aranızda normal buzdolabının (no-frost olmayan) buzluğunda süt saklayan var mı?

nurturia soruyor: 3

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


yasemin_ekin

Derin dondurucuya oranla saklama süresi daha kısa diye biliyorum. ınternette dolap dereceelri ve süreler ile ilgili birseyler vardı sanki.

http://www.kadinlarkulubu.com/dogum-yapanlar/167154-anne-sutu-saklama-kosullari.html adresinden
Güvenli süt saklama koşulları:

* Odanın serin bir yerinde 6-8 saat
* Buzdolabının rafında 72 saat (3 gün)
* Buzdolabının buzluğunda 2 hafta-2 ay arası
* Derin dondurucuda 6 ay


pinarakin

derin dondurucu da maksimum 6 ay saklayabiliriz ama önerilen 3 ay , normal buzdolabı rafında 24 saat. hatta bizzat denedim.  üzerinden 1 gün geçmişti ki, kokladım süt çok kötü kokuyordu dökmek zorunda kaldım. benim bildiğim normal buzlukta da 1 hafta...


bebegimoldu

Merhaba,

Cok guzel cevaplar gelmis. Ancak benim bildigim kadari ile sütünüzü buzdolabında (buzluk veya en soğuk yerinde) 24 saat, derin dondurucuda 3 ay saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda 6 ay saklanan sutu kullanmak ancak kimyager titizliginde hareket edebiliyorsaniz dogru. Bunu bana doktorum Sn. Kadir Tugcu soylemisti bir muayenemizde.

Eger no frost olmayan buzlukta cozulmeden  saklanabiliyorsa yine 3 aya kadar saklanabilir. Yoksa 48 saatten fazla olmamali.

Bu arada sut stogunu dogru yapmak cok onemli oldugundan  ilk giren ilk cikar prensibini izleyebileceginiz kaplar kullanmalisiniz. Bir Avent annesi olarak ben size Via Kaplari oneririm. Nedenlerini burada yazmistim. Umarim bu bilgiler isinize yarar.

Sevgiler

Cevaplamak için Üye ol