Parmak ucuna basan çocuğunuz ne zaman yürüdü?

majestik soruyor: 10

oğlum 12 aylık, parmak ucuna basıyor. 9 aylıkken emekledi 10 aydan beri tutunup kalkıp sıralıyor ama yürümüyor. daha önceki sorulara baktım parmak ucuna basan çok cocuk varmış, benim çevremde hiç yok. acaba böyle bir sorunla karşılaşan tecrübeli anneler çocuğunuz ne zaman yürüdü? sanki benimki hiç yürümüyecek gibi.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Kutay5209

ben de sizin gibi düşünüyordum,parmak uçlarında gidiyordu oğlum.hep derlerdi birden yürüyüverir inanmazdım öyle oluyormuş.önce tam basmaya,sonra elimizden tutup gitmeye başladı.uzun bir süre devam etti bu.daha 2 haftadır yürüyor.Merak etmeyin siz de sonra hızına ve güvenine şaşacaksınız.


ozdenin_oykusu

benim kizim da hep parmak ucuna basardi.etrafimdakiler bunu hep sorun olarak gorur dillendirirlerdi.o zamanlar cok takilitdim uzulurdum ustelik.12,5-13 aylik civari yurudu.


ozdenin_oykusu

benim kizim da hep parmak ucuna basardi.etrafimdakiler bunu hep sorun olarak gorur dillendirirlerdi.o zamanlar cok takilitdim uzulurdum ustelik.12,5-13 aylik civari yurudu.


opposition

bu bir sorun değil ki :) benim oğluşlardan biri de öyleydi, ayakkabı ile yürümeye başlayınca baktı zor oluyor, bıraktı :)


mstf

Bebeğin parmak ucuna basarak yürümesi ayağın kavislenmesini sağlarmış. Yani olağan bir durummuş. Yürüme olayına gelecek olursak her bebek tamamen farklıdır. Yani sıralamaya başladıysa 2 hafta içinde yürür falan diye bir durum sözkonusu değil.neretva

Doktorumuz beyin gelişiminde önce ellerin, sonra bacakların, bacaklarda ise önce parmakların ve en son topuğun kontrol edildiğini, çok normal olduğunu söylemişti. Bizimki 12 aylıkken sıralıyordu, 13 aylıkken taytay duruyordu ama korktuğu için bırakacağımızı anlayınca yere oturuyordu, üstelemedik, 14 aylıkken yürüdü. Ayrıca yürümeden ayakkabı giydirmeyin, doktorlar buna karşı, bilek burkulmasına neden oluyormuş, altı yumuşak deri patik giydirilebilirmiş. Yalnız 2 yaşından sonra hala parmak ucuna basmak tendonlarla ilgili bir probleme işaret ediyor, ama bu çok nadir b
r durum.


majestik

cevaplar için teşekkür ederim, etrafımızdaki bütün çocuklar 12 aylık yürüdü.insan ister istemez kıyaslıyor. hiç parmak ucuna basan yok üstelik ne bu böyle bu oğlan balerin mi olacak gibi sinir espiriler yapıyolar, can sıkıcı bir durum yani. annelik işte evladın hep iyi olsun bir an evvel yürüsün istiyosun.


ipekkusgoz

'Oğlum bir dakika olsun otur şu koltukta lütfen' diyeceğiniz günler de gelecek inşallah.İçinizi rahat tutun.Bir kere yürüyünce hiç oturmuyor, bir kere konuşunca hiç susmuyorlar(mış) çünkü:))Kayla

Balerin esprisi bize de surekli yapildi:) korktugu icin ve dengesini tam olarak saglayamadigi icin parmak ucuna basiyor. Ben 9 aylikken yurumusum, kardesimde 10 aylikken yurudu, esimde 12 aylik olmadan yuruyirmus. Benim tembel kizim 13 aylik yurudu:) yengec gibi tutunup yan yan geziniyordu ancak birakinca oturup emekliyordu .ama bol bol yaptirdigim antremanlar; yurume oyuncagina tutunarak salonda ve koridorda surekli tur attirmak ve cok sevdigi birseyi sallayarak ona dogru 1-2 adim atmasini saglamak oldu.dengesini kaybedip her dustugunde de alkisliyordum onu aferin diye,bir sure sonra dustugunde o da kendini alkisliyordu:) cunku korkarsa yurumek istemezmis biliyorsunuz. Snra hadi bir daha bir daha derken simdi durmuyor evin icinde bir o yana bir bu yana bidibidi geziniyor:)


zumre

ayağa masaj yapmak düz basmasını sağlıyor.

rus bi anneden öğrenmiştim, parkta.Cevaplamak için Üye ol