1.5 yaş konuşmama

ilknurbade soruyor: 5

Merhaba kızım 18 aylık ve konusmuyor. Sadece susadaiginda buu diyor. Bizim soylediklerimizi anlıyor epey kelime biliyor nesbeleri gosteriyor vs. Gelişimi normal dedi doktorumuz. Fazla tv izletmiyorum ve sürekli onunla konuşuyorum. Konuşma sürecini hizlandirmak için neler yapmalıyım tavsiyesi olan var mi?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


nisa2010

Daha çok erken bence.


guta

Kendi haline bırakın, henüz 1.5 yaşında.


aycancan

En etkilisi büyük resimli kitaplar. Artı eğitim kartları var onlarda işe yarıyor. Bunlar kavramları, nesnelerin isimlerini öğretiyor çocuklara, tek tek kelime olarak öğreniyor. Akıcı konuşma için temel olan ailede oyuun içi geçen konuşma ve KENDİ YAŞITLARI İLE oyun sürecinde geçen konuşma. Çocuklar herşeyi oyun ve taklit ile öğreniyorlar. Konuşmada dahil buna. imkanınız olduğu sürece konuşan kuzenlerin komşuların çocuklarının arasına dahil edin. 


Bu arada benim bu konuda bir eğitimim yok sadece bu alanla ilgili çok kitap okudum. 2,5 yaşında bir kızım var ondan deneyimlediklerimdir bu söylediklerim. Bir şey daha var konuşmuyor demek için çok erken sadece biraz zaman ve fırsat tanıyın. ama boşvermişlik de yapmayın.


ilknurbade

Cevap için tsk. ederim ben de konu ile ilgili okumalar yaptım kızım nesnelerin isimlerini evet biliyor ogreniyor sadece kendisi söylemiyor. Başka cocuklarla bir arada olma işini gerceklestiremedik. Buna dikkat edecegim
Cevaplamak için Üye ol