Doğumunda mekonyum(bebeğin anne karnında kakasını yapması) nedeniyle sezaryen olan var mı?

sedaozkan soruyor: 8

3 ay önce, normal doğumla başlayan  doğum hikayem sezaryenle son buldu.(40 artı 2'de doğum yaptım.) Rahim 6-7cm açıklıkta iken suyum gelmedi ve doktorum suyumu patlattı. Amniyotik sıvıda kaka olduğu için doktorum beni acil sezaryene aldı. Bu konuda kafamda hep soru işaretleri oldu, doktoruma çok güvenmeme rağmen bu konuda kafam hala karışık. İçinizde benzer durumu bizzat  yaşayanlar veya çevresinde tanık olanlar varsa , ya da kadın-doğum uzmanı , ebe vs varsa fikirlerini benimle paylaşır mı?

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


annevebebisi

Dedigin gibi, bu cok daha derin bir konu ve 3 gunde de cozulecek bir sorun degil. Ama mesela su gibi bir durum icin nasil bir cozum yontemi onerirsin; 6 hafta once yaptigim dogum, suni sanci ile sabah 11.30' da basladi, ertesi gun, sabaha karsi gece 2' de bitti. Yaklasik 15 saat surdu. 3 vardiya degisti. Dogumun kontrolu ebelerdeydi ama tabi doktorlar, bas ebeler, anestezi uzmani falan da girdi cikti doguma.. vardiyasi biten, bir sonrakine rapor vererek beni ve dogumu devretti.. peki su anki sistemde nasil olacak bu is? Doktor doguma girecek.15 saat kadinin basindan ayrilmayacak mi? Bu doktorun takibini yaptigi tek hamile mi olacak? Ya iki hamile ayni anda doguma baslarsa, hangisine yetisecek? Doktoru gectim, ebeluk sistemi olsa ne farkedecek? Tek ebe 15 saat dogumun basinda mi bekleyecek? Ilk dogumum 62 saat surmustu.4 kete hastaneye gittim, acilma olmadigi icin eve gonderdilet. Hastaneye gece 10' da yatirdilar, sabah 8' de dogum oldu. Tek ebe, tek doktor, ozel, parali saglik hizmeti ile bu is nasil olacak? O yuzden doktorlarin planli, programli sezaryene yonlendirmeleri normal , hatta bu isin, bu sistemde baska cikar yolu gercekten yoj. Ama ne olur bu durumu kabul edelim, sorunun kaynagini bulalim, bir cozumu olabilecegini, baska turlusunun olabilecegini kabul edelim.. catin dar, suyun az hikayeleri ile kendimizi kandirmayalim.


annevebebisi

Michael Moore' un Sicko doliye bir belgeseli var, herkese tavsiye ederim. Amerika' daki saglik sigortasini ve saglik sistemini elestiriyor. avrupa' ya falan da geliyorlar, karsilastirma yapiyorlar.. diyeceksiniz ki orasi avrupa, parasi var vs. ama ekip, abd' de tedavi edilmeyen hastalara en guzel tedaviyi nerde yaptiriyor biliyor musunuz? Kuba'da :) mesele para isi degil, paranin oncelikli olarak nereye ve nasil kullanilacagi isi.


