7 aylık bebegim çorba ve corba kıvamındaki besinleri yemiyo verdigim an çıkartıyor

urasbebek soruyor: 7

7 aylık oglum bebelak kahvaltı ve diğer mamalarını kendi yaptıgım çorbaları pirinç unundan muhallebi yi yemiyor verdigim ilk kaşıkta ögürüyor. sadece meyvepüresi ve bebek bisküvisi yedirebilirorum. akşam 9 da uyuyup sabap 7 ye kadar belki 20 kez emmeye uyanıyor bende aç oldugunu düşünüyorum. bu ayda geceleri bu kadar sık kalkması ve çorba kıvamındaki gıdaları redetmesi normalmi ? ve sizce aç oldugu içinmi uyanıyor emzik verdiginde istemiyor geceleri ama gündüz emzikle uyuyor.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
Bebeğiniz çok haklı, siz olsanız siz de yemezdiniz o mamaları :)
Bebeğinizin ne kahvaltı mamasına ve diğer mamalara, ne de muhallebiye ya da bebek bisküvisine, hatta çorbaya ihtiyacı yok. Bunlar lezzetsiz oldukları gibi gereksizdirler (bazıları sağlıksızdır ayrıca).

Bebekler kendileri için neyin iyi, sağlıklı ve ihtiyaçlarına uygun olduğunu bilirler. Biz yetişkinler bu özelliği çoktan kaybetmişizdir. Bebeklerin de kaybetmemesi için onları doğal besinlerle beslemek gerekir.

Bebeğiniz desteksiz oturabiliyor mu ? Evet ise ek gıdaya hazır demektir. Oturamıyorsa hazır değildir, biraz daha bekleyebilirsiniz.

Eğer desteksiz oturabiliyorsa kendinize tepsili bir mama sandalyesi edinin. (Olması şart değil, ama böyle daha pratik oluyor). Yere bir örtü serin. Bebeğe uzun kollu önlük giydirin. Mama sandalyesinin tepsisine damağıyla ezebileceği yumuşaklıkta (ancak elinde dağılmayacak kadar sıkılıkta) besinler koyun. Bırakın mıncıklasın, keşfetsin. Bazılarını yere atacaktır. Bazılarını üstüne başına sürecektir. Bırakın yapsın. Önce yiyecekleri keşfedecek ki sonra yiyebilsin. Bu aylarda bebek herşeyi ağzıyla keşfeder. Mutlaka besinleri ağzına götürecektir. Beğenirse yiyecektir de.

"Nasıl olur, tıkanır, boğazına kaçar, yutamaz, dişi yok, çiğneyemez" dediğinizi duyar gibiyim. Dişe ihtiyacı yok, damağıyla ve diş etleriyle ezebilir pek çok besini. Örneğin olgun bir muzu. İyice yumuşak bir armutu. Haşlanmış karnıbahar, brokoli ve havucu. Ve bunun gibi pek çok besini. Elbette boğazına kaçma riski olan sert ve küçük besinler (fındık, fıstık, üzüm gibi) henüz vermeyeceksiniz. Üzümü ilerleyen aylarda önce ikiye bölerek vermeyi deneyebilirsiniz. Ekmekten korkunuz olmasın, ekmek ağızda tükürükle yumuşayarak kolayca dağılır. Başka pek çok besin için bu böyledir.

Bu yönteme Baby Led Weaning (Bebek kontrolünde beslenme) adı verilir. Bu yöntemle hem bebek kendisi yediği için severek yer, yemekleri reddetmez. Hem de gelişimi için önemli beceriler edinir.

Bu yöntemi izlerseniz çok rahat edersiniz. Internet'ten araştırabilirsiniz. Bu yöntemi izlemez iseniz dahi bebeğinize ilk vereceğiniz besinler lütfen hazır mamalar, muhallebiler, bebek bisküvileri vs olmasın. Yoğurt, meyve püresi gibi doğal seçenekler varken niye bunları tercih edesiniz ?


