Smear sonucu

fatmagunes soruyor: 10

 smear yaptırıp sonucu LSIL veya CIN I çıkan oldu mu hiç?? sonrasında nasıl bir tedavi uygulandı?

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


guta

Merhaba

Benim 3 sene önce cin 1 çıkmıştı. Çok panik olmuştum. Ama doktorum kendi haline bırakmamı istemişti, çünkü çok büyük bir oranda kendi kendine geçermiş. Gerçekten de 6 ay sonra temiz çıktı testim. Geçmiş olsun size de.


Ervinveannesi

Kızıma hamile kalmadan önce kontrole gittiğimde smer sonucum CIN 1- HPV virüsü görüldü.bu da erken teşhis edilen lezyon anlamına geliyor.yani fark edilmeseydi rahim ağzı kanseri ne dönüşebilir...FNG hastanesi dr u bile ben tedavisini yapmıyorum demişti.şimdiki doktorum çok sakin güvenli bir şekilde tedavi etti.dondurma işlemi yapıldı.genel anestezi altında..çok şükür tedavimi oldum.hamile kaldım kızım beş yaşında.tek kötü sonucu sezeryan ile doğum yapmak zorunda kaldım..


Saduman

üç yıl önce rutin kontrolde çıkmıştı, cerrahpaşa kadınhastalıkları onkolojisi takibe aldı ikiyıl (üç dört aylık takiple)  boyunca smear sonucum temiz çıktı sonradan yapılan ileri bir testle rahim ağzından operasyon oldum ,geçen kasım ayından beri altı aylık kontroller yapılıyor. sonrasından yıllık kontrollere geçeceğini söyledi doktor. geçmiş olsun kontrollerinizi aksatmazsanız korkulacak birşey yok demişlerdi bana


maviboncukk

Arkadaşlar hpv aşısı olmuştum ben , siz olmadınız mı ? Yoksa olduğunuz halde mi çıktı?


bellroad

hpv asisi 25yasa kadar oldugunda koruyor ve her tur hpv icin de asi uretilmis durumda degil. benim de cin1cikti 4ayda bir smear alip gozlemledik. 2sefee daha cin1 cikinca hpcv tiplemesi ve biyopsi yaptirdim. 4. ay sonunda semarim temiz cikti. sonraki 1ay iki kez yaptirdim temizdi. hamile kaldim, hamileligimin basinda yapildi temizdi, dogumdan sonra da yaptirdim birsey cikmadi cok sukur. kendi kendine gecebildigini soyluyor zaten doktorlar.fatmagunes

ben CIN I smear sonucunu acıbadem check-up paketi ile yaptırdığım kontrolde öğrendim, bugün doktorla görüşmeye gittim, uzun uzun anlattı, kolposkopik biyopsi yapılması gerektiğini söyledi, biyopsi sonucuna göre ya takip edeceğiz ya da temizleme işlemi, biyopsi sırasında hiç acı çekmek istemiyorsam anestezi yapabileceğini de söyledi, çarşamba gününe randevu aldım, ancak hasta yatışa gidip fiyatı öğrenince eşimle bi şok yaşadık, 4000 TL. açıkçası çok geldi, özel sağlık sigortamız da yatarak tedavi için, bunu kapsamıyor. bu sebeple acıbademde biyopsi yaptırmak konusunda kararsızım, Düzce'de yaşıyoruz, burda doktor araştıracağım sanırım, üniversite hastanesinde.


Ayliz

Merhaba,

Geçmiş olsun. Özel durumlarda paniğe kapılmadan, üniversite ve/ veya eğitim araştırma hastanelerinden kendi durumuzla ilgili olarak yoğun çalışan bir uzman hekime ve patoloji doktoruna başvurmakta yarar var.

Bazen aynı örnek, farklı patologlar tarafından başka başka yorumlanabiliyor. Hakkınızda en hayırlı, doğru hekimlerle karşılaşmanız ve güzel haberler almanız dileği ile.


fatmagunes

çok teşekkürler, doğru hekimi bulmak o kadar zor kiAyliz

Günaydın,

Düzce'de hiç bir hekimi tanımıyorum ama İstanbul'a gelme şansınız olursa;

Sinan Berkman (Liv Hastanesi),

Macit Arvas, Tugan Beşe, Fuat Demirkıran (eğer ayrılmadılar ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ndeler ve muayenehaleri Nişantaşı'nda galiba), 

Yavuz Salihoğlu (eğer ayrılmadı ise İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'nde ve Şişli'de Osmanoğlu Hastanesi'nde).

Kendilerini şahsen tanımıyorum ama sizin sorunuzla daha yakından ilgilenen, bu durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği hakkında daha tecrübeliler diye biliyorum.

Çok geçmiş olsun.


fatmagunes

çok çok teşekkürler, dediğiniz gibi bu konuda uzman birine görünmem gerektiğini düşünerek Tugan Beşe' den cumartesi gününe randevu aldım, Mecidiyeköyde muayenehanesi varmış, Cerrahpaşada doktor bir arkadaşım da üçünden ( Macit Arvas, Tugan Beşe, Fuat Demirkıran )  birine gitmemi tavsiye etti. umarım kötü bir sonuç almam.Cevaplamak için Üye ol