İçinden çıkamadığım yemek sorunu.

Neslihan soruyor: 8

Dün akşam Doruk yemeğini yemedi. İkinci bir alternatif olarak kiymali makarna vardi ama biz yemeğini yemediği icin masadan kaldirdik. Biz makarnaya gectigimizde cok agladi ama yemegini yemedigi icin makarnayi da veremiyecegimizi soyledik. Onun onunde makarna bogazimdan o kadar zor gectiki. Ama ben sunun ayrimini yapamiyorum: Tadina bile bakmadigi bir yemegi yemedigi icin sofradan kaldirmali miyim yoksa ikinci bir alternatifmi sunmaliyim? Sunu da belirmeliyim ki Doruğun yedigi 5-6 adet yemek var sadece: Dolma, eksili kofte, izgara kofte, kereviz, makarna, sehriyeli tavuk corbasi. Bir çocuğun kurubakliyat, sebze, et, balik, yani herseyden dengeli bir sekilde yemesi lazım. Bu durumda benim oğlum doğru beslenmiyo malesef.
Aksam yemeğini yemediyse, zaten iki-üç saat sonra süt içip midesini doldurucak; öğlen yemeğini yemezse de 4 gibi ara öğünü var (muzlu yoğurt) Yani bir şekil karnı doluyo ama gereken besinleri alamıyoruz görünüyo bu durumda.
- Onune koymak (suslu bile olsa) bir seçim değil
- Çocukların tabiki bir damak tatları var ama bu kadar az cesitlilik sorun değil mi?
- Bildiği ve yediği şeylerin dışında tadına bakmaya bile yeltenmiyo malesef.
 

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


defdef

Doruk'cuğumu üzmeyin :) Onun da bazen canı sadece makarna isteyebilir, hatta bir öğünü boş geçebilir. Bu duruma üzülsek de o bıdık şeylerin seçimlerine bazen saygı duymalıyız, ne kadar istemesek de... Ayrıca makarna kıymalı olduğundan bir öğünde sadece onunla da karnını doyurabilir bence.


baldanadam

Merhaba
Bizdede benzer sorunlar çıkıyor. Yemek seçme bu kadar belirgin olmasada var ama inatlaşmamaya gayret ediyorum.  Mesela sizin durumunuzda olsam baktımki nuh diyor peygamber demiyor sofradaki herhangi bir olumlu davranışını fırsat bilip hımm boyle davrandığın için makarnanı yemene izin vereceğim ama  ilk yemek neyse onun da tadına baksan çok sevinirdim derdim.
Başka bir alternatifte benim oğlumda işe yarıyor bir ondan bir ondan sırayla yemek yani bir tarafta sevdiği bir lezzet diğer tarafta yemesini istediğim. Bu şekilde yemesini sitediğim şeyden bayağı yedirebiliyorum arada itiraz ettiği de oluyor ama sırayı bozma diye diretiyorum tabi yine son kazanan o oluyor ama benim için ne kadar yerse kar kalıyor.


Damla

Neslihan,

Benim de en büyük endişelerimden biri Ilgaz'ın yemek seçen biri olması. Sanırım bir çeşit takıntı aslında bu. Ilgaz'ın seçtikleri hala çok dönemsel. Geçen sene afiyetle kereviz yerken, bu sene bir sürü sebzeyi hatırlamıyor ve tadına bile bakmak istemiyor. Bu kışa kadar bizimle aynı porsiyonda balık yerken, şimdi bir-iki lokma alıp bırakıyor. Ama önceden domates ağzına koymazken şimdi elma gibi ısırarak domates yiyor mesela.

Biz de benzer şeyler yaptık. Yemekleri sıraya dizdik. Önce açken en yemeyeceğini düşündüğü şeyi sunduk. Sofrada otorite ne kadar artarsa, işlerin o kadar kötüleştiğini fark ettik sonra.

Öncelikle yemekleri sıraya koymanın ve birini yemeyince öbürünü de vermemenin (varken) özellikle kötü etkilediğini söyleyebilirim. Çünkü o verilmeyen yiyecek bu kez ödülmüş gibi oluyor ve daha da kıymete biniyor. Alternatif olarak seçenekleri azaltmayı denedik bir süre, tek çeşit yemek yapmak ve diğer yemeklerin yanında makarna, pilav yapmamak gibi. Bu da iyi olmadı, bir akşam neden başka yemek yok diye ağladı. Sonra konuyu yeniden araştırdım. Aşağıdaki dökümana ulaştım, çok rahatlattı beni:

