Bakıcı - Yardımcı nasıl seçilir ne kadar ödenir?

CiciAnne soruyor: 10

Yeni bebeğimizin anneye verdiği rahatsızlık sürecinde ve sonrasında bir yardımcı bulmamız gerektiğine karar verdik eşimle...

Ben tabii ki daha çok Ada'yı düşünerek genç, hatta çocuk gelişimi mezunu, Ada ile oynayabilecek birini istiyorum- Ada ile hissettiğim rahatsızlıklardan dolayı kaliteli vakit geçiremediğimi düşünüyorum- Eşimse beni düşünerek ev işlerini yapacak birini - Ada ile eskisi gibi ilgilen fakat işlere elini sürme diyor-

Neticede içeriğine karar vermesek de bir yardımcı alacağız; fakat kafamızı karıştıran nokta ücret konusu. Ben de evde olacağımdan dolayı; yardımcımız ya sadece Ada ile ilgilenecek ya da sadece günlük işleri yapacak. Dolayısıyla ne kadar ödememiz gerekir bilmiyoruz.

Bi de şu aşamada sizce hangi yardımcı daha mantıklı olur; ev için mi, Ada için mi... (benim gönlüm Ada'dan yana ikna edilmem gerekiyor )

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


burcaksahin

"Ben de evde olacağımdan dolayı; yardımcımız ya sadece Ada ile ilgilenecek ya da sadece günlük işleri yapacak." Böyle kesin bir iş belirleme yapmasanız? Çünkü başlayacak olan yardımcınız sadece Ada ile  ilgilenirken sen ev işi mi yapacaksın. Hamileliğin ilerledikçe çok yorulacaksın ve dinlenmeye ihtiyacın olacak. Veya o ev işi yapacak ve sen Ada ile ilgilenirken de aynı şey geçerli. Bu yüzden yardımcınızı tutarken ağırlıklı olarak çoçuğunuz konusunda, bir de ev işlerinde size yardımcı olacağını düşünün ve belirtin derim. İş konusunda kesin bir belirleme yaparsanız, daha sonra yapmasını talep edeceğiniz farklı konularda böyle anlaşmamıştık diyememeli diye düşünüyorum.


iptal_uye

bence de ev işlerini üstlenebilecek biri olmalı. zaten 2. kuzu çok minik, zamanının çoğu uyuyarak geçer bu zamanlarda da ev işleri yemek gibi sıkıntılar olmadığından Ada için yeterli zaman kalır. ne kadar iyi olursa olsun sizin sevginiz ve ilginiz Ada'yı çok çok daha mutlu hissettirecektir.


CiciAnne

Aslında benim fikrim şu ki; saatlik oyun ablası tutalım Ada için; evin işine zaten haftada - 15de bir gelen ablamız var; aynen devam etsin o... Fakat eşim sürekli yanımızda biri dursun istiyor (sık sık tansiyonum düşmeye başladı-baş dönmesi/bulantı sıkıntım da var)


iptal_uye

bu arada farketmemişim hamile olduğunuzu


CiciAnne

Evet ben şimdi yazarken daha mantıklı düşündüm de, Ada için de benim için de en sağlıklı olanı yanımızda sürekli birinin olması ve Ada'yla benim ilgilenmem...


Dün Ada ile oynarken tansiyonum düşüp bayıldım mı uyudum mu anlayamadığım bir şey oldu, ona çok moralim bozuldu; Ada kim bilir ne kadar süre yalnız kaldı o şekilde... İlgilenemiyorum çocuğumla diye ağladım kaç saat :( Böyle ani durumlarda herhalde müdahale eder ev işi için geliyor olsa bile ablamız di mi...


Ücret konusu nasıldır acaba?blackcrow

Yardımcıyı aldıktan sonra, eve haftalık ya da 15 günde bir gelen yardımcıyı da almaya devam edecekseniz, halı, pencere, kapı...vs. silme gibi büyük işleri günlük gelen yapmayacak demektir.
Eğer maddi açıdan zorlanmayacaksanız böyle yapın çünkü günlük işlerden arta kalan zamanlarda Ada'ya da bakar. şimdi hamile olduğunuz için dinlenecek vakite, bebek gelince de bazen saatler süren emzirme seansları için (benim öyleydi de) vakite ihtiyacınız olacak. Düşündüğünüz performansla Ada'ya bakamayabilirsiniz.
Eğer yeni yardımcı evin tüm işlerini yapacak diyorsanız açık net bir şekilde sorumluluklarını izah edin ki, sonradan yok bu benim işim değil falan demesin. kalan zamanda çocuk bakacağını da anlatın. (haftanın her günü baştan aşağıya ev temizlemeyeceği için vakti kalacaktır.)
Başlangıçta deneme süresi olacak deyin ki, beyenmezseniz işten çıkarmak daha kolay olsun. bana biri yarım gün için yardıma gelmişti. Haftalık gelen yardımcımın 1 saatte yaptığı işi, o uyuşukluktan 4-5 saatte yapıyordu. Devam edemedik tabi.


CiciAnne

Bir ablamız vardı eskiden tanıdığım onu aradım yarın görüşmeye gelecek, fakat ücret konusunda ne konuşacağımı bilmiyorum halen!


burcaksahin

Verdiğim cevapta ücret soruna yer veremedim keza benim yardımcım yatılı ve şehrim Bursa. Bu nedenle yardımcı olamıyorum maalesef :(burcaksahin

Verdiğim cevapta ücret soruna yer veremedim keza benim yardımcım yatılı ve şehrim Bursa. Bu nedenle yardımcı olamıyorum maalesef :(


ilknur

Bence de gelen yardimcinin ev isleri ile ilgilenmesi de gerek. Bizim yardimcimiz soyle, ben 3 gun evdeyim o gunlerde ev isi yapiyor. Ahmede agirlik ben bakiyorum.  Benim calistigim gunler ortaligin toplanmasi haric ev isi yok sadece Ahmed var. Bazen soyle durumlar da oluyor ki senin de olabilir, isim oluyor iki-uc saatligine cikiyorum evden o zaman yine o ilgileniyor. Yani sadece ev isi ya da sadece Ada deme. O destek kuvvet.

Biz ucret olarak 800 veriyoruz. Gec geliyor biraz benim evde oldugum gunlerde 9.30 gibi.  6da da cikiyor.  Ben calistigim gunler 7 de gelip 6da cikiyor. sizin orada fiyatlarin bundan biraz daha yuksek olabilir belki.Cevaplamak için Üye ol