doublebassist

@annevebebis

bunun kararını tabiki dr verecek ona ne siz ne benim için bir şey söylemek düşmez. Ha dr una güvenmiyorsan başka dra gideceksin. Yapabilecek başka bir şey var mı? Verilen tıbbi bir kararı Türkiye genelindeki drların eğilimine göre yargılamak ne derece doğru bunu bir düşün. İkinci olarak böyle bir durumda bebek ölse ya da sakat doğsa aynı anne bu sefer dr u sezaryan yapmamakla suçlamayacak mı? Türkiye de çok az gördüğümüz bir durum mu bu?
Epidural anestezi ile sezaryan olayına gelince alınan anestezik madde sadece santral sinir sistemine geçtiği ve rahim dahil karın kasları kesilerek işlem gerçekleştirildiği için bu kesi yeri dışında pek bir farkı yok normal doğumdan. Ha doğum sırasında tetiklenen bir takım hormonal kaskatlardan dem vuracaksanız hani anne çoçuk ilişkisi sütün gelmesi vs. hepsi eninde sonunda normal rayına oturuyor. Ben açıkçası hiç problem yaşamadım bu konuda. Maalesef sezaryan olmak durumundaydım hatta bunu ilk duyduğumda kendimi normal doğuma çok alıştırdığım için üzülmüştüm. Farkettim ki sezaryan ile hele de normal doğum mümkün gözükmüyorsa profesyonel ellerde çok rahat bir doğum süreci yaşamamak içten bile değil. gönül ister ki insanlar hep normal doğum yapsın lakin bunun mümkün olamayacağı bir durumum söz konusuydu. Açıkçası seda hanımın da bu konuyu burda tartışmaya açması ne derece doğru tartışılır. iki gebede de mekonyum aspirasyonu vardır biri sezaryon olmalıdır biri de olmamalıdır. burada sezaryan kararını takip eden ekip belli başlı kriterlere göre verecektir. sadece mekonyum aspirasyonu bir kriter olmayabilirde ek bir takım başka nedenlerden ötürü dr böyle karar almıştır. dediğim gibi bu süreç dra güvenle başlar. güvenmiyorsan değiştireceksin.
@annevebebisi
öncelikle geçmiş olsun hakikaten zor bir süreç yaşamışsınız. sistem çok güzel işliyor türkiyede siz hiç merak buyurmayın bu bir. ikincisi tabik köylerde sizinki kadar zor bir doğumu tek ebe takip etmez ama ebe kontrolünde gebe hastaneye yetiştirilir. üçünçüsü sanırım bir üniversitede ya da eğitim araştırma hatanesindeydiniz bilmiyorum. ama devlet hastanesinde uzman hekimlerin mesai bitimine kadar takip ettikleri gebeleri mesai bitiminden sonrada nöbetçi hekim, ebe ve hemşirelerin takip ettiğini biliyorum. yani devlet hastanesi olunca nöbet yok diye bir şey yok. gece nöbetçi ekip takibe devam ediyor. ben gereksiz yere sezaryan yapılmasına karşıyım. hele de sırf dr lar rahat edecek diye insan sağlığıyla oynanmamalı. ha sezaryan çok mu kötü bir şey hayır kesinlikle. hatta sizin durumunuzda biri için çok daha rahat bir doğum süreci olabilirdi. Ama dediğim gibi bu tür noktalarda maalesef doktorunuzun eğilimleri ve kişisel kararlar da rol oynamaktadır. yukarıda da belirttiğim gibi güvenmiyorsan değiştireceksin.


annevebebis

Maalesef ki dr.ları gömlek değişir gibi değişemiyoruz. Bunun en önemli sebeplerinden biri de, takibinizi yapan dr.ların birçoğunun son ana kadar normal doğum taraftarı gibi görünüp son anda, doğuma 2 hafta kala, iri bebek, çatın dar, risk alamam, suyun azalmış, zaten bebek de gelişimini tamamlamış diyerek sizi sezaryene zorlamaları. Oysa ki siz son ana kadar ona güvenmiş olabiliyorsunuz. Son 2 haftada da "güvenmiyorsan değişeceksin" talimatınızı kolayca yerine getirebileceğimizi sanmıyorum. Güvensizliğe zemin hazırlayan ortam zaten, bu "kendini küçük tanrılar gibi gören yaklaşımlardan" kaynaklanıyor. Eğer bir dr. beklenen doğum tarihine 10-15 gün kala miadı doldu, gelişimini de tamamladı, riske girmeyelim bebeği alalım diyorsa, bir zahmet ana karnında yaratma işlemini de yapıversinler! Hatta değil 10-15 gün 1 gün kala bile bunu dese, ciddi vebal altına girer. Doğum da ölüm anı gibi saygı duyulması gereken ve esasen çok kritik bir andır. Hatta öylesine değerli bir andır ki, o ana ve o anda salgılanan hormonlara hiçbir şekilde dem vurdurtmayı gerektirmez bile.

Bebek ölse ya da sakat doğsa ailenin dr.ları garip bir şekilde dava terörüne maruz bıraktıkları doğru. Ama bunu da çok basit düzenlemelerle kontrol altına almak mümkün. Mesela şu anda size önce sezaryeni kabul etmediğinize dair sonra da normal doğumda oluşabilecek riskleri aile olarak üzerine aldığınıza dair kağıt imzalatarak ssvd deneyen dr.lar mevcut. Demek ki olabiliyor... Hatta ssvd için bile bu yapılabiliyorsa, normal doğumlar için yapılması hiç ama hiç zor olmasa gerek.

