Annem bunu yaparsa.

pinarsultan soruyor: 5

Benim derdim annem. O kadar alıngan ki ne yapacağımı şaşırıyorum. Evlat ayırmam der ama kardesim onun en kıymetlisidir. Kıskançlık değil inanın. Tüm derdini ben dinlerim, ihtiyaclarını elimden geldiğince yaparım. Bir bakarım bir süre sonra bu gorevim olmuş. Mesela 4 yıldır anneme ben alırım kontör. Gecen ay unutmusum, kardesim almış. İnanın bin kere söyledi. Demek ki sürekli yapılınca gorev adlediliyor. Bunun gibi bir sürü şey. Dertleri varken beni ararlar, gulmek istediklerinde erkek kardesimi. Ona birsey diyemezler heyt der susturur onlari. Bende artık dayanamıyorum tavır yapmaya başlıcam. Acaba hatalı miyim? Tek taraflı mı bakıyorum.? Yardım edin lütfen.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


CokBilmis

Ben de bu konuda bir blog yazısı hazırlıyordum "Kızıma Öğütler" başlığı altında, üstüne geldi sorun :)

Benim hayatta aldığım en büyük ders şudur: Kimseye, o istemeden iyilik yapma. Yoksa sonucu işte aynen böyle oluyor.

Sorun annende değil, her insan böyle. Birazcık düşünsen, sen de benzer tepkiler veriyorsundur muhakkak.

Çözümü basit: Bilinçli davranacaksın.

Annene kontör mü yüklemek geldi içinde, yükle ama hediye olarak say, unut gitsin. Asla görev olarak yapma. Yaparsan karşılığını görmek istersin. İstemem desen de istersin, insanoğlu böyle. Karşılığını istemesen, şikayetçi olmazdın. Almadan vermek Allah'a mahsus.

Bırak annen senden kontör istesin. O istesin sen al, hayır deme ama bırak kendisi İSTESİN. O isteyip de sen alırsan her seferinde teşekkür eder, ama o istemeden alırsan umursamaz. Annende gariplik yok, hepimiz böyleyiz.

Kadınalr görev bilinci içinde yetiştirildiklerinden "bencil" olamıyorlar. Ama büyük hata. İnsan önce biraz bencil olmalı. Kendini birinci planda görmeyen asla mutlu olamaz ve başkasına da mutluluk veremez. Böyle uğraşır didinir, sonra da sinir olur çevresindekileri de gıcık eder.

Kim demiş yaşamak kolay diye? Bence zor bir sanat, yaşamak.pinarsultan

Çok sagol. İnan cevabını okuyunca sesimi duyan biri var dedim. Beni haklı bulsa da bulmasada benim sesimi duyuyor. Bu anlattığım en basiti. Daha çok seyler var ama iste boğazıma dugumleniyor. Gercekten beni rahatlattin.


CokBilmis

Bir te sen değilsin ki, hepimiz aynı dertten muzdaribiz.

Ben de bir gün eşime kızarken oturup düşündüm bunları. Adama kızmaya hakkım yok ki, hepimiz böyleyiz. Düşündüm ki ben de böyleyim, ama kendiminkileri görmüyorum.

Yapma arkadaşım, en basiti bu...

Öc alır gibi değil ama! Karşındakinin bir suçu yok çünkü. Doğal olan bu olduğu için, istenmeden hiçbir şey yapmayaya şartlandıracaksın kendini. SOnra yaptığın he riş için teşekkür alıyorsun. Tecrübeyle sabit.

HAdi sen annenden şikayetçisin. İnan iş yerinde bunlar daha çok koyuyor insana. Öyle çok yoruluyorsun ve karşılığında takdir de edilmiyorsun ki çıldırasın geliyor. Halbuki kendin ediyorsun, kendin buluyorsun.

Ne demiş büyüklerimiz: Eşek olursan, semer vuran çok olur. Annen bile olsa değişmez. Yarın öbür gün sen de çocuklarına aynısını yapacaksın. Hepimiz insanız, hepimiz yapacağız.


nilinmasali

ya birde sanırım her annenin nazının gectiği bir çocuğu var,ben yumuşak yüzlüyümdür,herseye alınıp kırılmam,annem cok dobra bi kadındır,kırılacak olsam günde 21122344546 tane sey bulabilirim kırılacak oda bunu bilir benle o mesafeyi kurmaya gerek görmez,kardeşim 20 yasında,henüz öğrenci onunla nerdeyse sizli bizli konuşur çünkü kardeşim bacak kadarken bile sınırlarını çizebilen bir tipti,benle konuştuğu tarzda onunla konuşursa ikisinden birinin kırılacagını bilir,aynı durum eşim ve abisi içinde gecerli,sizdede böyle bişey söz konusu olabilir mi ?


34betul

benimde annem herşeyi benden bekler önceleri bende kızardım anneme bana hakksızlık yaptıgını düşünürdüm fakat cocuklarım büyümeye başlayınca anladım annemi aslında annelerimiz bize daha çok güvendikleri için herşeyi bizden bekledigini anladım şuanda kızmıyorum anneme hatta annem icin yaptıgım her şey çok önemli geliyor bana ne yapsak onların hakkını ödeyemeyiz canım unutmayalımki onlar bizim cennetimizCevaplamak için Üye ol