5 aylık bebegimde basma refleksi yok ve donemiyor. .

haydibebegim soruyor: 10

Merhaba  5 aylık kız bebeğimi bugün çocuk Dr una götürdüm. Reflekslerine  baktı. .iki kolundan tutup  havaya kaldırdı  basma  refleksine  baktı .hala yok basma dedi. Bütün refkekskerine  baktı. Bi sıkıntı  görmedi. 1 ay sonra  tekrar gelin tekrar bakalım reflekslerine dedi. Gene basma  refleksi yoksa o zaman  nörolojiye  göndereceğim sizi dedi. Sizce durum vahim mi hocam bu kadar? Çok mu anormal basma  refleksinin  hala olmaması ..kasları  çok yumuşak dedi kızım için. .cok endiseliyim . Kızımin  herseyi normal bi tek basma  ve yerde dönme yok.sadece yan duruyor .destekli oturuyor. .

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ayberke

Her bebegin gelisımu farklıdir dönme icin erken bu arada ďonmeyide aynı anda yapamazlar.Yüzustunden sırt üstüne sırt üstünden yüz ustüne aynı zamanda donemiyorlar aralarinda 15 20 gün fark oliyor.Ama once birini yaptiktan sonra digerini yaptiktan sonra firt firt donuyorlar.Basmayı hatirlayamadim ama endise etmeyin her coxuk zamani gelince yapiyor.Zaten kontrol.altindasiniz bir sıkinti olursa illaki yonlendirirler.


cerodero

Bizim kızda 5 aylıkken ne basabiliyordu, ne dönebiliyordu. Hiç endişelenmeyin. Doktorumuzun bu ay bunları yapmazı lazım dediği hiçbirşeyi zamanında yapamadı hep 1 ay geriden gitti. Gerçekten her çocuğun gelişimi farklı oluyor. Ama sonunda hepsi büyüyorlar endişelenmeyin.


duiss

Benim kizimin da basma refleksi zayifti dr umuz gunde 1 ml mollers balik yagi onerdi. Suan basmaya basladi. Dr unuza danisabilirsiniz


haydibebegim

Arkadaşlar  teşekkür ederim  cevaplar icon.hipotoni  olabilir mi bebeğimde  allah korusun. Çok korkuyorum. .


haydibebegim

Duiss  sizin bebeğiniz  kaç aylık? ayazlali

Hipotoni daha erken anlaşılırdı diye düşünüyorum, başını tutamaz hipotonik bebekler diye biliyorum. Benim ilk oğlum 9 aylık döndü, 16 aylık yürüdü, rahatına düşkün bir bebekti. Doktoru hiç endişelenmedi. Şimdi de ilgisi olmayan hareketlerde sanki doktorunuzun dediği gibi kasları yumuşak, yani nasıl diyeyim, bırakıyor sanki kendini. Ama ilgilendiği ince motor, ya da motor hareketlerin hepsini çok da güzel yapıyor, yani tamamen ilgi alanına bakıyor diyebilirim. Doktorunuz takip ediyor, bence endişelenmek için çok erken. Içiniz rahat olsun, doktorunuz gerekirse yönlendirecek zaten. Mutlulukla sağlıkla büyütün bebeğinizi.


haydibebegim

Teşekkürler arkadaşlar. Dün yan çevirdim  sonra kendi yüzüstü döndü. Hala basma yok ama😣


duiss

Benim kizim da 5 aylik. 4. Ayda basladik balik yagina tabi devit 3 de aliyorhaydibebegim

Ben de başlayayım  olmadı. .ne zarari  olacak ki.


mrslikbr

Vitamin eksikligi olabilir benim halamin torunuda 6 bucuk aylikken basamiyordu b 12 si eksikmis o tamamlaninca hersey duzeldi


Cevaplamak için Üye ol