http://www.babycentre.co.uk/toddler/nutrition/fussyeaterexpert

Benim bizim durumumuz için çıkarımlarım şunlar oldu:
* Bir araştırmada annelerin %49'u çocuklarının yemek seçtiğini belirtmiş, bu çocuklar aslında yeterli çeşitlilikte yiyormuş. Bana Doruk gayet iyi yiyor gibi geldi, protein, süt ürünleri, sebze, meyve, karbonhidrat hepsinden yiyor. Çocukların içgüdüsel olarak kendi ihtiyaçları olanı almakta gayet başarılı olduklarını yazmışlar.
* Okul öncesi dönemde, çocuklar birden yemek seçmeye başlayabilirmiş. Bir yemeği sırf dokusu, görüntüsü, daha önce hasta olduklarında gördükleri bir şeyi hatırlatması gibi nedenlerle reddedebilirlermiş.
* Çocukları asla yeni yemek denemeye zorlamamak gerekirmiş.
* Şunu öneriyor. Seçenekleri sınırlı tutun (bu akşam ne yemek pişireyim diye sormayın) ama her yemekte sofraya olan tüm seçenekleri çıkartın ve mutlaka her öğünde sevdiği bir yiyecek olsun.
* O istediğinden alıp yesin. Ona bir yiyeceği tatması için ısrar etmeyin. O yiyecek sofraya 3-4 ayrı kez çıktıktan ve sizin yediğinizi gördükten sonra kendiliğinden denemek isteyebilir. Deneyip yerse tepki vermeyin.

Zamanında bu sıralama işine o kadar kasmışız ki ( bir sonraki öğünü vermemeyi de başaramadık hiçbir zaman üstelik, ilk yemek uzardı sadece) dün çorbanın tadına baktı, mercimek çorbası biraz pütürlü olmuş. Yüzünde beğenmediğini gördüm. Çorbanı yiyecek misin diye soruyorum, evet diyor, makarnayı da ketçapla yiyeceğim diye ekliyor. Ama çorbanı yemiyorsun alayım mı diyorum, zorla bir kaşık daha yiyor. Ilgaz çorbanı sevmediysen alıp makarna verebilirim zorla yeme dedim, ne kadar sevindiğini görünce de çok üzüldüm.

Bir de okul yöneticimizin genel yorumlarından öğrendiğim bir yaklaşımı ekleyeyim. Buradaki "çorbanı yemiyorsan alayım o zaman"ı söylerken samimi, doğal olmak gerekiyor. "Bak alayım da gör sen" tonlamasının olmaması gerekiyor. Aynı şekilde ortaya onun yemeyeceğini düşündüğümüz yiyecekleri koyarken onun yakınına koymak, "ay çok güzelmiş falan" gibi tripler yapmamak gerekiyor. Çocuğu "gerçekten" kendi haline bırakmamız gerekiyor yani.


Damla

hulyavetuna, bu kakalama kısmı var ya, yaşı büyüdükçe kakalama taktiklerinin hepsini çözüyor. Sen daha zekice kakalama taktikleri bulmak zorunda kalıyorsun. Çocuk bu arada seni fişliyor. Özellikle senin sunduklarına şüpheyle yaklaşmaya başlıyor. Yani kullanmıyor olsa bile, bu annem gene bana yararlı bir şeyler yedirmeye çalışıyor, ben makarnayı kasayım diye düşünüyor. Sonra işler sarpa sarıyor.

Çocukta nasıl bir korunma içgüdüsü varsa, annede de çocuğa bir şeyler yedirme içgüdüsü var. Herkes çocuğu ne yemiyorsa, öbür yediklerini düşünmeden, yemediklerini yedirmeye çalışıyor. Ama ben artık en iyisi, "sıfır kakalama" diye düşünüyorum. Bunu nasıl başaracaksın dersen, bilmiyorum :(

Vitamin desteği vermiyorum bu arada. Çünkü eğer vitamini eksikse, canı mutlaka o vitaminin olduğu bir şeylerden çeker içgüdüsel olarak ve böylece farklı şeyler de yemeye alışır diye düşünüyorum.EmineKartal

Peki bu aşamaya ve bu yaşa gelmeden önce bunlarla karşılaşmamak, her besin grubundan ve ağırlıklı olarak yararlı yiyeceklerden yiyen bir çocuk yetiştirmek için ne yapmak lazım? Önceden nasıl bir önlem alınabilir? Yani 1 veya 1,5 sene önce şöyle yapsaydım belki şimdi istediğim gibi sağlıklı beslenirdi diyor musunuz? Beyza 9 aylık ve bir süredir öğlen yemeklerinde denemediğimiz çorba, yemek kalmadı; ama istemezse kesinlikle yemiyor. Şu dönemki yemek istemeyişini diş çıkarıyor olmasına bağlıyorum; ama bunun devam etmesinden korkuyorum. Bana tavsiye edebileceğiniz bir şeyler var mı?


