu_kagan

anasınıfını şu sebepten sordum. biz sınıflarımızda tekerleme şiir hikaye gibi zihin ve dikkat ve ayrıca hafıza için etkinlikleri yapıyoruz. eğer çocuğunuz bu dönemde bunları yapamadıysa kesin öğretmen fark eder siz de fark edersiniz. şarkıları takarlamalri oyunları öğrenebiliyorsa çok da dikkat eksikliği ya da disleksiden söz edemeyiz.(dislesksi okuma yazma öğreneme,ama bir zihin engeli değil öğrenme güçlüğü ve ancak okula başlayınca fark edilir malesef:( ) kardeşinden dolayı yanlış anlamadımsa 7 haftalık bir kardeşi var psikolojik olduğunu düşünüyorum. artı zaten dediğiniz gibi anasınıfı yaşında yeni sistem yüzünden 1 başlamış ağır gelmiş olabilir. bıkmış olabilir. alt ıslatma genelde anne babayı cezalandırmak için yapılan bir davranıştır. yani kardeşine daha fazla ilgi olduğu için onu kıskanmıştır. bu noktada kardeşinin bakımında ona küçük bir sorumluluk verin böylece onu benimsemesi kolay olur. kardeşin sevmek zorundasından ziyade sen daha güçlüsün o senin kadar değil sana ve bize muhtaç gibi büyük çocuğu övecek türden yaklaşımlarda bulunun. öğretmeniyle konuşmadan önce bence çocuğunuzla başbaşa bir yere gidin mesela bir parka bir hamburgerciye onun seçeceği bir yer olsun. küçük kardeşi olmasın sadece siz. orda onunla konuşun seni rahatsız eden ne kardeşin hakkında ne düşünüyorsun diye. eğer çözüm alamazsanız öğretmeniyle konuşun ama öğretmenine anlattıklarınızın sonucunda sakın öğretmenine işte altını ıslatıyor uyarın demeyin. evdeki özeli dışarı yansıttığınız için ve de öğretmeninden utanacağı için size karşı güveni sarsılır. ve daha da tepki alabilir. Allah yardımcınız olsun.Cevaplamak için Üye ol