Dönüşümlü bakma... nAsıl olacak?

gul_duru soruyor: 10

Kızım 2 yaşında. 1 yaşından beri babannesi bakıyordu ama son zamanlarda bunalmaya başlayınca annane ve babanne dönüşümlü yani 1 hafta annane 1 hafta babanne şeklinde bakılmasına karar verdik. Karşı çıkan da olmadı.Şu an bu şekilde devam ediyoruz.Ancak çoğu pedagog 3 yaşına kadar tek bir kişinin bakması yönünde söylemlerde bulunuyor.Doğduğundan beri de her hafta annane ve babanneyi zaten görüyor.Çok yakın oturuyoruz birbirimize.Sizce şu andaki uygulama yanlış mı?Bu şekilde bir tecrübe yaşayıp cocuğunda sıkıntı gören var mı aranızda?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


iflah_olmaz

yapacak başka bişey yok sonuçta.pedegoglar,psikologlar şöyle böyle diyolar da şartlar elvermiyosa nolucak?


gul_duru

ihaveadream anlamsız hırçınlıklardan bahsetmişsiniz yalnız su an tam 2 yaşında yaptığı her hırçınlık bana anlamsız ona ise cok anlamlı gelıyor :) yalnız sunu da gozlemledım annemle ve kayınvalıdemle oldukça mutlu ,gununun oldukça guzel gectıgını yemek veya uyku sıkıntısı olmadıgını soyluyorlar bılmıyorum belkı ben uzulmeyeyım dıye boyle dıyorlar ama hep beraberkende onlarla gayet mutlu inşallah bahsettıklerı kadar etkılenmez.


nnunnis

Çocuğa sizin evde mi bakıyorlar kendi evlerinde mi.Eğer sizin evde bakıyorlarsa sorun olmaz sonuçta çocuğun düzeni değişmiyor sadece bakan kişiler değişiyor.Onlarla da iletişimi iyi olduğuna göre bence dert etmeyin ama kendi evlerinde bakıyorlarsa her iki evde de farklı tutum sergilenirse çocuğunuzun kafası belki karışabilir.


gul_duru

annem bizim evde bakıyor kayınvalıdem ıse kendı evınde bakıyor.Kayınvalıdenın bızde bakması gıbı bı olanak yok malesef.


Yasemina

Kızım 4. aylık oldugundan 3. yasının bıtımıne dek haftanın 3 gunu anane, 2 gunu babane+kadını baktı. Anane bızım evde bakarken ben kızımı 2 gun ıcın Istanbul-Gayrettepe'ye goturdum Kosuyolu'ndan ve her haftanın 1 gecesı de orada kaldım. Yaz, kıs demeden, 32 ay boyunca.


Benım ıcım rahat ettı onlar baktıgı ıcın. Bence bır cocugun aile buyuklerını duzenlı olarak gorup buyumesı, bız calısan kadınların gunduz zamanı boslugunu onları dolduruyor olması, cocukta kuvvetlı bır guven duygusunu da beraberınde getırıyor.

Bakan her ıkı kısı de aynı olcude dısıplınlı ve bılınclı oldugu surece sorun yok. Ama bızde vardı: anane kızımın uzerıne dusmez, rahat bakardı ve cabuk pes ederdı. Babane ıse kızımın cok ustune duser, kızım leb ledemeden leblebıyı hazır eder kendını perısan ederdı. Ben ıse denge bulmaya calısırdım, hep sevecen olmaya gayret ettım ama sınırlarım da hep vardı.

Su an anane ve babanenın kuramadıgı dengeyı bakıcı kurdu. Aile dısı bır kısıye cocugun tavrı daha mesafelı ama kurallarını kabul eder sekılde oluyor.

