Sezaryen göbeği/midesi gider mi?

sadeceanne soruyor: 10

"9 ayda gelen 9 ayda gider" mottosuna sığınıp iyimserdim bugüne kadar:) Şimdi "Eee 9 ay oldu, mide/göbek hala yerinde" durumuna geçtim. 2 kilom kaldı ama midem/göbeğim garip bir formda.. Dikiş acımdan korse kullanamamıştım. Şimdi spor ve yüzmeden umutluyum.. Tecrübeleriniz ne diyor, vücut eski formuna dönüyor mu?

Bu soruyu cevapla


59 Cevap


yusufunalemi

:( ay  ben daha bu ize adapte olamadım...hatta ılk zamanlar o kısma hiç bakmıyodum giyinirken felan gözüm aynada ama kafa kısmında...soyutlamıştım sanki kesi kısmını.hissizliğe gelince ben zaten ize bakmaya bile dayanamadığım için nerdeee hissizliğini farketmek:)
ama şu an için hissizlik olayı yok gibi yani bayağı azalıyor...


hilaltimur

hamilelik öncesi kiloma dönmeme rağmen, malesef o koca göbek kaldı. sindirim sistemim düzenli çalışırsa sıkıntı vermiyor ama birkaç gün üst üste wcye gidememişsem resmen 6 aylık oluyorum:S ben de kasların kesilme durumundan olduğunu düşünüyordum, sizleri okudum teyit etmiş oldum.


Annegozuyle

Doktorum hissisliğin 2 yıl gibi bir zamanda tamamen geçeceğini söylemişti. Umarım doğrudur:)

Göbek olayı fena, ama sanırım ayaklanınca minikler peşlerinde göbek de gider diye umuyorum. Sezeryan olup, dümdüz göbeğe sahip tanıdıklarım da var sonuçta...

Ama beni çatlaklar daha çok geriyor doğrusu. Göbek, hissizlik, dikiş izi bir yere kadar, ama çatlaklar:((( Neyse ki az, ama yine de var işte:(


Sem

egzersizi emzirdiğim için doktor önermedi. özellikle egzersiz sonucu kaslarda biriken laktik asit süt ile bebeğe geçiyormuş. kuzucuğuma kıyamadım ama bu konuda daha ayrıntılı bilgisi olan var mı?
 


elvan

benim doktorum da tam tersini söyledi. yani sporu önerdi... spor yapmak mutluluk hormonlarını salgılamaya sebep oluyormuş ve bu da anne sütünün artmasını sağlıyormuş...

ama spor yapan var mı? tabi ki yok :) ben de şunu soracağım mekik çekmek sezeryan yerine zarar verir mi? o bölgeyi sıkılaştırmak için nasıl hareketler yapmak lazım?Ozge

Ben zarar vercegini sanmam. Evet ya hic spor falan yaptigimiz yok...Burda sporla yakinda ilgilenen bir arkadasim var, kendisi de hobi olarak pilates, yoga, turbo kick falan gibi dersler de ogretiyor, hemen hemen her gun kosar...O demisti bana aslinda en iyisi pilates, yoga olur o bolgeyi calistirmak icin diye...ama yapan var mi? yok:)


hande

Gerçektende eğer fazla enerji açığa çıkartan sizi yoğun terleten sporlar sonucu kaslardan laktik asit açığa çıkıyormuş ve bu da süte geçermiş. Tavsiye edilen ya hafif sporlar yoga, yüzme, yürüyüş gibi ya da sporun hemen öncesi bebeğinizi emziriceksiniz ve spor sonrası 90dk emzirmiyeceksiniz ve göğüste birikmiş az miktardaki ilk sütü sağıp dökmek gerekiyormuş. ben de doğum sonrası çok araştırmıştım. ama işe başladıktan sonra neredeyse hiç spor yapmadım:( 2 aydan sonra sezaryen yerine zarar gelmez yavaş yavaş başlana bilir  diye biliyorum. 6 aydan sonra tamamen normal egzersizleri bütün sezaryenliler yapabilirler.


esraozlem

Doktorumun 6 haftanın sonundaki (40'ım çıkınca yani:) kontrolde bana önerisi göbek kaslarımı güçlendirmek için mekik çekmem gerekliliği ve handenin bahsettiği gibi hafif sporlar yapmak şeklinde olmuştu.mucize

irmakyağmur, ilk doğum sezaryen oldu diye ikinci de sezaryen olmak zorunda değil, muhtemelen biliyorsunuzdur ama yine de yazmak geldi içimden. Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) yaptıran doktorlar araştırırsanız bulabilirsiniz sanırım. Benim de göbeğim 4 aylık hamile gibi duruyor. Doğal doğumda göbek daha kolay gidiyordur diye düşünüyorum.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Evet bunun mümkün olduğunu biliyorum tabiki. Benim ailemde 3-4 kuşak annelerde de hep normal doğumdan kaynaklanan sıkıntılar olmuş, anlık sıkıntılar değil, bir ömrü etkileyen. Bu yüzden ben oğlumu sezaryen doğum ile dünyaya getirdim. Yoksa hamileliğimdeki anlık bir şeyden dolayı zorunlu olarak sezaryen olmuş olsaydım evet kesinlikle bunda normal doğumu düşünürdüm. Böyle anneler görüyorum. 

Çok şükür ben çok memnun kaldım sezaryen doğum yapmaktan. :) Siz ağlaya zırlaya olmuşsunuz, ben güle oynaya oldum. :)  

Ama en baştaki kiloma dönmeye 2 kilo kala göbeğim dümdüz olmuştu.Cevaplamak için Üye ol