Damla

Bu soruda bir bölümde Hande'nin önerileri var. Ben bunları okuduğumda, biz bunları yapsaydık, Ilgaz'ın yemek alışkanlıkları çok daha iyi olurdu diye düşünmüştüm. Çocuk her döneminde her şeyi yemeyecektir, ne yaparsanız yapın, ama bunlar değişken. Bunu kabul etmek ve zorlamamak lazım.

Biraz da bolluktan sanırım. Yani eğer besin azlığı olsa, çocuk bulduğunu yiyecektir. Fazla olan şeyin pek değeri kalmıyor.

http://www.nurturia.com.tr/questions/e11ca59c-a6c5-428f-8f6c-9ca2007a7058/1/nasil-sebze-yedirebilirim


esraozlem

Bizim yöntemimiz de Hande'nin önerdiği gibi genelde çok fazla alternatif sunmamak ve aynı şeyleri yemeye özen göstermek. Çünkü bu dönemde bir de fazlasıyla taklit etmeye odaklı olduklarından Ada elimizde ya da tabağımızda farklı bir şey görmeye dayanamıyor. Ve mutlaka bizim yediğimizden yemek istiyor. Aynı yemekleri yediğimiz zaman sorun olmuyor böylece. Ve ayrıca yemediği zaman ısrar etmemek de işe yarıyor ciddi şekilde.

Bir de doktorumuz 1 yaş kontrolünde bize şunu önermişti. Normalde de yemesi için asla zorlamayın ama özellikle hasta olduğu dönemlerde normalde yediği bir yiyeceği reddederse kesinlikle yedirmek için kasmayın, bir şekilde çocuklara kodlanıyor ve hayat boyu o taddan nefret edebiliyorlar demişti. Normal şartlarda da zorlamasak da hasta ya da diş yüzünden rahatsız olduğunda özellikle ısrarcı olmamaya ayrıca dikkat etmeye çalışıyoruz.

Ben pilav/makarna gibi ayıla bayıla yediği yemekleri sırayla değil de diğer yemeğin yanında vermeyi tercih ediyorum. Sebze yemeğini Ada'nın önüne farklı bir tabakta koyuyorum ve kendisi yemeye çalışıyor. Kendi yeme olayını çok ciddiye aldığı için döke saça da olsa yemiş oluyor. Pilav ya da makarnayı da zaten önünde durduğu için istediği şekilde yiyebileceğini biliyor.

Bu yöntemi 1 yaşından beri çok severek yediği yoğurdu bırakması üzerine de uygulayınca işe yaradığını gördüm. Yoğurdu eskiden akşamüstü ara öğün olarak tek başına veriyorduk. Ama bir ay kadar önce reddetmeye ve inatlaşarak ağzını bile açmamaya başlayınca bir süre kestik. Sonra yemeklerin yanında bir kase yoğurdu direkt önüne koymaya başladım. Önceleri sadece kaşığıyla oynuyor ve ağzına hiç götürmüyordu ama sonra diğer yemeğin içine karıştırmaya o şekilde yemeğe çalışmaya başladı. Dün akşam 2 biber dolması ve bir kase yoğurdu her yeri yoğurt olsa da döke saça afiyetle yedi. Aralarda sade yoğurt yedirmeme izin de verdi :)


Aysegul_Yagmur_Irmak

Oğlum Yağmur da yemek konusunda çok önyargılı, daha tadına bile bakmadan en sevdiği şeyi bile reddettiği oluyor. İlla bir diline değecek, tadını alacak sonra açacak ağzını. Bir de maalesef şarkılar söyleyerek, başka şeylerle meşgul ederek yeme moduna geçtik. Ahhh ahhh birkaç ay öncesine kadar her öğün düzenli olarak tüm mamalarını yerdi, içim nasıl rahattı. Hep öyle gidecek sandım. Bir lokma bile artırmazdı. Şimdi çoğu zaman zar zor bitiriyoruz mamasını. Yemek deseniz bizde de çok az. Akşam bizim yemeğimiz neyse ondan yediriyoruz, zaten bol salça ve tuz kullanmıyoruz yemeklerimizde. Ama bana göre doyacak kadar yemiyor. Yakın zamana kadar yoğurdunu kendim mayalıyordum, şimdi onlarla uğraşacak gücü kendimde bulamıyorum hamilelikten dolayı ve sütaş babymix yoğurt alıyorum, severek yiyor neyse ki.

Ekmek, börek, kurabiye gibi hamur işi şeyleri çok seviyor, iyi de besleyici değil ki. Meyve seviyor işte. Et seviyor ama işte tadına bakar da yemeye karar verirse. Sebzeyi de eh işte, çok sevdiğini söyleyemem.


Cevaplamak için Üye ol