Memeden kesme

laralara soruyor: 10

15 aylık kızım uzun zamandır sadece geceleri emiyor. Ben çalışıyorum ama yine de öglen eve geliyorum ve öglen ve aksam da bikac defa meme teklif ediyorum ama bir aydir falan nerdeyse hiç istemiyor. Sadece gece uykuya dalmadan önce biraz emiyor ve gece de bikaç kez uyanıp emmek istiyor. Gecd uykusu 10-11 saat falan toplam ve ben gece acıktığı ya da susadığı için uyandığını düşünüyordum ama sanki çok ilgisi yok, çünkü bazı geceler sadece 1 ya da 2 kez uyanırken bazen yarım saatte bir falan emmek istiyor. Sanırım bu daha çok alışkanlık ve beni yanında tutma yöntemi. 2 3 ay icinde memeden kesmeyi düşünüyorum ama kızımı üzmek istemiyorum bu süreçte. Artık gündüz meme teklif etmemeye başlamayı planlıyorum önce.. acaba sonra bikaç ay içinde bu gecr memelerini de kendi bırakır mı, yoksa benim mi biseyler yapmam gerekir? Çunku kendi birakması gibi bi olay sön konusuysa hiç onu zorlamayayım.. boyle bi tecrubesi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


TATLI_CADI

Benim oğlum da 15 aylik.hala emziriyorum.çünkü çocuk psikolojisinin evrelerinden ilki oral dönem ve bu 1-1,5 sene sürüyor.bu dönemde emme isteğinin bir şekilde doyurulması gerek.emzik veya biberon kullanmıyoruz o yüzden en az 18 aya kadar mutlaka emziricem.sizin bebek muhtemelen kendi bırakır.çünkü zaten gündüz istemiyormuş.


reoc

Ben de 3-4 ay sonra memeden kesmeyi düşünüyorum.Kızım şu an 16 aylık. Birkaç aydır oyun oynarcasına emiyor. Dizime oturarak ayağa kalkarak veya yüzüstü yatarak emiyor.Normal pozisyonda hiç emmiyor.Emme aralığı bazen 20 dakikaya düşüyor. Gerçekten acıktığı için emdiğinde zaten belli oluyor.Öyle zamanlarda çok güçlü ve boğazdan ses çıkararak emiyor. Eşime kalsa hemen bıraktırmalıyım; ama ben kış ayının geçmesini istiyorum. Hem daha ben hazır değilim.Bıraktırırsam bir daha belki hiç emziremeyeceğim. Kızım memeden kesme döneminde çok ağlayacağı için ben de bu konuyu kara kara düşünüyorum. 


laralara

Ben de ayni şekildeyim. Eşim, annem, arkadaşlarım hemen bıraksa olur diyor..ben de hem kış geçsin hem de bari 18 aylık olsun diyorum.. ama etrafımdan da diyolar ki zaten çok düşkün değil firsat bu firsat bıraktır, bari geceleri uyuyabilirsin.


Logos

Az emmesi, çok emmesi emzirmeyi bırakma kriteri değildir bence.Devam etmenizi öneririm ben sadece kimseye ve nedenlere bakmaksızın.


laralara

Tamam itiraf ediyorum.. ben bu dogum sonrasi dönemi biraz kötü geçirdim. Hala da depresif hali atlatabilmis degilim.. etrafımdaki insanlar artık emzirmeyi kesip antidepresan kullanmam gerektiğini duşünüyor ki ben de öyle düşünüyorum.. ama hem bikac ay daha dişimi sıkıp bari 1.5 yasa tamamlıyayım istiyorum, hem de bu süreci kızım için en az üzücü olacak şekilde geçirmek istiyorum..Logos

İnşallah güzel sonuçlanır bu süreç Siz ve kızınız için. Çok geçmiş olsun.


dilrubaa

Normalde 2 yasina kadar emzirin derdim, ya da kisi gecirin sonra kesersiniz derdim ama sanirim sizin durumunuzda kesmeniz daha mantikli. Yani en iyisini siz bilirsiniz, buna ihtiyaciniz varsa bu kadar emzirmissiniz sonucta boyle dusunun. Bi de 18 aydan sonra cok daha fazla dusuyorlar memeye, tadini aliyor der annem:) daha cok baglaniyorlar. Hazir cok da duskun degilken kesebilirsiniz bence. Kolayliklar diliyorum.


kucukadam

Benim oğlumda 13 aylık ve bende emzirmeyi bırakır bırakmaz antidepresan kullanicam. Ama erken memeden kesersem bu seferde bunu kafama takip psikolojimi bozarim. Yazı beklemeyi planlıyorum.laralara

Pinar hanim ben de ayni sekildeyim. 18 aydan once biraktirirsam bu sefer de vicdan azabindan depresyonum artacak..


kucukadam

18. Ayına az kalmış ama benim durumum senden biraz farklı çünkü gündüz iki uykuda ve akşamki uykudada emiyor ve geceleri de tabi. Yemek meselesi de oturmuş değil malesef.

Yani bizim için emme birazda elzem.

Sen kesen de bunu takma bence.cunku hala öğlen eve gelmen bile bu işi ne kadar iyi götürdüğü nü gösterir.

Mutlu bir annede onun hakkı dimi?

En güzel kararı vereceksindir.Cevaplamak için Üye ol