Dönüşümlü bakma... nAsıl olacak?

gul_duru soruyor: 2

Kızım 2 yaşında. 1 yaşından beri babannesi bakıyordu ama son zamanlarda bunalmaya başlayınca annane ve babanne dönüşümlü yani 1 hafta annane 1 hafta babanne şeklinde bakılmasına karar verdik. Karşı çıkan da olmadı.Şu an bu şekilde devam ediyoruz.Ancak çoğu pedagog 3 yaşına kadar tek bir kişinin bakması yönünde söylemlerde bulunuyor.Doğduğundan beri de her hafta annane ve babanneyi zaten görüyor.Çok yakın oturuyoruz birbirimize.Sizce şu andaki uygulama yanlış mı?Bu şekilde bir tecrübe yaşayıp cocuğunda sıkıntı gören var mı aranızda?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


gul_duru

Sevgili anneler hepinize cok ama cok tesekkur ederım yanıtlarınız için iyiki varsınız.İpekkusgoz aslında haklısınız içime kurt düştü :) annem 2-3 hafta gıbı bakamıyor cunku babam vardıyalı calısıyor bızde baktıgı zamanlar babamın sabahları evde oldugu zamanlar.boyle olunca bana daha erken gelebılıyorlar araçlarıyla bende ıse gec kalmamıs oluyorum.

Hepinize tekrar tekrar teşekkür ederim.


ozgelif

Sanırım o korkunç kitaptan bahsediyorsun :)

Yeni işe başladığım dönemde kısa süreli depresyona girmeme sebep olan, kızımın arkamdan ağlamamasından dolayı da sorun var diye kendimi paralayıp işi bırakmama sebep olan kitap :)

Tek yüz söylemlerinden dolayı, -bu bebeğe sadece annem bakacak- diye ortalığı birbirine katmam ve sonuçta tabi ki psikolojiden filan anlamayan ve bu söylemi ben bu çocuğa iyi bakamıyorum şeklinde anlayan kayınvalidemin küsmesine ve karalar bağlamasına neden olan kitap :)

Sonuçta; kitabı kaldırdım, kendime geldim ve çocuğumu dinledim. Gördüm ki; bebe gayet mutlu bi sıkıntısı yok.

Yaklaşık 2 senedir, iki gün annem, üç gün kayınvalidem ya da hangisi hangi gün  müsaitse, kah onların evde kah bizim evde kah misafirliklerde bakıldı banim kızım. Gayet iyi bakıldı. Şımarması, farklı eğitim tarzı şusu busu yok. Herkesin sınırlarını biliyor, herkesin huyuna gitmesini öğrendi :) Kime ne kadar şımaracağını ve kime ne kadar naz yapabileceğini kestirebiliyor :)

Çok ama çok seviliyor, el üstünde tutuluyor daha ne istesin :)

Canı sıkılmıyor, hergün değişik bir yerde kah evde kah ananande kah babannede kalma imkanı var. Her ikisiyle de değişik paylaşımları var ve oynadıkları oyunlar, gezdikleri yerler, gittikleri park bile  farklı.

Sonuçta hiç sıkıntı yaşamadım, aksine faydasını gördüm diyebilirim.
Cevaplamak için Üye ol