2 aylik bebegim gunduz uyumuyor.

denizderya1 soruyor: 10

2 aylik oglum var gunduzleri uyumuyor geceleri de boluk boluk uyuyor. Ailemden uzakta yalniz bakiyorum. Cok zorlaniyorum tukeniyorum. Neler yapabilirim nasil sabredebilirim kendinizi nasil guclu kiliyorsunuz anneler. Yorgunluktan zorluklardan midem yaniyor kalbim carpiyor.

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


annesininnecesiii

benimki emiyo yari uykuluyken yatiriyorum isigi kapatiyorum kendi kendine uyuyo. ama bunu basarmak biraz zaman aliyo. ben cok ugrastm en sonunda basardim. bugune kadar cok sey denedim kundak yaptim carsafta salladim ayagimda salladim besikte salladim ama hic biri tam uykuya dalmasini saglamadi. bende cabaliya cabaliya emzirip tam uykuya dalmadan yatirmaya alistirdim istisnalar disinda gece ya iki defa uyanir yada uc defa aksam sekizde bi uyur sabah dokuz bucuk ona kadar . tabi bi huzursuzlugu yoksa


denizderya1

yatağa yatırınca yatağı sallıyor musun ya da pış pış pat pat yapıyor musun. biraz zor oldu başarması diyorsun nasıl aşamalarla başardın anlatabilir misin. ilk başlarda da ağlasa da almadın  mı yataktan.


annesininnecesiii

ilk zamanlar agladi koydugumda aldim kucagimda pispisladim. sakinlesince geri yatirdim. bu bi sure boyle devam etti. bir hafta on gunde alisti kendi kendine uyumaya. simdi biraktigim anda sagina yada kendiliginden donuyo ve uykuya daliyo ama su var gunduzleri uyutmak icin zorlamiyorum cok uykusu geldiyse belli ediyo emzirip yatiriyom yok istemiyosa oyun oynuyo muzik kutumuz var onu dinliyo babasiyla oynuyo vakit geciriyo yoruluyo gecede rahat uyuyo.gece yatirdigimda hic pispislamiyorum artk ilk zamanlar yapiyodum artk onuda biraktim alisinca uyumaya basladi kendi kendine sadece isigi kapatmam yeterli oluyo. 


denizderya1

Cok sagolun dediklerinizi uygulucam. Sizin odanizda mi yatiyor odasini ayirdiniz mi


annesininnecesiii

on bs gundur ayri yatiyorum ama odalarimiz yanyana ve kapisi acik sureklidenizderya1

Ben de üç aylık olunca oğlum odasını ayırmayı düşünüyorum. Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Bebeğinizle sağlıcakla kalın.


momofprincess

Merhaba, merak etmeyin düzene girecek herşey. Bebekler belli bir rutinlerinin olmasını çok seviyorlar. Bir rutin oluşturun mesela beslenme, oyun/aktivite, alt değiştirme, masaj, ninni, uyku, gün içinde her ne yapıyorsanız işte. O rutini gün içinde tekrarlayın. Her gün aynı saatlerde yapmaya çalışın bu rutinleri. Biz eğer uyanma saatlerimiz değişmezse şöyle yapıyoruz: 07:00 kalkış, 7-8 arası beşikte oyun (genelde dönüyor ve fiziksel hareket ediyor :)) ve alt değiştirme, 8:00 beslenme, 8-9 arası ana kucağında oyun, 9-10 arası anne ile temas halinde oyun (genelde bizim yatakta yuvarlanıyoruz, oyuncaklarla oynuyoruz, aynaya bakıp konuşuyoruz, kol ve bacak hareketleri yapıyoruz :)), 10:00-10:30 uyku. Uyandıktan sonra aynı rutini tekrarlıyoruz günde 3 kez, araya farklı şeyler de girebiliyor tabi dışarı parka ya da markete çıkma gibi. Bu düzen 4.ay itibari ile oturdu bizde ve zamanla kendim keşfettim. Bilseydim daha erken bir rutin oluşturmaya çalışırdım. Bebekler uykuları geldiğini belli ediyor aslında, işaretleri izleyin. Gözlerini ovuyor, kulaklarını çekiştiriyor olabilir ya da ağlayabilir. Ağladığında ben hep gazı mı var ya da aç mı diye düşündüm uyku hiç aklıma gelmezdi. Uyutmayınca daha çok ağlayıp uykusunu iyice açıyorlar, bir şekilde uyuyamayınca ya da uyutulmayınca vücut uykusuzluğa direnebilmek için adrenalin salgılıyor ve uyku iyice açılıyor, ağlamalar artıyor. Herşey düzene girecek merak etmeyin güzel günler yakın :) 


denizderya1

tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim @momofprincess. dediğiniz gibi uykusu gelince belli ediyorlar aslında huzursuz oluyorlar göz ovuşturma vs. bizim sorunumuz ben uykusu geldiğini anlamama rağmen uyutamıyorum :( Siz nasıl uyutuyorsunuz uykusu geldiğini anlayınca.momofprincess

Rica ederim. 

