Sezaryandan sonra normal doğum

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


esila

bende sezeryan yaptım ama 5 sene içinde normal doğum yapılmıo die biliyorumdikişleri zorluo diolar şanslıymış sezeryan kadar zor doğum olmasa gerek


annevebebis

google'da ssvd (sezaryen sonrası vajinal doğum) ya da vbac diye ararsanız yeteri kadar bilgiye ulaşabilirsiniz. Doktorlar sezaryenden sonra 2 yıl geçmesini ssvd için yeterli görüyorlar. Çoğu doktor risk almak istemediğinden ssvd'yi ölümcü bir durummuş gibi anlatabiliyor. Deneyen ve başaran anne sayısı her geçen gün artıyor. Yurtdışında daha başarılı bir tablo var ssvd konusunda. Türkiye'de de bilinçli anneler ile bu oran artacak.


annevebebis

yahoo groups da ssvd isimli gruba üye olursanız birebir ssvd yşayan anneler ile iletişim kurabilirsiniz. 10 kadar kişi ssvd yaptı diye hatırlıyorum. çoğu kadın doğumcu çeşitli gerekçelerle bunu kabul etmiyor zaten. görümcenize has bir durum değil. ama kendini bu konulara adamış ssvd destekçisi doktorlar var. Belki bir ya da iki elin parmakları kadar sayısı ama varlar.


mirose

bende ikincide normal düşündüm doktorumda uygun baktı ama suyum sancıdan önce geldiği için yine 3 saatten fazla bekleyemedim sezaryen oldum


iremyavuzisik

sevgili efe kuzum,
buyuk oglum 3,5 yasinda sezeryanla dunyaya geldi. ikinci ogluma hamile kaldığımda 2,5 yaşındaydı. 5,5 ay önce çok güzel bir normal doğumla ikinci oğluma kavuştum.
Bunu yapabilmek için kendimize uygun ortam oluşturmak için çok çalıştım. Bunun dışında normal ve sağlıklı bir doğum yapacağımdan başka bir şey düşünmedim zaten.  Hakan Çoker'in kurslarına gittim. Orada pek çok kişiyle tanışma ve yardımlaşma imkanım oldu. Asude ebenin çok desteğini gördüm. Ayrıca Hakan bey vasıtasıyla düzenlenen aktif doğum kursu(janet balaskas tarafından verildi kurs) katıldım. bol dua etim ve 32. haftada hypnobirthing kursu almaya başladım ve her gün bu kursun nefes ve meditasyon çalışmalarını yaptım.
tüm bunları kendimi güçlendirmek ve etrafımdaki baskıya karşı kuvvetli kalmak için yaptım. bilgi ve hazırlık en iyi kalkanım oldu. kimseyle doğum sohbetine girmedim, giren olunca mekanı terk ettim.
ayrıca 32. haftaya kadar hiç bir dr a gitmedim. tetkiklerimizin hepsini yaptırıp ayrı doktorlara gösterdim doğumla ilgili hiç biriyle konuşmadım. 32. haftada hakan çoker doktorum olsun diye karar verdim sonra 37. haftada tedirgin oldum marmaristen nasış yetişir diye. doğru da hissetmişim çünkü ben doğumun başladığını anladıktan sonra 3 - 4 saatte bebek geldi.
37. haftada yine aktif doğum kursunda tanıştığım doktor Gülnihal Bülbül'e gittim kendisi çok kuvvetli, inançlıydı. Ayrıca doğum sırasındaki performansının hakkını ödeyemem. abla gibi,
 ebe gibi, çok sağolsun. yanımda bir de doğum yardımcım vardı. Amy Yıldızlı. Onun hakkı da hiç ödenmez.
Doğum hikayemi buguloguma koyacağım en kısa zamanda.
Diyeceğim o ki kendime ve bebeğime  inandım, çok dua ettim , çok çalıştım, kimseyle tartışmaya girmedim, konuyu açtırmadım bile. doğum başlayınca sancılar dayanılmaz olana kadar da söylemedim kimseye. 
hastane seçimi de çok önemli. bunun için ayrıca çok kaynak biriktirdim. maslak acıbadem ebe ekibi aktif doğum kursunu aldı ve doğal doğuma inanan bir ekip. odamızı istediğimiz gibi düzenledik. doğum sırasında odamızda ışık açılmadı. 
herneyse hikayemizi okuyunca daha iyi fikrin olur.
bebeğime ve bedenime güveniyorum * işte bu cmle kapımızın üzerinde hala asılı. 
kolay gelsin, allahın da nasip etmesiyle herşey güzeelik ve sağlıkla olsun inşallah.  Zeynepko

Ben de bir ssvd adayıyım. annevebebis'in bahsettiği yahoogroup'tan çok şey öğrendim. Doktorum çok destekçi gözükmüyor ama gittiği yere kadar direneceğim. Bu süreçte doktorları da bir zihinsel dönüşümden geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum.


iremyavuzisik

zeynepko, hedefin icin enerjini verimli kullanmanı temenni ederim. dr. ları zihinsel dönüşümden neden geçirmek istiyorsun? senin kendi zihinsel dönüşümün zaten başlı başına büyük bir iş, lütfen beni affet okuyunca yazını fikrimi söylemek istedim. ikinci bebeğini tebrik ediyorum ve sana sağlıklı ve mutlu bir doğum diliyorum.
bir de dogaldogum2008yahoogroups u önermek isterim. dr. hakan çoker in kurdugu bir grup, başka dr.lar da mail cevaplıyor, ayrıca sez.sonra normal bir dogum yapan baska arkadaslarla da pek cok sey paylasilabilir.
en uygun şekilde seninle aynı frekansta bir doktor bulmanı temenni ederim, doktorları biz tutuyoruz...direnmek enerji kaybı , lütfen yazdıklaımda samimi olduğuma inan,
selamlar,


esra_sAr

merhaba, ben de ocak'ta sezeryan sonrasi normal dogum yaptim. Ilkinde uzun sure itmeme ragmen bebek cikmamisti, sezeryan olmam gerekmisti. Normal dogum cok rahat ve guzel gecti, hastaneye gittigimde 6cm'deymisim. Yaklasik 4 saat kadar sonra bebek kucagimdaydi. Epidural, suni sanci vs. olmadi. Ankara'da dr. ebru sarac ile yaptim dogumu. Ilkinin sezeryan olmasinin uzerinde hic durmadi, bu da epey rahatlatici oldu. "her dogum normal dogum olmali" seklinde yaklasiyor. dr. hakan coker'in verdigi kursa da katilmistik. Onun da faydasini gordum.

yahoo'daki ssvd grubunu tavsiye ederim. Oradan epey faydali bilgi alabilirsiniz. Doktorlariniza mutlaka normal dogum isteginizi (hatta israrinizi) belirtin. Hala bazi doktorlar "yurtdisinda birkac merkezde ssvd yapilabiliyor, olmaz" gibi garip laflar edebiliyorlar. Boylelerinden kosarak uzaklasin. Benim ilk gittigim doktor "ilki cikmamis, bu da cikmaz" demisti. Kolaycana cikti :) Normal dogum cok guzel!asna

nurturia icindeki ssvd grubuna da üye olur musunuz :)

http://www.nurturia.com.tr/groups/da3bd7a3-a25a-4739-8b3d-9f5f018a7df0/1/ssvd


Eminik

ssvd yapan anneler tecrübelerini paylaşsalar. ben de ssvd düşünüyorum.

biraz cesarete ve tavsiyeye ihtiyacım var,

 Cevaplamak için Üye ol