Flixotide

Marlasinger soruyor: 7

Oğlum 2 yaşına kadar hiç hasta olmadı.Sonrasında 3 ay kreşe gitti ve 3 ay öksürüğümüz hiç geçmedi.Hep hasta oldu antibiyotik kullanıyorduk burun akıntısı,öksürük geçiyordu ama 3-4 gün sonra öksürük tekrar başlıyordu.İnatçı ve bir türlü geçmeyen öksürük.Çocuk doktorumuz geniz akıntısından oluyordur dedi başlarda zyrtec kullandık bunun için ama onun da pek faydası olmadı.Kulak burun boğaza gittik orta kulak iltihabı olmuştu üstelik antibiyotik kullanırken(orta kulak iltihabında penisilin grubu ilaçlar bir işe yaramıyormuş).Neyse antibiyotik kullandık düzeldi.1 hafta sonra sadece öksürük yine başladı.
Kayınpederimin kuzeni göğüs hastalıkları uzmanı(bir devlet hastanesinde bölüm başkanı aynı zamanda)o da kendisine bu şekilde öksürüğü bir türlü geçmeyen çocukların geldiğini ve malesef pek çoğunun zamanında tedavi edilmediği için astıma dönüştüğünü söyledi.Bize öksürüğünün alerjik olabileceğini kreşe gitmesininde bu alerji durumunu tetiklemiş olabiliceğini söyledi.Öncelikle öksürüğü düzeltip sonra alerji testi yapalım dedi,öksürük şuruplarının çok fazla yan etkisi olduğunu söyleyerek bize ventolin ve flixotide verdi.Ventolini günde 3 defa 1'er puf,Flixotide'ı günde iki kere 1'er puf başladık.1 hafta sonra öksrük tamamen düzeldi.Ventolini kesti flixotide devam ettik(kortizon olduğu için biranda kesilmiyor)günde 1 taneye düştük 15-20 gün bu şekilde kullanıp bırakacaktık ama tam 20.günde öksürük yine başladı,bu sefer ventolin 3 defa 1'er puf,flixotide 2 defa 2'şer puf yaptık.Şimdi 2 haftadır kullanıyoruz ventolini bıraktık,flixotide dozunu azaltıp devam ediyoruz.Öksürük azaldı ama tamamen düzelmedi.
Benim sormak istediğim aranızda bu ilacı kullanan var mı?Ben kullanıyorum ama açıkçası kortizon içerdiği için içim hiç rahat değil.Biz de nefes almada zorluk,tıkanma,hırıtlılı solunum yok.Sadece özellikle sabah kalktığında yoğun olan arada öksürükler var.Bizim durumumuzda olan var mı nasıl bir tedavi uyguladı doktorunuz düzelme oldu mu?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


handecelik

merhaba.benim oğlumda da astım var. aynen sizinki gibi bronşiyolit astıma dönmüş.kreşe başlamadan 5 ay önce ilk kez öksürük krizlerini yaşamış ama doktorumuz bize bronşiyolit tanısı koymamıştı.Bu nedenle tedaviye geç başlanınca astıma döndü.İlk önce zrytec sonra ventolin şurup kullandık.geceleri öksürük uyutmayacak hale geldiğinde acile gittiğimizde ventolin spray yaptılar ve onun rahatlattığını gördük. Bu durum 2 . kez tekrar edip şimdiki doktorumuzu bulunca o geç kaldığımızı bu nedenle kortizon iğnesi kullanmamız gerektiğini belirtti.3 iğne kullandık malesef.İgne olarak vurulmadı ağız yoluyla aldı ama.Aynı zamanda ventolin ve flixotide kullanmaya devam ettik. Hastalık geçince korunma amaçlı flixotide devam etti, ayrıca singulair adlı çiğneme tabletinide doktorumuz verdi.Ama singulair oğlumda yan etki yaptı ;karın agrısı yaptı ve hafif ishal yaptı.Şimdi singulairi kestik , temmuz ayına kadar flixotide devam edeceğiz.Aralık ayında başladık bu ilaçları kullanmaya.Doktorumuz oğlum küçük olduğu için kortizon kullanmanın bir zararı olmayacağını söyledi.Mecburen öksürük nöbetlerini engellemek için kullanmak gerekiyor.Bu ilaçlaı kullandığımızda işe yarıyor gerçekten.Oğlumda alerji de var ama neye oldugunu bilmiyoruz.Doktorumuz 3,5 yaşında olduğu için alerji testi yapmayı 1 sene kadar erteledi. Tabi bu da öksürüğü tetikliyor.Tedavi dönemini düzgün değerlendirirsek ve grip gibi hastalıklardan da korunması için tedbirlerimizi alırsak astımın bir ömür sürmeyeceğinide söyledi doktorumuz.