Sezaryenle doğan çocukların astım, şeker ve kanser hastalıklarına normal yolla doğan çocuklardan ciddi oranda daha yüksek maruz kalma riski olduğu, sezaryenle doğum anında DNA'sının değiştiği, ciğerleri vajinada sıkışmadığı için ciğerdeki suyun atılamadığı, vajinadan geçerek doğmadığı için vücudunun direnç kazanmasına yardımcı olacak bakterilerden mahrum kaldığı, sancılar çekilmeden sezaryen olunduysa çocuğun ciğerinin solunum egzersizi yapmadan sudan çıkmış balığa dönercesine zorlandığı, normal doğum anında bebekte makul bir stresin yaşanmasına karşın sezaryen ile doğumda bu stresin aniden ve çok hızlı geliştiği için bebeği etkilediği ve sonuçlarının alınması için daha yıllarca ampirik araştırmalar yapılması gereken psikolojik/fizyolojik etkilerinin olduğunu saymazsak evet 7 kat kesik farkı var sadece.

İsteğiniz üzere; salgılanan endorfin hormonundan, epidural alındığında endorfin gerektiği gibi salgılanamadığından ve dolayısıyla bebeğin de endorfinden mahrum kalması sebebiyle anne acı çekmezken bebeğin ciddi bir acı çektiğinden ve anne ile bebek arasındaki ilişkiden hiç dem vurmuyorum.

Mevzu doğumun rahat bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmemesi hiç değil zaten.doublebassist

annevebebis inan ortak bir düşüncede buluşmamız mümkün olmayacak:) sen gerekçelerini söyleyeceksin ben söyleyeceğim. bu böyle sürüp gidecek...inan cevap yazmaya vaktim kalmadı kendi bebişimi uyutmam gerek:) burada herkes yorum yapmakta özgür. (insanları rencide etmeden, hakaret etmeden) ben düşüncemi söyledim, sen düşünceni söyledin. sana göre doğru o ise bana göre doğru bu . ben yine diyeceğim ki güvendiğin doktor...

her ne olursa olsun normal doğum istiyorsanız doktorunuzla bunu hamileliğinizin başında açık açık konuşup olabilecek tüm sorumlulkları üstleniyorum size yazılı olarakta bildiririm doktor bey diyin madem ....son dakikayı ve olabilecek komplikasyonları beklemeden isteğinizi açık bir şekilde dile getirin.baştan doktor kabul etmiyorsa etmez ederse eder...
 bu böyle uzar gider. Sağlık ve mutlulukla kalın. 


sedaozkan

 Öncelikle soruyu sorma amacım, burada bu konuyu tartışmaya açmaktan ziyade, benim durumumu yaşayan arkadaşların deneyimlerini paylaşmak istememdi. Bunu tartışmak hekimlere düşer, zira sorgulamak da bize... Deneyimler eşliğinde sorgulamamızın da kime ne zararı var anlayabilmiş değilim. 
  "Doktoruna güvenmiyorsan, git başka doktora..!" yaklaşımı. Hem çözüm odaklı değil hem de ziyadesiyle agresif. 9 aylık bir takip  sürecinden söz ediyoruz. Ha deyince son dakikada doktor değiştirilemiyor malesef ve doğum anını da yaşamadan anlayamıyorsunuz ne yazık ki. Takip sürecinde gördüğüm doktorla, doğum anında gördüğüm çok farklıydı emin olun.


annevebebis

Eyvallah, uyuşmak namümkün, haklısınız. Siz de sağlıkla ve mutlulukla kalın...


mzrkbl

şöyle bir gezerken bu başlığa rastladım, iyi ki de rastlamışım. ben 41+ 3 de sancılarımla gittim ve su patlatılarak mekanyum olduğu saptandı. gözlerimle kakayı görmesem hala sezaryene gitmeyecektim. ağlayarak gittim sezaryene ve daha önce doktorların görmediği iki kist alındı sezaryenle birlikte. aradan 2 ay geçti ancak hala şokunu atamadım olayın. çünkü normal doğum yapabilmek için o kadar çok çabaladım ki sonunda sezaryen olmak beni çok yıprattı. umarım böylesi hayırlıdır. şimdi diğer annelerin de aynı duyguları yaşadığını görmek, bu takıntımın yersiz olduğunu fark ettirdi.Cevaplamak için Üye ol