uyku süresi

METEALTAN soruyor: 3

arkadaşlar merhaba,
bebişim 3.5 aylık geceleri 2,53 saatten fazla uyumuyor mutlaka uyanıpbeslenmek istiyor bu normalmi? bu gece aç kalma süreleri ne zaman uzayacak birde gündüz belli rutinde uyuyan bebiş akşam oldumu hep huzusuz oluyor ve 23 lere kadar uyumuyor gözleri kapanyo esnemekten bitap ama uyumuyo:( tecrübelerinizi paylaşırmısınız.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


fistikcik

3,5 aylık bebek için gece uyanmaları son derece normal. 7-8 aylık olana kadar gece uyanmamasını pek beklemeyin. Bazı kitaplar 4-6 ay arası gece kesintsiz uyumalı derler ama gerçeklik pek bu duruma uymaz. Eğer kilosu yerindeyse 6. aydan sonra gece beslenmesini kesmek mümkün. O zaman gece uyanması azalabilir.
Gündüz belirli bir rutinde uyuyor demişsiniz ama önemli olan sabah kalkış saati ve uyku aralarındaki süredir. Sabah geç kalkıyorsa akşam 23'ten önce uyumak istemeyebilir. Sabah güne 7'de başlamasını sağlayın. Bu ayda gündüz son uyanmasından sonra maksimum 1,5-2 saat sonra tekrar uykusu gelir. Ama akşam üzeri 17'ten sonra tekrar uyutmayın kş gece uykusuna en geç 19:30-20:00 gibi geçmiş olsun.


EmDeAnne

Sağlıklı bebekler karnı tok olduğu ve gaz sorunu olmadığı sürece uyuma eğilimindeler. Ben çocuklarımda onların uyanmasını beklemeden kendim uyanarak emzirme metodu kullandım. Bu şekilde bebeğin uyanmasını engellemiş oluyordum. Ayrıca gece emzirdikten sonra bez durumunu da kontrol ediyordum. Aksi durumda kendi uyanısa 10-15 dk ile atlatılamıyor, bir de uyutmak için zaman harcamak gerekiyor. Gaz sorunu için de bazı bebeklerde 5 aya kadar sürebiliyor maalesef:(. Benim ilk çocuğum kız ve onda gaz sorunu daha fazlaydı, oğlumda çok şükür daha kolay atlattım. Gaz sorunu için de bebeğin ayağına sıcak tatbiki yapıyordum (ütü ile ısıtılmış bez veya ılık su termoforu kullanarak). 6. aydan sonraki uyanmaların sebebi ise karnının doymamasından kaynaklanabiliyor, ben yatırmadan 1-2 saat önce ek formül mama veriyordum, bu şekilde daha uzun uyuyorlar.


METEALTAN

okadar uzun uyku hayal gibigeldi ama düşüncesi bile hoş :) cevaplar için teşekkürler en zorzamanı geçti sayılır bunada şükür ,Cevaplamak için Üye ol