Uyku öncesi rutin

nil8820 soruyor: 7

Arkadaşlar bebeğim 2 ay 7 günlük. Uykuöncesi rutini diye duyduklarımı yapmak istiyorum ama tam ne yapıcağımı bilmiyorum. Önerileriz neler? Mesela kitap okuma ve banyo diyor ben gece ve gündüzü ayırsın diye gece ışık açmadan, konuşmadan emzirip yatırıyorum. Peki mesela kitap okumak istesem bunu ışığı açıp sonra kapatarak mı yapmalıyım bu durumda,  yoksa başka odada okuyup mu gelmeliyim? 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


missmarttle

Uyku rutini bebeğin uyku zamanının geldiğini, birazdan uyuyacağını anlaması için gerçekleştirdiğiniz davranışlar silsilesi.Önemli olan gece uykusuna her yatırışınızda aynı şekilde davranabilecek olmanız, illa kitap okuyacaksınız diye birşey yok. Ben kızıma 40 günlükten beri kitap okuyorum çünkü sesimi dinlemeyi seviyor, ama uyku öncesi okumadım hiç, gün içinde aktivite niyetine okuyorum. bizim uyku rutinimiz 40 günlükten beri meme, ılık suda güzel bi banyo, aydınlık odada kurulanma, kremlenme ve masaj, giyinme, ışıkları kapatıp panjurları indirip sadece gece lambası ışığında meme emme, gece lambasını da tamamen kapatıp uyku. her gün bu şekilde uyuyor. 2 aylıkken giyinme aşamasında kundak yapıp tamamen karanlıkta memede uyutup bırakıyordum beşiğine ama şu an yatağına koyup ışıkları kapattıktan sonra kapıyı çekip çıkıyorum.


nil8820

Ne güzel kendi kendine uyumayı başarmışsınuz. Umarım ben de yaparım. Şu an sanki hiç olmayacak gibi hissediyorum. Büyüdükçe düzene girer mi acaba? Benim oğlumun bir günü öbürüne uymuyor. Bir gün gündüz uykusu çok iyi örneğin diğer gün bir bakmışım uyumuyo. Gazı da hala var zaten. Bazen umutsuzluk çekiyorum


missmarttle

Kızım iki aylıkken ben burada saçımı başımı yolma temalı günceller giriyordum :) korkmayın geçiyor. yavaş yavaş düzene girecek. her akşam aynı saatte yatırırsanız ilk olarak gece uykusu oturur. her gün aynı saatte uyanmaya başlayınca bu sefer ilk uykusu oturur. 


nil8820

Teşekkür ederim umarım öyle olur 


KahveAnne

Arkadaşların dediği gibi her akşam aynı saatte uygulamanız önemli.

Bizim o aylarda rutinimiz akşam 6 gibi başlıyordu. 15-20 dakikalık sıcacık bir banyo (yumuşak müzikler eşliğinde), sonra odasını iyice -karanlığa yakın- loş yapıyordum ve odasında kurulayıp, yere battaniye üstüne yatırıp masaj yapıyordum (nivea bebek sütü süper), sonra da giydiriyordum. Hiç konuşmadan mümkünse. (konuşunca açılıyorlar).. Pijamalarını giydirdikten sonra da kucağımda bir 5 dk öpüp okşuyor, sarılıyordum, sonra da yatağa koyuyordum. Tüm bu işler toplam yarım saat, bilemedin 45 dk sürüyordu.

Kitap okumaya bence 5-6 aydan sonra geçin. Biraz konuşmaları anlamaya başlayınca yani.

Bi fikir vermiştir umarım. 


ayazlali

Ben ilk oglumla her gece banyo koymustum rutine, ama cok mesakatli oluyordu, annemler de hayret ediyorlardi cocugu bir gun yikamasaniz olmaz mi diye, bizse olmazzzz rutini boyle, bir gram oynatmayiz diyorduk esimle. Ha uyku egitimi de vermedigimiz icin, her aglayisina kosarak gittigimiz icin uyku olarak bize hicbir faydasi olmadi, orasi ayri konu :-) Sonra uyku egitimi verince banyoyu da attik rutinden. Kucuk oglumla o aylarda rutinimiz pijama giymek, sarki soylemek, meme, uyku torbasi giymek ve yatakti. Simdi 19 aylik oldu rutin evrimlesti: meme, dis fircalama, pijama, uyku torbasi giyme, kitap okuma, herkese iyi geceler deme, su icme, tekrar bir son su icme ve yatak. Izin versem sabaha kadar su ic su ic diye diye birer yudum su icecek ama bu son su deyip veriyorum, sonra da su diye aglasa da yatiriyorum. Bir defa "son" deyince son oldugunu ogrenince zaten bu numarayi birakti, birkac gunde bir yeni numaralar gelistiriyor :-) ama daha bu kadar kucukken yatma zamanini uzatma numaralari yok neyse ki :-) Gule gule buyutun bebeginizi :-)


nil8820

Teşekkür ederim cevabınız için inşallah allah bebişlerimize sağlık sıhhat versin:) Cevaplamak için Üye ol