Doğumunda mekonyum(bebeğin anne karnında kakasını yapması) nedeniyle sezaryen olan var mı?

sedaozkan soruyor: 10

3 ay önce, normal doğumla başlayan  doğum hikayem sezaryenle son buldu.(40 artı 2'de doğum yaptım.) Rahim 6-7cm açıklıkta iken suyum gelmedi ve doktorum suyumu patlattı. Amniyotik sıvıda kaka olduğu için doktorum beni acil sezaryene aldı. Bu konuda kafamda hep soru işaretleri oldu, doktoruma çok güvenmeme rağmen bu konuda kafam hala karışık. İçinizde benzer durumu bizzat  yaşayanlar veya çevresinde tanık olanlar varsa , ya da kadın-doğum uzmanı , ebe vs varsa fikirlerini benimle paylaşır mı?

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


sedaozkan

Sevgili Gözdeinsan doktorum alanında iyi bir  doktor , yani iyi niyetine şüphem yok, lakin yanlış  doktor seçtiğim, doğal doğumu destekleyen bir doktor seçmediğim için çok pişmanım. insan başına gelmeden bazı şeyleri bilemiyor. içimdeki ses hep şunu dedi " bana müdahale etmeseydi, sezaryene almasaydı, sağlıkla doğururdum" Rahim açılmam hızlıydı çünkü, ama doktorum bu riski almak istemedi. Ben itiraz ettim hatta bu kararı verdiğinde, ama ben doktorum böyle olması gerekiyor dedi ve apar topar sezaryene alındım. Çektiğim acılar cabası. İnsanlar "ne güzel sağlıkla almışsın bebeğini kucağına, gerisi önemli değil" diyorlar. İyi hoş da sorgulamayalım mı? bedenimizle ilgili verilmiş bir kararı. Araştırmayalım mı? Yani insanlar garip. Nedir bu doğal doğum takıntısı diyen var? Bunu çok cahilce buluyorum ne yazık ki.


annevebebis

doublebassist, tek fark ölene kadar iz taşıyor olacaksın bir dr. eşi için maalesef çok sığ bir yaklaşım olmuş. eşiniz size iki doğum şekli arasındaki diğer farklardan hiç bahsetmiyor mu? bahsetmiyorsa dr. hakan çoker'in doğal doğum sitesini bir incelemenizi tavsiye ederim. zira incelerseniz büyük bir şok yaşamanız muhtemel.


doublebassist

annevebebis sığ bir yorum olduğunu düşünmüyorum.size çooook uzunca bir cevap yazıp sonra göndermekten vazgeçtim. sizinle burada herhangi bir bilgi yarışına girmek istemiyorum. zira bu konu hakkında bildiklerim sizin bildiklerinizden çok daha gerçekçi!

ayrıca son olarak siteyi hamileyken uzun uzun inceledim şok yaşamam mümkün değil çünkü bu doktor bey alanında (doğal doğumu haddinden fazla destekleyen ve uygulayan) ismi geçen tek doktor.Alanında tek iken söylediklerine körü körüne inanmam mümkün değildi.Bende çok daha fazla alanında uzmanla konuştum. Dediklerine katılmıyorum.
Hala kesinlikle ve kesinlikle postta yazan durum karşısında doğal doğumun riske giremeyecek kadar tehlikeli olduğunu ısrarla belirtiyorum.Ve evet sezeryan ile doğumda 7 kat kesiden başka sıkıntı yok. (bence!)


doublebassist

sevgili SedaÖZKAN Madem bu kadar sorgulayacaktın,madem doktorundan daha iyi biliyordun niye en başta kararlarına güveneceğin birini seçmedin?


" Yani insanlar garip. Nedir bu doğal doğum takıntısı diyen var? Bunu çok cahilce buluyorum ne yazık ki." sanırım bu taş bana.Üsluba biraz daha dikkat etmen gerekir. Soru sormuşsun fikir beyan ediyoruz.Fikirlerimizi cahilce diye yargılayacaksan soruyu sormayacaksın.


annevebebisi

Benim ilk dogumumda oglum kaka yapmisti. Ancak doguma devam ettiler, normal dogdu. 40+5'ti.

Dogum esnasinda bir ara basindan siringa ile sanirim sivi aldilar, henuz icerdeyken, oksijeninin yeterli olup olmadigina baktilar. Sonuca gore sezaryene alacaklardi ama sonuc iyi geldi, dogum devam etti. Dogdugunda, burnunun ve kulaklarinin icinde bile mekonyum vardi.

