Bebek ne zamandan itibaren kendi odasına geçmeli?

nehir soruyor: 10

        Ekin neredeyse 11 aylık, hala aynı odada (malumunuz bizim odamızda) kendi yatağında yatıyor. Sizce doğru zaman ne zamandır? Ya da doğru zamanı ne belirler? 
        Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.
        Sevgiler :)))  

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


ikicocukannesi

cocuga ve sartlara gore degisir bence.

abla 10 aylık civarı sanırım kendi odasına gecti lakin emzirmiyordum kardese hamileydim.

kardes 16 aylık bizim odamızda hala, emiyor. ablanın odasında yatagına birkac kez yatırdık ama gece kalkınca ablayı da kaldırdı. mırr mızz efektleri ablanın pek hosuna gitmedi...

bilemiyorum kardes ne zaman ablanın odasındaki yatagında yatacak. şimdilik bize uygun degil ayrı oda fikri.

hoscakal.

not: bence kendi odasında yattıgında huzursuz degilse uyanınca aglamıyorsa o vakit bu vakittir. elbette 5-6 yasına kadar beklemeden tabi:)


YesilAnne

Ben emzirdiğim için, biz oğlum 4 aylık olduğunda kendi odasına geçirmiştik. Üstelik hiç de problem yaşamamıştık. Yani hemen alışmıştı.
Fakat 7 aylık olduğunda kış geldi ve biz klimayla ısındığımızdan ve onun odasında klima olmadığı için ve hala emzirmeye devam ettiğim için, yine bizim yattığımız odada yatırmaya başladık.
Şimdi 1 ay sonra yani tam 1 yaşına bastığında yine odasında yatırmaya başlayacağız.

Biz şartlar dolayısıyla böyle bir yol çizdik. Fakat ısınma problemi olmasaydı kesinlikle yine 4 aydan itibaren istikrarlı devam ederdik. Çünkü bana öyle geliyor ki bebek bilinçlendikçe oda ayırmak daha zorlaşır. Hele ki bu aylar onların tam da ayrılık kaygısı yaşadığı aylar.

Kolay gelsin.


yasemin_ekin

Biz esimle beraber 3 aydan sonra odasında yatıracagiz diye anlasmistik. Doğduğundan itibaren gece uykularını bizim odamızdaki park yatagında, gunduz uykularını da kendi odasinda yapıyordu. 2 aylikkken ben siddetli bir nezle gecirdim. Aynı havayı solumasın diye geceleri de kendi odasinda yatmaya basladi.

Gece emzirmek icin kalkmak ve odasına gitmek bana çok zor gelmiyor, hatta daha rahat ettim kızım odasına geçtikten sonra çünkü hafif sallanan bir koltuk var odasinda, o koltukta emzirmek, yatakta emzirmekten daha rahat.

Bir de bebekle aynı odada uyuyunca karı-koca iki laf edemiyorsunuz,ışığı açamıyorsunuz,  bebek uyanacak diye. Anne-baba için de ayrı oda daha iyi diye düşünüyorum.


ikicocukannesi

sadece meraktan soruyorum,
benim gibi iki cocuklu olup da,
birinin emdigi digerinin emmedigi durumlarda,
birinin resmen uyanınca mırrr mızz yaptıgı digerinin uykusunu bolmeye hic niyeti olmadıgı kosullarda,
cozum onerisi olan arkadaslara sapka cıkaracagım:)

yok allahım yok!
dusundum tasındım ben cozum  bulamadım bizim duruma:)

nehir baslıgını isgal ettim affola,
bende yararlanayım istedim.

hoscakalın.

imza:mırlayan kardes ve uykuya duskun ablayı aynı odada yatırma girisimde bulunmus lakin sonuc alamamıs ikicocukannesi:)  


nilberk

ikiçocukannesi

evet işgaldeyiz ama inan ben de sana cevap verip çözümü olan var mı şapkan çıkacacak mı
meraktayım :)))

çok çok sabır çok çok kolaylık sana, bol bol uyku mırıl kardeşe,uykuya devam ablaya öpücükler üçünüzeeenilberk

bu arada nehir,

doğru zamanı ekin belirleyecek hazır bir odası varsa küçük denemelere başlıyabilirsin

hep bu oda meselesinde annem gelir aklıma,der ki aman başlıyacam gelişiminize şimdiki aklım olsa (kardeşim sık sık yanlarına giderdi onlar da odasına yollarlardı) sıkı sıkı sarılır izin verirdim benle yatmanıza sonra büyüyüp gidiyorsunuz (kardeşim yurtdışında yaşıyor) öyle hislenip durur :))


evren

Nehir, ben 40'ı çıktıktan sonra Tan'ı kendi odasına geçirmiştim. Emzirmeyi gidip odasında yapıyordum. Hep kendi odasına  ve yatağına alışık olduğu için rahat ettik açıkcası. Diş durumlarında ve 6. hastalıkta yanımda yatırmıştım ama genelde hep kendi odasında ve yatağında yattı. 


esraozlem

Ada 3 ayını doldurana dek park yatağında bizim odamızda yattı. Daha sonra odasına geçirdik. Gece uyanmalarını ikinci ayda bırakmıştı ancak 3.ayında tatile çıkmayı planlamıştık ve orada yanımızda park yatağında yatacaktı bu yüzden önce odasına alıştırıp sonra düzenini bozmamak için tatil dönüşüne kadar beklemiştik. Kısa sürede odasına ve yatağına alıştı. Daha sonra tatillerde kısa süreli de olsa yanımızda (park yatağında) yatması problem yaratmadı.Aysegul_Yagmur_Irmak

Tam 8 aylıktı, kendi odasına geçti. Bir daha da bizim odamıza dönmedi. O zamandan beri hepimiz daha derin, daha kaliteli uyuyoruz. :)


asna

Bizde büyügü 3 aylikken ayirdik ama kücük - bknz. ikicocukannesi ile ayni sebebten - bizimle..


Sevgili ikicocukannesi, benim konustugum arkadaslar hep sunu söylüyor, kardesler bir müddet sonra birbirlerinin seslerine cok alisiyor ve cok ciddi aglamadikca birbirlerinin seslerine uyanmiyorlar. Ben yinede kücügün daha az uyandigi günleri bekleyecegim ama bu durumdanda ciddi rahatsiz oluyorum.

Hayirlisi bakalim :)Cevaplamak için Üye ol