Oğlumun harflerini nasıl düzelte bilirim

cano06 soruyor: 6

mrb.. 28 aylık oğlum kelimeleri yalnış kullanıyor mesela su yerine cu gibi bu durumu yaşayan var mı?  neler yaptınız ses terapistine götürmeli miyim?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


chulya

Henüz 28 aylık bir bebekten bahsediyorsunuz. Gayet doğal. Kendi haline bırakın lütfen çocuğunuzu. Kelimeleri değiştirmek yerine bakış açınızı değiştirmeniz gerekir :)mustafamami

bence de erken. o öyle desin siz doğrusunu söyleyin. ama 'hayır cu değil su' gibi değilde. 'cu' desin siz de 'al bakalım su' deyin. o zaten doğrusunu söylemeye başlar... 


bbade

Benim oglum da suya "buu" diyor. Siz hic cocuk gibi konusan bir buyuge rastladiniz mi:))

Elbette zamanla duzelecek, takmayin takilmayin.


biranneikiyavru

Kızımın hala söyleyemediği 5-10 kelime var. Bavul yerine babul, alırsam yerine alarsam gibi. Sadeceye de sacece diyordu mesela, geçen gün doğrusunu söyledi. Üzüldüm sanki biraz. Çok tatlı oluyorlar çünkü kelimeleri farklı söylediklerinde. Demek istediğim, biz düzgün konuşan insanlar olduğumuz sürece eninde sonunda hatasız konuşacaklar.


sefemu

belli harflerde sorun yaşadığına kanaat getirirseniz ki henüz çok küçük ama o zaman takip edip belki dil ve konuşma terapisi almak gerekebilir.. ama şimdiden düşünmeyin zamana bırakın.. su ya cu,bu vs demesi normaldir.. kızım 29 aylık çok az anlamlı kelimesi var ve henüz sert sessizleri kullanamıyor, takipteyiz 3 yaşına dek.. şimdilik haftada 10 saat oyun grubuna gidiyor bu sebeple..


cano06

haklısınız normal bu konuşmalar ama arkadaşında dediği gibi fazla cümle kuramıyor bide etrafımda çoçuk gibi konuşan  çoçuk göremeyince üzüldüm bende kaygı başladı işte annelik duygusu iştbende oyun grubuna göndermeyi düşünüyorum ama yakınımda hiç yok..bende bebek gibi konuşan çoçukları çok severim ama elimde olmuyor bazı şeyler anlayın beni yorumlarız için teşekkurler rahatladım..
Cevaplamak için Üye ol