Bulunduğu yerden kucağıma alıp emziğini veriyorum, gözlerini kapatması için 1-2 dk bekliyorum loş ışıklı bir yerde ve yavaşça beşiğine bırakıyorum. Bu kadar :)) 

Bu duruma gelene kadar çok uğraştım tabi ki. Kızım ilk 3 ay sadece ama sadece kucakta uyudu, benim, annemin, eşimin kucağında.. beşiğine bıraktığımız an uyanıyordu. Kucağımda 5-6 saat uyuduğunu ve uyanacak diye yerimden kıpırdayamadığımu bilirim wcye gidememek dahil :) bazen de hiç uyumazdı, ağlar ağlar dururdu özellikle gece uykusu öncesi. Sebebini bilmiyorum ama gece ağlamaları kesildi. Belki de dünyaya adaptasyon süreci tamamlandı bilemiyorum :) gündüz uykusuna alıştırmak için farkında olarak yaptığım tek şey sanırım onunla uyumak, o uyurken yanında yatmak oldu. Bizim yatağımızda yanıma aldım ellerini tuttum, okşadım, pışpışladım, ben de gözlerimi kapattım. Nefesimi hissede hissede uyudu. Derin uykuya geçince yavaş yavaş yanından kalkmaya başladım, ilk başlarda uyandı, sonraları alıştı uyumaya devam etti. Uyandığında hep yanında oldum ama, tekrar pışpışladım. Böyle böyle alıştı, sonra baktım beşiğine koyuyorum kendi kendine uyuyor. Sanırım güven duygusunu aşıladım ona, oralarda olduğumu, uyanınca yanında olacağımı biliyor :) uykuya alışma sürecinde bizim için önemli şeyler şunlar oldu; kucak, okşamak, ellerini tutmak yani bir şekilde yakınlık hissi, pışpış sesi (en önemlilerinden biri), emzik (emme refleksini tatmin etmek gerçekten çok işe yarıyor), loş ışık (ilk başta gözlerini daha hızlı kapatmasına yardımcı oluyor). Sallamadım hiç sadece kucakta gezdirirken biraz sallanmış olabilir yürümenin etkisi ile. Ama beşikte/yatakta hiç sallamadım. Yine de sallama da çözüm olabilir. Kundak da aynı şekilde. Bebeğiniz 2 aylık sanırım, henüz dünyaya adapte olmadı. Doğum sonrası ilk 3 aylık döneme hamileliğin 4.trimester’ı deniyor duymuşsunuzdur. O ne isterse nasıl isterse öyle olacak, eğitemezsiniz. Söylediğim şeyler ve güven duygusunu aşılamak yardımcı olabilir. Harvey Karp’ın Mahallenin en mutlu bebeği kitabını okudunuz mu? Bu ilk 3 aylık dönemi nasıl en az hasarla atlatırsınız onu anlatıyor. Tavsiye ederim. Herşey yoluna giriyor merak etmeyin ilk 3-4 aydan sonra. Tabi o zaman da başka şeyler başlıyor dış dünyanın ilgilerini çekmesi, hareketlenmeler ve diş gibi. Yani bitmiyor, bitmeyecek bunlar ama çok keyifli zamanları da çok yakın merak etmeyin :) 


denizderya1

mahallenin en mutlu bebeği kitabını okudum ama uygulamaya gelince işler değişiyor. Bir düzensizlik var sallanmayı seviyor diye 3 gün hamakta uyuttum güzel uyudu. 4. gün istemedi hamagı kucağımda uyudu kucağımdan bırakmadan. Birşeyi tam seviyor bu yolda gideyim diyorum bikaç gün sonra hopp başa dönüyoruz. Dediğiniz yöntemleri de deneyeceğim. Akşamları kaç gibi yatırıyorsunuz.Cevaplamak için Üye ol