Doğumunda mekonyum(bebeğin anne karnında kakasını yapması) nedeniyle sezaryen olan var mı?

sedaozkan soruyor: 10

3 ay önce, normal doğumla başlayan  doğum hikayem sezaryenle son buldu.(40 artı 2'de doğum yaptım.) Rahim 6-7cm açıklıkta iken suyum gelmedi ve doktorum suyumu patlattı. Amniyotik sıvıda kaka olduğu için doktorum beni acil sezaryene aldı. Bu konuda kafamda hep soru işaretleri oldu, doktoruma çok güvenmeme rağmen bu konuda kafam hala karışık. İçinizde benzer durumu bizzat  yaşayanlar veya çevresinde tanık olanlar varsa , ya da kadın-doğum uzmanı , ebe vs varsa fikirlerini benimle paylaşır mı?

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


sevcanvet

eğer suyu gördüyseniz kaka renginde benimkini patlattılar ve beyaz su gibi geldi, sezeryan doğru karar, bebeğin kakayı yutması çok riskli benim görümcemde aynı şekilde sezeryan oldu, ordaki hemşire çekmiş kemaraya izledim midesine sonda sokup kakalı suyu boşaltıyorlardı, bu şekilde acil sezaryana alınan başka arkadaşlarda tanıyorum bu arada ben 5-6 cm. açıklıkla gittim doğuma ve tam  10 saat sonra doğurdum 10 saati riske atamazlardı


oykm_08

ben de 40+4. haftamda normal doğum beklerken sezeryan oldum. doğum sancım yoktu, sularım gelmemişti ve bebek başı doğum kanalına yerleşmemişti drum direk sezeryana almak istedi ama ben normalde ısrarcı olunca  suni sancı uygulandı, bir ümit belki baş yerleşir diye.. 5,5 saat sonunda bizim kız da tık yoktu aksine karnımda yukarı doğru toplanıyodu, drum daha fazla sancı alırsa kasılmalar bebeğin mekonyum yapmasına ve bir dizi komplikasyona neden olabilir dedi ve hayırlısı böyle imiş diyip sezeyan oldum ama doğumdan sonra bende de hala  acaba normal doğurabilir miydim, zamanımı gelmemişti, dr kolaya mı kaçtı diye düşününmeden edemedim.. taa ki drum başka hasta için gece 4:30'da normal doğuma gelene kadar.. odam servis doğumhanesinin yanında olduğundan drumun doğum sırasında hasta ile iletişimine tanık oldum, doğum sonrası da branşı olmayan konularda dahi çok yardımcı olunca düşüncelerimden dolayı utandım gerçekten..


tugbat

Aynisini yasadim. Nisan gelip hastaneye gittik doktor suyum gelmeyince mudahale etti. Bebegin kakasini yaptigi anlasildi. Bunun uzerine bebegin bir de kalp atislari durmaya basladi acen sezaryana alindim. Kesinlikle normal sezaryana alinmasi.


jildando

Bende kızımı 40+6 da doğurdum, ve o da kakasını yapıp strese girmişti. Kalp atışlarıda oldukça yavaşlamıştı. Ama benim doğum sürecim hızlı ilerlemişti, daha öncede 21 haftalıkken normal doğumla bir bebek kaybetmiştim, vücudum az çok normal doğumu tanıyordu diyebiliriz.
Sonuçta ben normal doğurdum, ama doğum sırasında başımda bir hemşirede beni gerekirse bayıltmak üzere elinde maskeyle bekliyordu.
Eminim doktorunuz risk almak istememiştir.


tiara

mekonyum aspirasyonu (mekonyumun bebeğin akciğerlerine kaçması) bebek için ölümcüldür, acil sezaryen endikasyonudur, doktorunuzun bebeğinizin hayatını kurtarmış olması muhtemel. bir tanıdığım doktoru 40. haftada çağırmasına rağmen normal doğum sancılarını bekleyip 42. haftada gitmişti ve bebeği mekonyum aspirasyonu nedeniyle ölü doğmuştu, doktorunuza bir kez daha teşekkür edin bencesedaozkan

Suyu patlatınca gösterdi bana yeşilimsi bir rengi vardı. Ben yine de sezaryen olmamak için direndim ama doktorum böyle uygun gördüğünü söyledi. Seni doğurturum dedi ama olası bir mekonyum aspirasyonunda durumun çok ciddi boyutlara varacabileceğinden söz etti ve  beni acilen ameliyathaneye indirdiler. Daha sonra başka doktorlara da doğumumu anlatınca, "bebeğini kaybetseydin, şu an böyle konuşuyor olmazdın" diyen oldu. Normal doğumu çok istediğimden ve mücadele ettiğimden belki içimde beni kemiren bir şüphe dolaşıyor, acaba devam etseydik sağlıklı bir şekilde doğurabilir miydim diye.


sedaozkan

Sevgili Tiara, beni rahatlattın biraz. Bunu takıntı haline getirdim neredeyse, 3 aydır kafamda dönüyor sürekli. Bebeğim  sağlıklı doğdu buna da şükrediyorum elbette ama çok isteyip de normal doğuramamak beni  kötü etkiledi.


psychomom

 seda arkadaşım,hislerını çok ıyı anlıyorum.42.haftaya dek sancı gelmesını bekleyıp,gelmeyınce suni sancıyı deneyıp sonunda açılma olmayınca sezaryen olmak durumunda kaldım..Ben de acaba şunu denesem sancı gelırmıydı,acaba sunı sancıyla günlerce sancı çeksem açılma olurmuydu,ılk aylar hep kafamda soru işaretlerıyle dolaştım..

  doktorun doğru bı karar vermiş,kaka çok ciddi bi durum.normal doğumla riskli olabilirdi..ema

Bence üzerinden zaman geçen bir olay için kendinizi üzmeyin önemli olan bebeğin ve senin şuanda sağlıklı olman.


Sanemm

Doğum şekli biraz da kısmet sanırım. Tüm riskleri göze alarak 42. haftamda normal doğum yapmıştım. Bahsettiğim risklerin başında, miadı dolan gebelikte bebeğin anne karnında mekonyumunu yutmasıydı. Hergün nst konturolu ile iki hafta boyunca sebat ettim, sorunsuz bir doğum yaşadım ama tamamen kısmet diyorum.

Sezeryan da gerekli görüldüğünde hayat kurtarır şüphesiz. Doktorunuz doğru kararı vermiştir, bu konuyu düşünerek canınızı sıkmayın. Bebeğinizin sağlıkla dünyaya gelmiş olması yeterli. Artık sezeryan sonrası normal doğum imkanı da var.Cevaplamak için Üye ol