Bir arkadasim da aynisini yasadi, kizi icerde kaka yapmis, onun da siringa ile degerlerine bakilmis ve doguma devam edilmesine karar verilmis. Ancak ilerleme olmayinca dogumda, sezaryene almislardi.

Iki cocukta da bir sorun yok cok sukur. Ikisi de cok yaramaz :P Konuyla bi baglantisi olabilir mi, bilemiyorum :P
annevebebis

Keşke yazdığınız o çoook uzun cevabı gönderseydiniz. Neleri bilmiyorum çok merak ettim. Öğrenmeye çok açık bir yapım var. Üşenmezseniz bir daha yazın lütfen.

Ayrıca Hakan Çoker Türkiye'deki öncü isim ve konuya dair en çok göz önünde olan isim ama inanın böyle düşünen tek dr. değil. Nereden baksanız tüm Türkiye'de bu görüşlere sahip olduğunu bildiğimiz 20 kadar dr. ismi var elimizde. Bir de bilmediklerimiz var muhakkak. Niçin "haddinden fazla" destekliyor dediğinizi de anlamış değilim.

(Sizce!) 7 kat kesiden başka bir sıkıntı yok. Onu idrak ettim. Ama tıp literatürü ve ampirik çalışmalar böyle demiyor kesinlikle.annevebebisi

Bir ebe 1 senede yetisir. UK' de ebelik egitimi 1 yil+40 doguma girmis olmayi iceriyordu, yakin zaman once 3 yillik universite egitimini sart kostular. Artik en cok 3 yil sonunda, tek basina, normal, saglikli bir hamilenin 40 haftalik takibini yapacak, dogurtacak ve dogum sonrasi takibini yapacak bir ebe yetisiyor. peki, hamile takibi yapacak, ultrasona sokacak, sezaryen yapacak bir kadin dogum uzmani kac senede yetisiyor? 6 sene tip egitimi, en az, ustune uzmanlik kac yil? 4 mu, 6 yil mi? 10-12 senede bir uzman yetisiyor. peki bu uzmanin asil gorevi nedir? Avrupa' da ara elemanlarin yaptigi hamilelik takibi, ultrason mudur? bir doktor, bir uzman kolay mi yetisitor? turkiye' deki sistemle uzman doktorlarimiz harcaniyorlar. onlar teknisyen mi ki ultrason yapiyorlar, ebe miler ki dogum yaptiriyorlar? Doktor ancak, kendilerine ihtiyac oldugunda, hayati tehlike oldugunda, yillarin egitim, bilgi ve tecrubesini devreye sokacak, zor yetisen, nadide bir insan degilvmidir? Neden onlarin bilgisi, ebelerin yapabilecegi bir iste harcaniyor? Bu israf degil midir? dogum sirasinda sorun yasayan, ulkenin bir kosesindeki annenin ve bebegin gercekten o sirada kendisini kurtaracak bir doktora ihtiyaci varken, o doktorun o esnada keyfi sezaryen ya da hatta normal, en dogal dogum yaptiriyor olusu reva midir? Dogri mudur? Ortada bir sistem sorunu var. turkiye' deki sistem, olmasi gereken, ideal sistem degil.


annevebebis

ülkenin ücra köşesinde ona ihtiyaç duyan birisi varken bir doktorun İstanbul'da en doğalından keyfi doğal doğum yaptırıyor dahi olması israftır yazıktır, haklısın. hiç bu yönünü düşünmemiştim. sistem sorunu olduğu aşikar. ebelere kademeli olarak bu işten el çektirilmiş. yeteneklerini nesilden nesile aktardıkları tecrübelerini kaybetmişler. şimdilerde ebelere ssvd ya da evde doğumu destekleyin diyince sus pus oluyorlar maalesef. çünkü ne yapmaları gerektiği hakkında pek bir fikirleri yok. eski ebeler var ama onlar da yenilere bilgi, tecrübe aktarım mekanizmasında yalnız başına kalmışlar. Uygun olan platformlarda ebeleriharekete geçirmeye çalışıyoruz ama çok çekingenler.doublebassist