CokBilmis

fistikcik, profesyonel gibi konuşuyorsun artık. Kendi kendine soru sormalar, cevap vermeler filan :)))

fistikcik'in sözünün üstüne söz söyleyemem; zaten söylenecek bir şey bırakmamış :)


neretva

+1 Dişleri çıktıktan sonra bile uzun süre damakla eziyorlar.


simurkuz

Merhabalar benim de oğlum aksam 9 dan sabah 7 ye kadar sizin de söylediğiniz gibi cok sık uyanıyor. Ama uyanmasının sebebi dış çıkartmaya başlamasından. Belki sizin de oğlunuz dış cikartiyordur. Bazı cocuklarda bu sekilde tepkime yapabiliyormus. Besinler konusunda da su anda ek gıdaya geçilmesi demek bu besinlere karnını doyurmak demek değilmiş. Sadece farklı lezzetlere yavaş yavaş alistirmakmis. Benim oğlumda çoklu gıda alerjisi var. O yüzden bizim yediğimiz besinler( sabah ve aksam icin) daha farklı oluyor. Ama yemek istemediği zaman zorlamıyorum. Azar azar verip keşfetmesini sağlıyorum. Gün geçtikçe o kendisi miktarını arttırıyor zaten. Ben küçükten annem beni cok zorladı yemek icin ve ben o zorlamalar yüzünden yemek yemek istemezdim. Aynı şeyi oğluma yaşatmak istemiyorum. Ne kadar zorlarsanız o yemekten o kadar nefret eder bence.


urasbebek

cevaplarınız için teşşekkür ederim hazır mamayı zaten tercih etmiyorum sorun şu çorba kıvamındaki şeyler midessini bulandırıyor karnı bahar patates havuç bunları ezerek tek tek verirsem (püre yapmadan) yiyor ama sebze çorbası tahıl çorbası bunları begenmiyor .tabi tane tanede az yiyor doymuyor 2 aydır yüz gramın üzerine çıkamadık dişleri henüz çıkmadı dr yedir diyo az kilo aldıgını söylüyor yedi ayını doldurdu desteksiz en fazla on dakka oturuyor dr verdigi listenin neredeyse dörtte birini verebiliyorum üç aydır denemedigim şey kalmadı onun içine  onu koysam yermi bu koysam yermi ...güzel emiyor ama sütümde baya azaldı.ve ben bebegimi dengeli ve düzgün beslemek istiyorum ama yapamıyorum:(((


fistikcik

Bazı doktorlar imkansız listeler veriyorlar, şimdilik boşverin o listeyi.
Bebeğiniz daha 7 aylık. Bu dönemde sadece ek gıda ile kilo alamaz, yiyebileceği ek gıda miktarı çok azdır. Beslenmesi hala süt üzerine kuruludur. Esas besini süttür ve kiloları da oradan alır. Daha sık emzirin. Siz sık emzirdikçe sütünüz çoğalır.
Doymazsa üzerini devam sütü ve benzerleriyle tamamlayabilirsiniz.(normalde devam sütünü çok gereksiz bulurum, ama yesin diye bir çocuğu zorlamaktansa bu daha ehveni şer bir çözüm gibi geldi)

Yediği miktar azsa aldığı kalori miktarını arttırmak doğru bir yöntemdir. Yediği tüm besinlerin üzerine ekstradan zeytinyağı ekleyin. (yoğurda dahi eklenebilir). Yine yoğurdun içine kuru erik ve kuru kayısının yumuşak içlerini ekleyip verebilirsiniz, bunların da kalorisi yüksektir. Yoğurt bu açıdan mucizevidir, içine pilav ya da makarna parçaları da eklenip verilebilir.

Size bir önceki mesajda anlattığım yöntem daha iyidir, ama tercih etmezseniz de bu şekilde yapabilirsiniz.


urasbebek

teşekkür ederim fıstıkçık zeytin yagını ve yogurdun içine kuru meyvaları deneyecegim .bu benim ikinci çocugum diğeri 12 yaşında ve beslenmesiyle bi sorun yaşamamıştım(yada unutmuşum) ne kızardım benim çocugum bunu yemiyor deyen annelere oynayarak yedir içine şunu koy bunu koy yer derdim başa gelmeyince bilinmiyormuş gerçekten yemeyen yemiyo bu kadar üstelemeyi artık düşünmüyorum ne yapayım yediği şeyleri yiyecek dr çok iyi ama hakkaten liste biraz kabarık yazdıklarıyla tüm gün ben doyarım Cevaplamak için Üye ol