Ayrıca, her ıkı bakan kısıyle de yemek+uykusunun duzenlı olması buyuk bır sans. Bır sıkıntıları olsa bır noktada patlak verır soylerlerdı sıze. ıcınız rahat olsun.
sunny

her halükarda dönüşümlü bakılması bile bence sabit bir bakıcının bakmasından iyidir, en azından çocuğunuza sevgi veriliyor, önem veriliyor bunun değerini bilin.


smmm06

benimde annem tüm rahatsızlıklarına rağmen 32 aydır bakıyor ama bakıcıya baktıramadım ben annemin bacağı kırıldığında 1 ay annemin evinde bakıcı yardıma geldi inanın çok zorlandık hemde aileden birinin bakması sevgisel anlamda çok daha ii dir zaten çocuğunuz 2 yaşında bazı şeyler oturmuştur o dediğiniz daha küçük bebeklerde olur zaten 1 sene sonra kreş yaşı geliyo sosyalleşme başlıyo kreşe verdiğinizde zaten tamamen yabancıyla kalacak


dilammm

Bakıcı bakacağına aile büyüklerinin bakması daha olumlu geliyor bana da. Bir de iki kişinin bakım tarzı arasında uçurumlar yoksa genel manada kültürler denk sayılırsa ve çocuk ikisini de seviyor onlarla mutluysa sorun yok demektir.nurus

bakan kişi değişiyorken pekte problem olmuyor ama bakılan yer değişince düzen bozulabiliyor.


kızıma pts-salı k.validem,çr-perş-cuma-cmrts annem bakıyor.annemin bazı sağlık sorunları nedeniyle k.validemin günleri artabiliyor.işte burada düğümleniyor.illaki bir işi çıkıyor ve bu iş bir kaosa sürükleniyor.

ikisiyle de uyumu gayet iyi.ama haftaya babanneyle başlayan kızım resmen pazartesi sendromu yaşıyor.çünkü hafta başı 2 günden sonra anneanne ve benle olduğundan biraz daha uzak kalıyor babanneye.ve kendisi biraz daha katı.ama sonra çok iyiyiz diyor..

illaki düzen değişiyor.çocuklar herkese farklı davranmayı çok iyi biliyor.ama işin psikolojik boyutunu pekte düşünemiyorum şu anda.o kadar da derine inemeyeceğim açıkçası.
 
yalnızca seneye bu zamanlar kreş şart gibi duruyor... 


ipekkusgoz

O söylemler başta beni de çok düşündürmüştü.Ama o kitabı o cümlenin geçtiği yerde kapatıp bir daha hiç açmadım:).

Bizde durum günler ya a haftalarla değil de aylarla bölünüyor. 3 aya yakın annem baktıktan sonra maksimum 1 aylığına babaanne geliyor.İkisi de bizim evde bakıyor çünkü ikisi de şehir dışından geliyor.Tabii ki farklı iki insanın bakımının, ilgisinin, önceliklerinin vs farklı olacağını kabul etmek gerekiyor.Her şey güllük gülistanlık mı değil. Senin bile düzenin ,rahatın değişiyorken o çocuğun etkilenmediğini söylemek doğru olmaz.Ben bunu bir uzmana sorduğumda bana ilk sorduğu kendi evlerinde mi sizin evde mi bakıyorlar olmuştu.Bu demek ki önemli bir kriter.Bizde bu sağlandığı için biraz içim rahatlamıştı.Sizde de aslında çocuğunuzun yaşı avantaj olabilir.Artık düzeni oluşmuştur.Uyku, yeme içme saatleri bellidir, evde oyun mu oynamak istiyor, parka mı gitmek istiyor bunları gayet rahat ifade edebilir. İnsayatif çocuğun elinde olduğu için büyüklere sadece onları yerine getirmek kalır. Onlar da bunu gayet iyi yapıyorlardır zaten.Belki sadece evinde bakandan biraz fazla fedakarlık istenip istenemeyeceğini sormak geldi. 1 hafta biri 1 hafta biri baksın denince itiraz eden olmamış ya, belki  2 ya da 3 hafta annane 1 hafta babane şeklinde istense ona itiraz edilir miydi diye geldi aklıma.

Sizin sanki aslında bir şikayetiniz yok da okuduklarınız içinize kurt düşürmüş:).Cevaplamak için Üye ol