@ calliophe

Sanırım yukarıda atılan meajları yeterince gözden geçirmedin. Bir daha okumanı tavsiye ederim. Ben asla normal doğum söz konusu iken sezaryanı savunmuyorum. Ama mekonyum aspirasyonu gibi bir komplikasyon söz konusu iken normal doğum yapılmadığı için sızlanılmasını anlamlandıramıyorum.
@annevebebis
Hakan Çoker'in sayfası müzik de eklense ziyadesiyle melodramatik olabilirmiş. Biraz fazla duygu pompalamış. Dedikleri çok doğru ama bu kadar duygusallaşmaya gerek var mı? onu sorgularım. Attığı adımlar mekanikleşen doğum olayını insallaştırması açısından gayet güzel takdir ediyorum lakin mekonyum aspirasyonu gibi komplikasyonda çocuğun oksijen satürasyonu düşerse yada pelvik darlıklarda hiç mi sezaryana almamış gebeyi bunu da sorgulamak gerekiyor. Evet öncelikle mutlaka normal doğum düşünülmeli ve uygulanmalı ama buna engel bir durum var ise ya da bebeğin hayatı riske giriyorsa sezaryan yapılmış olması neden bu kadar problem haline getiriliyor. İşte benim başından beri açıklık getirmeye çalıştığım konu bu. Ama nedense sadece sezaryanı savunan biri olarak hedef alınmamı anlamış değilim. 
@annevebebisi
Kadın doğum ve obstetri uzmanlarının senin iddia ettiğin gibi normal doğum olayından uzaklaştırılmasına gülebilirim ancak. sen kendin de söylemişsin yılların tecrübesi diye. Peki soruyorum sana o zaman bu yılların tecrübesi nasıl oluyor sence. Normal doğumlara girmeyerek mi? Bir kadın doğum uzmanının normal doğuma girmesi doğumun kendisi kadar normaldir bence. Esas onları bu normal doğum sürecinden uzaklaştırırsan elinde deneyimli kadın doğumcu kalmaz. Evet uzmanlar türkiye de maalesef çok yanlış yönlendiriliyor ve idare ediliyor ancak bu senin tarif etmeye çalıştığın gibi normal doğumdan kadın doğumcuların ayağını keserek değil hastaneye ulaşamayan ve ya evde doğum yapmak zorunda kalan gebelere ebelik hizmeti sunarak giderilebilir. Türkiye'nin ücra köşesi derken ne kastettiğini anlayamadım. Çünkü her şehirde devlet hastanesi var ve her hastanede iyi kötü en az bir kadın doğumcu bulunuyor bahsettiğin şehirden uzak köyler ise dediğim gibi ebelik hizmetinin geliştirilmesi bu sıkıntıya gayet güzel bir yanıt olacaktır. Eşim ve ben Kars tayız bilmiyorum burası senin "ücra köşe" kavramını tatmin eder mi ama burada bile köydeki kadın doğuma yakın şehirdeki hastanede sezaryan ya da normal doğumunu yaptırabiliyor. Bunun dışında doktor dahi olsa insanların nerede  çalışmaları gerektiğinin ve işi dahilinde olsa dahi neyi yapmaları ya da yapmamaları gerektiğinin dayatılması hoş bulmuyorum. Netice de onca sene okuyan ve uzman olan doktorlar maalesef mecburi köleliklerini yapmadan diplomalarını ellerine alamıyorlar. Türkiye de hiç bir hizmet kolunda olmayan bir uygulama (dayatma demek daha doğru olur). Bu konu senin değindiğin ve benim açmaya çalıştığımdan çok daha derin ve inan siyah ve beyaz diye ayrılacak yanı da yok. Ama istersen daha da yazabilirim. 


annevebebis

doublebassist, gerçekten gerektiği durumlarsa dezaryen yapılmasına kimsenin itirazı yok zaten, ama bunun (manipülasyonsuz) normali %2 civarındadır...

Bebeğin hayatı riske giriyorsa! diyorsunuz ya, işte bunun oranı da çok düşük. Türkiye'de her mekonyum vakasında sezaryene dönülüyorsa bu bir hatadır. annevebebisi'nin dediği gibi bebeğin kafasından bir sıvı alınarak ya da bir başka test ile ciddi bir sorun olup olmadığı tespit edilerek, gerekirse sezaryen kararı verilebilir... Ama aa suyun yeşil renkte geldi. Haydi sezaryene alıyoruz demişlerse, çocuğun gerçekten tehlikede olup olmadığını bilmeden (sadece  ihtimal vererek) sezaryene almışlar demektir.

Bunun da ötesinde, sezaryen ile doğal/normal doğum arasında 7 kat kesikten başka bir fark olmadığına dair pek ikna edici bilgi gelmedi sizden. Yazarsanız keyifle okurum.
Cevaplamak için Üye ol