Geçmiş olsun .


ongunimo

Handeye katılıyorum;
benim oğlum 2007 ocak doğumlu alerjik astım var geçen sene kreşe başladığında bizim için kabusda başladı ama çok çok iyi bir alerji doktoru bulduk bu sene maşallah geçen seneye göre çok daha iyi gidiyor bizde sabah akşam 1 puf olacak şekilde flexotide ve akşamları singulair kullanıyoruz sadece arada bir flexotide ağzının kenarlarında sivilce yapıyor minik minik alerjik bir durum ama bunu ilaç mı yoksa ilacı verdiğimiz chanchamber aletimi yapıyor henüz bulamadık, ventolin hastlanmaya başladığı anda vermeye başlıyoruz daha doğrusu doktorumuz bize bir actionplan hazırladı yeşil sarı ve kırmızı bölgelerimiz var hangi bölgedeyse ona göre hemen müdahale ediyoruz ve çok faydasını gördük bir de sarı ya da kırmızı bölgeye geçerse ilaçlarını chanchamber la değil buhar aletiyle maskeli veriyoruz o çok daha etkili. Ama bi de doktorrumuz Tedavi dönemini düzgün değerlendirirsek ve grip gibi hastalıklardan da korunması için tedbirlerimizi alırsak astımın bir ömür sürmeyeceğinide söyledi
geçmiş osun


oko

biz de 6 kez bronşiolit geçirdik, ileride astıma dönmemesi için pulmikort+singulair kullanıyoruz. konuyla ilgili istanbulda 2 ankarada 1 alerji doktoruna gittik. kış boyu en az 3 ay devam edeceğiz ilaçlara..


ediluj

Ben göğüs hastalıkları uzmanıyım. Flixotide inhaler oldugu için vücuda(kana)çok az miktarda geçmekte bundan dolayı normal kortizona baglı yan etkiler görülmemekte.Bu konuda İçiniz rahat olsun.Bnede bir çok hastamda kullanmaktayım küçük çocuklar dısında hamilelerde de rahatlıkla kullanıyoruz.Kış dönemi enfeksiyon sonrası uzun süreli ve tekrarlayan öksürük gözlenebiliyor.Yaş buyudukçe şikayetleri azalacak.Daha önce herhangi bir şikayeti olmadan enfeksiyon sonrası olan olgularda Allerji testleri buyuk ihtimal normal çıkar.Sizi bilgilendirmişlerdir belki ama İlaç dışında dikkat etmeniz gereken şeyler
- Hazır gıda alımı(hertürlü aburcubur,fast foodlar)
-Sigara,parfum,oda parfumu gibi kimyasallar
- Yumuşatıcı kullanımı( durulama suyunda kalmakta ve son dönemde allerjik olayları tetiklemekte)
- Kirli hava
-Yün battaniye,yün halı,peluş oyuncaklar
öksürüğü tetiklemekte..
Sağlıklı günler dilerim..


Marlasinger

Cevaplarınız için teşekkürler.Öksürük azaldı ancak ateş başladı evin içinde nerden hasta oluyor anlamıyorum yawww:((( Çocuk doktoruna gittik cuma günü onunla konuştuk onun tavsiyesi de çocuk alerji uzmanına gitmek.Alerji var mı yok mu ona bakılması daha uygun olur dedi bize.Neye karşı alerjisi var o da bazen belli olabilir.
Belki öksürük nedeni alerji değil geniz akıntısı olabilir,geniz eti olabilir v.s.... dedi.
Flixotide günde bir kez 1 puf kullanıyoruz.Bize de göğüs hastalıkları uzmanı da bir zararı olmadığını söylemişti.
Biz de şimdilik iyileşinceye kadar flixotide kullanmaya devam.Sonrasında bir alerji testi yaptırıcaz bakalım.Testi yaptırabilmemiz içinde 15-20 gün kadar flixotide'ı bırakmamız gerekiyor.
Hepinize geçmiş olsun umarım çocuklarımız atlatırlar bu günleri...


Marlasinger

Bir de bizde çok şükür dinlendiğinde akciğerlerde birşey yok soluk borusunun üst kısımlarında.


kakamel

Merhaba. Konu cok eski ancak su an burada anlatilan durumlarin aynisini yasiyoruz ve ayni tedavi plani onerildi. Merak ettigim sey, 5 yildir cocuklarinizda bir gelisme iyilesme var mi ya da daha da kroniklesti mi sıkıntılar?Cevaplamak için Üye ol